Vitamin C - nejen pro posílení imunity

Vitamin C – nejen pro posílení imunity

Vitamin C – kyselina askorbová, askorbát sodný

O vitaminu C bylo jistě napsáno i přečteno již mnoho. Možná proti bývá podceňovaným vitaminem, nad kterým mávneme rukou a myslíme si, že jedno jablko denně to „spraví“.  V dnešní době, kdy k nám většina ovoce i zeleniny putuje přes půl Evropy, většinou spíše přes půlku světa, ale nemůžeme počítat s tím, že plody přírody obsahují dostatečné množství vitaminu C. Přispívá k tomu i půda, ve které je stále méně živin. Zároveň se stále zvyšuje naše potřeba vitaminu C s tím, jak přibývá množství toxinů, které do těla přijímáme z okolního prostředí někdy dokonce z oné zeleniny a ovoce, která je plná pesticidů.

Doporučené denní dávkování vitaminu C

Obecné tvrzení doktorů je, že denní potřeba vitaminu C je okolo 100  – 500 mg za den. Věděli jste, že kdysi člověk, stejně jako dodnes savci, byl schopný produkovat si vitamin C sám? Postupem času během svého vývoje však tuto schopnost ztratil. Zvířata si denně produkují 10 – 15 g vitaminu C a pokud onemocní, produkce vitaminu  C se u nich automaticky několikanásobně zvýší, aby dokázala onemocnění porazit. Proč tedy například srna produkuje 15 g vitaminu C denně, když lékaři tvrdí, že nám stačí 100 – 500 mg? Pravdou totiž je, že nestačí. Při tomto sníženém příjmu vitaminu C funguje náš organismus v jakémsi úsporném režimu, kde nám imunita i regenerace veškerých buněk funguje pouze na 30 %. Zároveň je množení našich buněk méně kvalitní, každá nová buňka je méně dokonalá než ta předešlá a tím stárneme rychleji, než musíme.

vitamin-c-foods-1

I pro nás je totiž ve skutečnosti doporučená denní dávka (DDD) vitaminu C 10 – 15 g, přičemž pokud se nachladíme, či trpíme vážnějším onemocněním, měla by se tato dávka i několikanásobně zvýšit. Toto množství bychom měli přijímat v rozložených dávkách vícekrát za den, protože vitamin C rychle metabolizuje a mnoho bychom vyloučili ještě před jeho využitím. Tělo se naučí využívat toto zvýšené (ale správné) množství vitaminu C až po přibližně 6 týdnech. Přepne se do režimu kdy ví, že má pravidelně toto množství vitaminu C k dispozic a začne ho využívat ve všech procesech v těle plnohodnotně a ne pouze na ty nejdůležitější úkony.

Účinky vitaminu C

Díky tomu na sebe začnete pociťovat změny:

  • zvýšení imunity, zvýšení odolnosti organismu proti infekci a také proti chladu
  • účinný bojovník proti rakovině – vysoké dávky vitaminu C dokáží zastavit schopnost této nemoci dále se rozšiřovat (v tomto obrovském množství je podáván infuzí, aby ho tělo bylo schopno využít)
  • zvýšení regenerace po fyzickém nebo psychickém výkonu
  • nezbytný při tvorbě kolagenu, chrupavek
  • vyšší dávky vitaminu C zlepšují hojení jakýkoliv zranění, popálenin, zlomenin i bolestivosti kloubů (vhodné užívat spolu s kolagenem, lecitinem a vápníkem)
  • jeden z nejlepších antioxidantů – má nejvyšší schopnost vázat na sebe volné radikály
  • nezbytný pro zdraví zubů, kloubů, chrupavek i kostí (má velmi důležitou roli při fyzickém vývoji člověka)
  • díky antioxidačním schopnostem snižuje tempo stárnutí
  • zmírňuje dopad znečištěného životního prostředí na náš organismus (toxické látky v ovzduší, polutanty, smog, kouř)

Jak užívat vitamin C

Takové množství vitaminu C je samozřejmě nemožné získat pouze z potravy. V ovoci i zelenině je stále méně vitaminů celkově, vitaminu C nevyjímaje. Krom toho také velice závisí na době sklizně, uskladnění a jak dlouho trvá, než se k nám ovoce či zelenina dostaly. Řešením jsou proto syntetické formy vitaminu C v podobě výživových doplňků. Není pravdou, že by byl méně účinný než ten, který přijmeme z potravy. Je totiž vyráběn biofermentací – tj. působením živých organismů, stejně jako je vyráběn například burčák. Nejedná se tak o výrobu chemickou cestou. Musíte však myslet na to, že vitamin C podporuje močopudnost, proto je nutné myslet i na správný příjem hořčíku a draslíku, který je močí vylučován a samozřejmě dbát pitného režimu.

Kde koupit kvalitní vitamín C?

Centrum zdraví Brno, si vyrábí svůj vlastní vitamín C s přídavkem sušeného drceného ovoce, které si suší sami.

Např. brusinka s lesní směsí a to bez cukru! Nebo brusinka + černý rybíz, také bez cukru. Více info zde

V centru zdraví Brno najdete vše co je třeba k tomu, abychom zharmonizovali naše srdce, duši, mysl a fyzické tělo.

Naším cílem je upřímná snaha seznámit každého, kdo má zájem s nejdůležitějšími a nejnovějšími terapeutickými informacemi, poznatky a studiemi, ale i s velmi starými zkušenostmi, prověřenými věky, často neprávem zašlapanými do země komerčními zájmy, polopravdami a marketingovými manipulacemi farmaceutických firem.

 Najdete  nás na www.centrumzdravibrno.cz Pokud by vás cokoliv zajímalo, nebojte se zeptat zde info@centrumzdravibrno.cz

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Tipy | Přidáno: 12.08.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio