Co jíst po cvičení?

Co jíst po cvičení?

Při cvičení tělo přichází o důležité látky. Kromě tuku, u kterého je to žádoucí, musíme ostatní živiny doplnit. A to nejen kvůli našemu zdraví, ale také proto, že nám to pomůže dosáhnout našeho cíle. Během cvičení totiž vyčerpáme zásoby glykogenu, což je cukr, ze kterého bereme energii na spoustu úkonů v těle. Během cvičení je to naším cílem, protože teprve po jeho vyčerpání si začne tělo brát energii z tuků. Po cvičení je však nutné cukr doplnit, aby se naše svaly mohly začít regenerovat. Obzvlášť pokud se během cvičení hodně potíte, přišli jste o tekutiny a spolu s nimi i o minerální látky. Co po cvičení jíst, abychom podpořili náš organismus, lépe jsme hubnuli a udrželi si své zdraví?

Během cvičení

Abychom zamezili mnohým škodám, můžeme pro sebe dělat něco již během cvičení. Již jsme zmiňovali, že při cvičení pocením přijde vaše tělo o tekutiny a cenné minerální látky. Proto je dobré během sportovního výkonu dostatečně pít. Pokud navíc zvolíte iontový nápoj, který obsahuje i minerály, budete tělu rovnou zpět dodávat látky, které vypotí.

???????????????????????

Bezprostředně po cvičení

Jakmile docvičíte, vaše tělo má vyčerpané zásoby glykogenu. Mohlo by se lehce stát, že si začne pro svou činnost brát energii z  vaší pracně vybudované svalové hmoty. A to nechceme! Proto je vhodné po tréninku jako první doplnit sacharidy. Můžete si dát banán nebo nějaké jiné ovoce, kvalitní müsli tyčinku. Zkrátka nějaký menší snack, samozřejmě do sebe nemůžeme začít ládovat velké porce, tělo se potřebuje po cvičení zklidnit. Pokud používáte suplementy, je vhodný čas na sacharidový nápoj. Kromě toho není od věci používat BCAA – ochrání vaši svalovou hmotu a ta pak navíc lépe zregeneruje.

Hodinu po cvičení

Hodinu až hodinu a půl po cvičení se již můžete bez výčitek najíst. Neznamená to ale, že můžete spořádat, co hrdlo ráčí. Především byste se měli snažit stále zachovat zásady zdravé výživy. Váš talíř by měl obsahovat nějaké složené sacharidy – brambory, rýži apod. a také dostatečné množství bílkovin. Složené sacharidy se do těla uvolňují postupně, tělo je tak využije na procesy – regeneraci svalů, doplnění energie, svalová činnost, ale také běžný chod našich orgánů. Pokud byste spořádali sacharidy jednoduché, tělo by si část vzalo a zbytek by uložilo – ve formě tuku – na později. Bílkoviny naše tělo potřebuje po tréninku ve větším množství. Nebojte se proto sáhnout po proteinovém nápoji, pokud nepatříte mezi jedince, kteří nemají problém spořádat pořádný flák masa.

Před spaním

Také před spaním bychom měli myslet na naše svaly. I v noci naše tělo pracuje – především regeneruje a spravuje buňky a naše svaly rostou díky cvičení, které jsme absolvovali. Aby si tělo nebralo během spánku energii z našich svalů, je nutné naše svaly ochránit. K tomu skvěle slouží kasein – protein, který se do našeho těla uvolňuje postupně postupně, během celého spánku. Kasein je obsažen v mléce a mléčných výrobcích nebo ho lze také pozřít ve formě suplementu.

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 04.05.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio