Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny

Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny

K tradiční čínské medicíně se u nás v současné době obrací čím dál tím více lidí. Jaký je
hlavní rozdíl mezi tradiční čínskou a západní medicínou?

Čínskou medicínu bychom měli vnímat jako systém, ve kterém vše souvisí se vším. Čínská medicína tak není jenom o zdraví člověka, ale úzce souvisí také s jeho okolím. Když mluvíme o čínské medicíně, narážíme na principy Yin a Yang. S trochou nadsázky by se dalo říci, že jsou jako muž a žena. Jeden bez druhého nemohou být, ale zároveň se neustále snaží převážit nad druhým. V přirozeném prostředí dochází k plynulému střídání Yin a Yangu. Stejně jako
je tomu i v přírodě, například během střídání ročních období nebo dne a noci.

Jak si čínská medicína vysvětluje vznik nemoci?

V okamžiku, kdy člověk žije extrémně nebo jednostranně dochází k nárůstu jednoho principu, což však souvisí s omezením druhého. Následkem je disharmonie, která stojí právě za vnikem onemocnění. Člověk by měl tedy žít v harmonii s přírodními cykly. Ale ruku na srdce, kdo z nás to dělá?

Jaké problémy lze řešit čínskou medicínou?

Odpověď, která by dokázala zahrnout nemoci, se kterými si čínská medicína dokáže poradit, by byla námětem pro celou knihu. Je jich opravdu nespočet. Tradiční čínská medicína na problematiku zdraví pohlíží už tisíce let a neřeší jen příčinu, ale především původ nemoci. Západní medicína zase nabízí rychlejší a přesnější řešení urgentních a akutních stavů. Tradiční čínskou medicínu bych doporučil lidem, kteří trpí dlouhodobými, chronickými stavy.

Se kterými nemocemi se ve své ordinaci nejčastěji setkáváte?

Často ke mně chodí lidé s bolestmi pohybového aparátu, trávicími problémy, bolestmi hlavy, kožními problémy, s gynekologickými a urologickými problémy. Velkou část mých pacientů tvoří lidé s různými psychosomatickými či psychickými problémy. Škála je opravdu široká.

shutterstock_94947103

Jak vypadá návštěva u praktika čínské medicíny?

Nejdříve si zhruba hodinu povídám s pacientem o jeho problémech. Díky takzvanému systému deseti otázek se ptám na příznaky, které s hlavním problémem nemusí zdánlivě souviset. Důležitá je i kontrola pulzu a jazyka, pulz i jazyk totiž odrážejí stav celého organizmu a pomohou mi určit nerovnováhu jednotlivých orgánů. Poté co stanovím
diagnostiku, určuji terapeutický postup. Mezi hlavní metody tradiční čínské medicíny patří akupunktura a fyzioterapie.

Na jakém principu je založena akupunktura?

V akupunktuře se pomocí jednotlivých jehliček ovlivňují orgány a jejich meridiány. Meridiány jsou energetické dráhy, po kterých proudí životní energie Qi. Stejně jako krev v cévách.

A fyzioterapie?

Fyzioterapie využívá velké množství bylinek, medicinálních hub, minerálů i živočišných produktů. Vzhledem k tomu, že je každý člověk jiný, určuji receptury na míru konkrétnímu stavu. Dalšími terapeutickými metodami je cvičení qi gong a masáže tuina. Neměli bychom také zapomenout na doporučení změny životního stylu, se kterým ode mě odchází každý pacient. Dodržování zdravého životního stylu výrazně napomáhá k efektivnosti léčby.

Jak poznáme dobrého praktika čínské medicíny?

Nejsnáze ho poznáte podle výsledků jeho práce, tedy zejména díky doporučení. Seznam ověřených praktiků čínské medicíny, který zaručuje jejich odbornou způsobilost, najdete na stránkách Komory tradiční čínské medicíny.

Čínská a západní medicína jsou postaveny na poměrně rozdílných základech. Je
rozdílný i pohled čínské medicíny na náš imunitní systém?

Co se týče imunitního systému z pohledu čínské medicíny, opět vše souvisí se vším.
Zjednodušeně je zdravý organismus plný vitální energie Qi a krve a všechno plynule proudí. V okamžiku, kdy člověk žije zdravě, jeho tělo má výbornou samoregulační schopnost a s většinou nemocí si dokáže samo poradit. Zheng Qi a Xie Qi jsou termíny, které čínští lékaři používají, když mluví o imunitním systému. Princip je velmi jednoduchý. Zheng Qi představuje všechno dobré v nás, jeho protipólem je Xie Qi, tedy nepřátelé v podobě parazitů, toxinů, bakterií, kvasinek, chlamydií nebo například podnětů, které vyvolávají stres.

shutterstock_499858513

Co může Xie Qi v těle způsobit?

Nepřítel v podobě Xie Qi hledá skulinku, kterou by mohl proniknout do těla. Ve chvíli, kdy žijeme zdravě, naše tělo vyplněno Zheng Qi a Xie Qi nás tedy nemá kam proniknout. V okamžiku, kdy dojde k oslabení Zheng Qi, dojde k prolomení pomyslných hradeb, ke vpádu Xie Qi a následně ke vzniku onemocnění.

Co můžeme dělat pro to, abychom měli silnou Zheng Qi?

Základem je péče o psychickou stránku našeho těla. Možná jste nevěděli, že právě psychika se podílí na 70 % všech onemocnění a stres je opravdu velkým nepřítelem našeho těla. Pro celkové zdraví je nezbytné začít usilovat o dosažení psychické harmonie, která zahrnuje spokojenost v rodině, v práci i v komunitě. To je zaklad.

A co stravování?

Špatné stravovací návyky jsou dalším podstatným faktorem, který ovlivňuje imunitu i celkové zdraví. Základem je pravidelná strava 3-4 x denně. Číňané na tuto otázku pohlíží takto: „Je jedno co jíte, hlavně to jezte pravidelně.“ Samozřejmě musíte brát toto tvrzení s troškou nadsázky, v dnešní době je naopak velmi důležité i to, co jíme. Každý člověk je jiný, takže samozřejmě neexistuje ani univerzální jídelníček. Ve chvíli, kdy se ale budete řídit pravidlem,
že byste měli jíst kvalitně a pestře, rozhodně neuděláte krok vedle.

Na imunitu jsem se ptala zcela záměrně, protože vím, že ve své ordinaci kromě
akupunktury a čínských bylinek často používáte i medicinální houby. Z jakého důvodu?

Důvod je jednoduchý, podle mých zkušeností jsou právě medicinální houby na podporu imunity nejlepší. Proto na jejich léčebné účinky nedá tradiční čínská medicína dopustit. Medicinální houby jsou také častým námětem vědeckých studií. Hlavní účinnou látkou hub jsou beta glukany, které prokazatelně zlepšují stav imunitního systému. Ve chvíli, kdy se medicinální houby dostanou do organismu, zvyšují a aktivizují velké množství pro tělo prospěšných látek. Houby nejen imunitní systém podporují, ale také ho regulují ve chvíli, kdy je jeho odpověď nepřiměřená. To se týká například alergií, na které mají medicinální houby blahodárný vliv. Nemocí, se kterými si medicinální houby dokáží poradit, je celá řada, ať už mluvíme o cholesterolu, diabetu, lehčích depresích či zánětech. Když se vrátíme k čínskému pojetí Zheng Qi, můžeme říct, že jsou medicinální houby mezi přírodními produkty to nejsilnější, co dokáže Zheng Qi posílit, a tím pádem také ochránit naše zdraví před nepřáteli v podobě Xie Qi.

V současné době je často diskutované téma medicinálních hub a onkologických
onemocnění? Můžete nám prozradit více?

Medicinální houby se v poslední době používají nejčastěji právě při onkologických onemocněních. Z vědeckých výzkumů vyplývá, že jednak zmírňují vedlejší příznaky drastické léčby a jednak dokáží likvidovat rakovinné buňky pomocí několika mechanismů včetně apoptózy, což je buněčná sebevražda rakovinných buněk. Bezesporu tak patří mezi účinné pomocníky při boji proti tomuto onemocnění. Existují lidé, kteří se vyléčili pouze za pomocí hub. Tento postup bych ale osobně nedoporučoval. Rakovina je velmi rychlé a agresivní onemocnění, proti kterému západní medicína vyvinula drastický systém léčby v podobě chemoterapie a radioterapie. Tato léčba likviduje rakovinné bujení, zároveň však dochází také k ničení zdravých buněk. Oslabený organismus dostává ještě více zabrat a s ním
i Zheng Qi. Následkem tohoto oslabení dochází k únavě, padání vlasů, nevolnosti, apod.

Co byste při léčbě onkologických onemocnění doporučil?

Na základě osobní zkušenosti doporučuji používat medicinální houby souběžně se západní léčbou. Jednou z velkých předností hub je, že neoslabují účinky chemoterapie či radioterapie na rozdíl od některých bylinek. Důkazem účinnosti medicinálních hub je nejen má osobní zkušenost, ale také velké množství vědeckých studií. Při léčbě rakoviny prsu se například velmi osvědčila kombinace hub Reishi, Coriolus a Maitake, které nemají žádné vedlejší
účinky.

Používáte i vy sám medicinální houby?

Samozřejmě, nejraději mám kombinaci Cordycepsu a Reishi. Cordyceps působí jako dobíječ energie, posiluje libido, ledviny a plíce. Reishi posiluje imunitu, podporuje kardiovaskulární systém a výrazně harmonizuje psychiku, což by potvrdili i čínští mudrci, kteří ji vždy užívali před meditací. Často používám i houbu Coriolus, která asi nejefektivněji likviduje různé patogeny, mezi které patří chlamydie, kvasinky, bakterie, borelie či viry. Mnoho lidí do mé ordinace chodí s takzvaným skrytým patogenem. V okamžiku, kdy proděláte běžnou infekci, většinu patogenů z těla díky léčbě odstraníte, část z nich se ale může ukrýt v hlubších vrstvách. Poté stačí oslabení nebo stres a patogen se začne hlásit o slovo. V této chvíli je vhodné nasadit Coriolus nebo houbu Chaga. Další houbou, kterou bych doporučil je Maitake, která je výborným doplňkem při boji s diabetem, hypertenzí, cholesterolem či nadváhou.

Medicinální houby jsou čím dál tím populárnější, ale jak je to s jejich kvalitou na našem trhu?

U medicinálních hub z velké části platí to stejné jako při nákupu potravin. Buď můžete nakoupit levně, nebo kvalitně. Při výběru však myslete i na to, že vysoká cena není automaticky zárukou vysoké kvality.

Podle čeho tedy medicinální houby vybírat?

Jak už jsem nakousl dříve, hlavní účinnou složkou medicinálních hub jsou polysacharidy (beta glukany), proto je důležité zaměřit se na jejich podíl v houbovém extraktu. Ideální podíl je dle mého názoru i názoru ostatních odborníků 30 %. Tento poměr zaručuje ideální poměry mezi jednotlivými látkami, které medicinální houby obsahují. Rozhodně proto neplatí, že čím více polysacharidů extrakty obsahují, tím lépe. I přesto, že s užíváním hub nesouvisí žádné vedlejší účinky, mohou být s jejich užíváním spjata některá rizika. Ta souvisí především ze skutečností, že do sebe mohou houby absorbovat škodlivé látky z okolí. Vždy proto hledejte výrobce, který je schopný doložit zdravotní nezávadnost svých produktů, nejlépe nezávislou evropskou certifikovanou laboratoří.

Na závěr bych rád zdůraznil jednu myšlenku. Nikdy nezapomínejme, že „nejlepší pilulkou je
změna životního stylu“.

Je možné dozvědět se o medicinálních houbách více?

Ano, další informace ohledně tradiční čínské medicíny i medicinálních hub se můžete dozvědět ze zábavných videí s populárním hercem Pavlem Liškou- viz zde.

Děkujeme za rozhovor

Odpovídal Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny (odkaz na ordinaci tcm-
point.cz) a odborný konzultant společnosti MycoMedica.cz

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Rozhovory Tipy | Přidáno: 13.11.2017 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio