Připravte svou imunitu na zimu podle čínské medicíny

Připravte svou imunitu na zimu podle čínské medicíny

Trápí vás s nástupem zimy častá respirační onemocnění, jako jsou zápaly plic, záněty průdušek, nosní sliznice, nosohltanu, mandlí nebo časté rýmy? V zimních měsících bývají infekce horních i dolních dýchacích cest velmi časté. Jak u dětí, tak u dospělých.

Co s tím? Buď se můžete pokusit vyhýbat patogenům – virům a bakteriím, což ale nejde, nebo už se začátkem podzimu začnete pracovat na posilování své imunity, aby se v zimě váš organismus dokázal efektivně bránit.

Imunita a čínská medicína

Staří čínští lékaři neměli mikroskopy a neznali moderní diagnostické metody. Patogeny jako viry či bakterie popisovali jako klimatické projevy: vítr, chlad, sucho, vlhko či horko. Podzim je období, kdy dochází k výrazným změnám klimatu, k náhlým poklesům teplot a náš organismus je napadán větrem a chladem. Tomu bychom měli přizpůsobit své chování (tepleji se oblékat), chránit si oblast za krkem a upravit stravovací návyky (omezit studené potraviny, jako jsou zeleninové saláty, ovocné smoothies, chladné mléčné produkty nebo nápoje z ledničky a naopak zařadit do jídelníčku více teplých polévek, grilované zeleniny, netučného masa).

Ačkoliv dnes přistupujeme k jídlu čím dál vědečtěji, stravujeme se čím dál hůř. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním. Takže, pokud jste po jídle unaveni, ospalí, nafouknutí, s pocitem tíhy v břiše, pak toto jídlo nebylo to pravé ořechové.

Z kvalitní potravy se pak v dráze sleziny „vyrábí“ i kvalitní „palivo“ (energie čchi a krev Xue), které je nutné pro zdravý chod organismu. Naopak, nekvalitní strava zavdává příčinu mnoha nemocem, o kterých bychom se původně ani ve skrytu duše nedomnívali, že mohou být způsobeny stravou.

Jak se tedy na zimu připravit

Na podzim je zapotřebí energii shromažďovat a ne jí vydávat. Obrátit se k sobě. Více se věnovat relaxaci (či meditaci), zajít si na relaxační a lymfatické masáže, a i přes to, že vás venkovní počasí ven neláká, je potřeba pravidelně pobývat venku.

Posílení imunitního systému je logickou cestou, jak prožít zimu bez častých onemocnění, bez chřipek a nachlazení, úmorného kašle a opakovaných návštěv u lékaře. Dodržování zásad zdravého životního stylu je pro udržení dobré obranyschopnosti klíčové. Kvalitně a pravidelně jíst, hodně spát, přiměřeně se hýbat, pěstovat dobré vztahy s lidmi a cítit se spokojený – to je základ. Bohužel někdy ani dodržování těchto zásad nestačí, takže je dobré s blížícím se podzimem přibrat si na pomoc medicinální houby.

Medicinální houby jsou doslova elixírem života. Po staletí pomáhají ochraňovat lidský organismus před negativními vlivy prostředí či následky nezdravého životního stylu. Zvláště v období přechodu z léta do zimy, které bývá provázeno častými virovými či bakteriálními infekcemi, oceníte jejich výrazné a hluboké stimulující vlastnosti.

V případě onemocnění dýchacích cest působí medicinální houby hojivě a ochranně na sliznice. Prokazatelně upravují střevní mikroflóru, zlepšují psychiku a spánek. Jak je známo – narušená střevní mikroflóra i častý stres náš imunitní systém oslabují.

Medicinální houby – první pomoc pro imunitní systém

Medicinální (léčivé) houby získaly svůj název podle zvýšeného obsahu terapeuticky účinných látek, které tradiční čínská medicína používala po staletí k léčení celé řady nemocí. Máme na mysli zejména beta glukany, triterpeny, enzymy, vitamíny či minerální látky. Každá houba obsahuje tyto látky v určitých koncentracích a poměrech. Přestože všechny medicinální houby jsou schopné regulovat imunitní systém, díky specifickému složení, každá působí na lidský organismus trochu jinak.

Jaké medicinální houby nám pomohou vyladit naši imunitu?

Medicinální houby dokáží stimulovat jednotlivé buňky imunitního systému v případě, kdy je napaden infekcí a jsou vhodnou prevencí. Mají též detoxikační účinky a napomáhají z těla odstranit pozůstatky infekcí v podobě toxinů.

Při cestě za silnou imunitou vám na podzim postačí tři základní – Reishi, Cordyceps a Agaricus. Všechny obsahují vysokou koncentraci betaglukanů, který imunitní systém nabudí. Pokud se užívají všechny najednou, navzájem se posilují a imunitu posilují ještě efektivněji. Extrakt ze všech tří hub obsahuje MycoComplex, který je vhodný pro větší děti i pro dospělé. Kapsle obsahují již výše zmíněné medicinální houby a navíc jsou doplněny o extrakt z houby Shitake a přírodní zdroj vitamínu C – Acerolu.

Reishi

Reishi po zásluze patří k nejvyhledávanějším houbám, často je také nazývaná „houbou nesmrtelnosti“. Reishi obsahuje řadu bioaktivních látek, kromě vitamínů je bohatá na minerály i velké množství polysacharidů. Silně stimuluje imunitní systém a podporuje naši vitalitu. Má tropismus k plicím. Je tedy výborná právě u opakujících se respiračních problémů, u kašlů, zahlenění apod.

Cordyceps

Medicinální houba Cordyceps je ceněným zdrojem betaglukanů, minerálů, stopových prvků a vitamínů. Cordyceps je z medicinálních hub nejsilnější „dobíječ“ energie. Podporuje yang ledvin (yang ledvin jsou kamínka organismu, je důležité je posilovat zvláště zimních měsících) a plíce. Říká se mu přírodní antibiotikum, pro jeho schopnost likvidovat patogenní mikroorganismy. Tyto vlastnosti z něj činí výborný prostředek na posílení naší obranyschopnosti.

Yarsagumba (yarchagumba Or Yarshagumba)

Agaricus

Medicinální houba Agaricus neboli žampion mandlový, se díky svým účinkům stává jednou z nejoblíbenějších medicinálních hub současnosti. Využívá se k léčbě alergií a autoimunitních onemocnění, stimuluje imunitní systém a chrání organismus před infekcí. Agaricus je ze všech hub nejsilnější stimulant imunitního systému. Jeho účinky objevil profesor Murill, který zkoumal proč někteří domorodí obyvatelé Jižní Ameriky neznají prakticky rakovinu. Jedí ve vyšší míře právě Agaricus, který stimuluje imunitní buňky k vyšší aktivitě. Proto je výborný i pro podporu naší obranyschopnosti v období hrozících infekcí.

Jak dlouho a jak často houby užívat 

Doba užívání při stimulaci imunitního systému je velmi individuální. Záleží na konstituci a konkrétním stavu člověka. V praxi se doporučuje užívat houby preventivně 1-2 měsíce před krizovým obdobím – přechod z léta do zimy (ale i ze zimy do léta). Obvykle se doporučuje užívat houby na lačno, vždy 5 dní v týdnu a 2 dny si dát pauzu.

Pokud nastane akutní stav (člověk je napaden akutní virózou) a objeví se příznaky jako horečka, bolesti těla či rýma, tak je vhodné houby vysadit a použít čistý BIOcell beta glukan ve vysokých dávkách (4x denně 2 kapsle u dospělého). Pokud se to stihne opravdu v začátku napadení, tak se nemoc díky šokovému nabuzení imunity ani neprojeví.

Autor: Milan Schirlo – praktik tradiční čínské medicíny (www.MycoMedica.cz, www.tcm-point.cz)

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Rozhovory Tipy | Přidáno: 24.10.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio