Zeptali jsme se odborníka: Je pro vás káva zdravá?

Zeptali jsme se odborníka: Je pro vás káva zdravá?

Často se rady ohledně toho, zda kávu, popřípadě v jakém množství vůbec pít. Proto jsme se zeptali odborníka na zdravou výživu, aby nám uvedl benefity i zápory pití kávy na základě nejnovějších výzkumů.

Kontrolujte množství

Rozumné umírněné pití kávy může nakopnout váš mozek a zlepšit tak vaši koncentraci. Káva navíc poskytuje vašemu organismu detoxikační látky, které pomáhají bojovat tělu s nemocemi. Švédští vědci navíc zjistili, že rozumné množství kávy může preventivně chránit před cukrovkou druhého typu, ischemickou srdeční chorobou, mrtvicí a dalšími kardiovaskulárními onemocněními. Co je považováno za rozumné množství, se bude lišit od jedné osoby k druhé. Obecně je množství 3 káv denně v pořádku, ale je třeba zohlednit vaši toleranci ke kofeinu.

Pokud konzumujete velké množství kávy nebo máte sníženou toleranci ke kofeinu, můžete trpět třesem, mít problémy se spánkem nebo se cítit vystresovaní. Káva je navíc vysoce návyková – jakmile váš organismus zpracuje dávku kofeinu, budete se cítit dvakrát tak unavení než před požitím kávy, což by vás mohlo vést k dalšímu šálku kávy. Proto je potřeba konzumovat kávu obezřetně a nenahrazovat tímto nápojem nedostatek spánku nebo vyčerpanost.

Coffee-Cup-Bowl-With-Grains-Images

Kdy pít kávu?

Navzdory obecnému přesvědčení, že nejlepší je dát si kávu jakmile vylezete z postele, nejlepší čas pro kávu je pár hodin poté, co odstartujete svůj den. Souvisí to s množstvím kortizolu ve vašem těle. Kortizol je totiž látka, která dává signál tělu, že je čas vstát a začít se hýbat. Pokud první, co tělu ráno dodáte je káva, narušíte přirozený proces tvorby kortizolu v těle a tím i celý svůj cirkadiální rytmus (biologický rytmus vašeho těla, který určuje, kdy máte být aktivní a kdy spát).

Obavy o zdraví

S pitím kávy bychom měli být obezřetní, abychom chránili naše zdraví. Například pokud první, co váš žaludek ráno vidí je právě káva, může to zvýšit produkci kyseliny chlorovodíkové, které naše tělo využívá k trávení jídla. Pokud je tato látka produkována nadbytečně, mohou tím vznikat nestrávené bílkoviny a docházet tak k onemocněním IBS (syndrom dráždivého střeva a nadýmání. Proto se ujistěte, že se před vaší kávou vždy nejprve najíte.

V poslední době byly nalezeny souvislosti mezi pitím kávy a hormony. Především ženy, které trpí syndromem polycystických ovarií bývá nově doporučováno, aby konzumaci kávy omezily nebo raději úplně vyloučily.

kaffeine-cupandcard

Pokud chcete přestat konzumovat kávu úplně, snižujte postupně množství kávy, které denně konzumujete. Pokud cítíte, že ráno potřebujete svou dávku kofeinu, zkuste kávu vyměnit za zelený čaj. Krok za krokem můžete vyměnit kávové nápoje za různé čaje – zelené nebo bylinkové. Díky čaji byste neměli myslet na chuť na kávu a měly by uspokojit vaši touhu dát si k pití něco teplého.

Zdravější káva

Káva sama o sobě má zdraví prospěšné vlastnosti, ale můžete váš šálek kávy udělat ještě zdravějším. Především nepijte kávu několik hodin před tím, než jdete spát – mohla by vám narušit spánkový cyklus. Kávu byste neměli ani přeslazovat velkým množstvím cukru – jednak to není zdravé a za druhé se v něm skrývají skryté kalorie, které byste mohli pocítit na své váze. Pokud potřebujete dodat chuť kávě, oslaďte ji medem nebo dochuťte skořicí.

Lepší sportovní výkon

Pití kávy před sportovním výkonem může snížit pocit únavy během fyzické aktivity. Díky tomu se nám zdá cvičení jednodušší a my tak spálíme více kalorií. Kofein navíc blokuje receptory adenosinu v našem mozku. Adenosin je neurotransmiter, který způsobuje, že se cítíme unavení.

tumblr_inline_nwyqqnpQup1rosmwl_1280

Prevence před bolestí svalů

Nové výzkumy ukázaly, že vypití dvou šálků kávy před tréninkem může snížit bolestivost svalů po tréninku. Stejné studie také zjistily, že šálek kávy působí větší úlevu od bolesti než  jiné léky proti bolesti. Tudíž si určitě dopřejte jeden nebo dva šálky kávy než půjdete do posilovny.

Ochrana kůže

Průzkum zahrnující 445 000 mužů a žen zjistil, že ti lidé, kteří pijí cca 4 šálky kávy denně, mají menší riziko, že onemocní rakovinou kůže. To vše díky kofeinu, polyfenolům a trigonellinu – látkám, které redukují zánět a jiná kožní onemocnění způsobovaná UVB zářením.

Lepší paměť

Pití 2 šálků denně vám zlepší paměť a kognitivní funkce. To vše díky kofeinu, který putuje do vašeho mozku a zrychluje funkci neuronů. Navíc lidé, kteří pijí kávu, mají menší riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou, jelikož kofein obsahuje velké množství antioxidantů.

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo | Přidáno: 02.06.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio