Zabiják jménem sůl!

Zabiják jménem sůl!

Hlídáte si svůj příjem soli? Šokující statistika EU ukazuje na to, že průměrný příjem soli v Evropě činí 9-11 g soli denně, v České republice to je neuvěřitelných 14-15 g na den! Maximální doporučená dávka je však pouze 6 g soli denně! Anglické ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že snížení příjmu soli o jednu špetku (1 g) denně – může zabránit až 4.147 předčasným úmrtím!

Všude slyšíte pouze o vysokém obsahu cukrů v potravinách, přitom vysoký obsah soli je možná ještě více nebezpečný než vysoký obsah cukru! Zatím co informace, že vysoký obsah cukrů v potravinách škodí, je známa pár let tak informace, že sůl ve větším množství škodí, je známá už několik desítek let! 

Světová zdravotnická organicace (WHO) zařadila sůl na druhé místo škodlivosti hned po tabáku! Jasné důkazy prokazují, že zvýšený příjem soli rapidně zvyšuje krevní tlak, zvyšuje rizika srdečních onemocnění apod. Bohužel zvyšený krevní tlak a podobné zdravotní problémy, nenesou žádné extra příznaky a proto si většina lidí myslí, že se jich zvýšený příjem soli netýká – to je ale veliký omyl!

Většina soli, kterou přijímáme, je již v hotových potravinách které kupujeme (75%), takže tím, že si nedosolujete jídlo u stolu, opravdu nevyřešíte problém s vyšším příjmem soli v potravě! To je důvod, proč by na obsah soli v potravinách měl dbát hlavně potravinářský průmysl, při výrobě potravin!

Zdravotní nebezpečí způsobené vysokým příjmem soli:

Sůl rapidně zvyšuje krevní tlak, což vede ke zvýšení rizika mrtvice a srdečních chorob. Vysoký příjem soli také způsobuje onemocnění ledvin, rakoviny žaludku a osteoporózy. Bohužel, až 76 procent našeho denního příjmu soli pochází ze zpracovaných potravin, takže vetšina z nás si ani není vědoma toho, kolik soli vůbec za den přijme!

Jak efektivně snížit denní příjem soli?

  1. Měné solit při vaření a nedosolovat jídlo u stolu.
  2. Nekonzumujte kupované chipsy, popocorny apod. Udělejte si doma vlastní chipsy a dochuťte je bylinkami, paprikou či pepřem. Snažte se také jíst čerstvé ovoce s vysokým obsahem draslíku, který pracuje v opačném směru – snižuje krevní tlak.
  3. Kontrolujte etikety výrobků, které míří do vašeho nákupního košíku! Každý potravinářský výrobek musí být označen informacemi, kde najdete i obsah soli.
  4.  Připravujte si jídla z čerstvých surovin a vyhýbejte se před-připraveným pokrmům.
  5.  Používejte pepř a bylinky pro dochucování pokrmů, nebudete poté tolik postrádat sůl.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 02.06.2022 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio