Co je výběrová káva a jak jí poznat?

Co je výběrová káva a jak jí poznat?

„Výběrová káva“ je označení které bylo poprvé použito v roce 1974 v magazínu Tea and Coffee Trade Journal paní Ernou Knutsen. Označila tak kávová zrna s nejlepší chutí, které byly vypěstované ve speciálních mikroklimatech.

Podle americké asociace pro výběrovou kávu lze nazývat kávu výběrovou pouze tehdy, kdy získá 80 bodů ze 100. Tyto kávy se pěstují v ideálních klimatických podmínkách  a vyznačují se hlavně bohatým aroma a malým výskytem defektních zrn. Vliv na chuť má hned několik faktorů od delší doby zrání, pečlivý sběr plodů a ta nejlepší péče při zpracování zrn.

Jak tedy poznáme, že se jedná o výběrovou kávu?

Výběrovou kávu jednodušše poznáme podle uvedených informací na obalu či na webových stránkách dané pražírny. Mezi nejdůležitější určitě patří země a region odkud káva pochází, dále je také velice důležitý datum, kdy káva byla pražena, způsob zpracování kávových třešní, stupeň pražení a chuťový profil. Většina pražíren pak také rovnou uvádí, pro jaký způsob přípravy je jejich káva připravena. Základním rozdělením je – espresso ( pákové či automatické kávovary ) a nebo filtr ( aeropress, frenchpress apod. ) Stále častěji se u kávy zveřejňuje také jméno farmáře či název farmy odkud káva pochází za výběrovou kávou vetšinou stojí zajímavý příběh či historie!:)

Mamacoffee

Jednou z prvních pražíren výběrové kávy a nejstarší férovou pražírnou ve střední Evropě je mamacoffee . Zaručují čerstvost jejich kávy, kterou každoročně vybírají z posledních sklizní drobných farmářů. Mamacoffee, které momentálně provozuje šest kaváren a řemeslnou pekárnu, má širokou nabídku výběrových káv z celého světa. Nabízí oblíbené kávy s nízkou kyselostí z Brazílie  i ovocné kávy z Afriky, které se hodí na alternativní přípravy.

Jednou z úspěšných káv je také Nikaragua Women’s Project. Jedná se o přímou spolupráci s kávovými farmářkami v Nikaragui v oblasti Aranjuez. Nejen že od nich férově vykupují kávu, ale zajišťují také technické poradenství, další vzdělávání a zlepšování životních podmínek farmářek i jejich rodin. Káva zaujme vyrovnanou chutí sladkého kakaa, anýzu a mandlí, a také jejím lahodným krémovým tělem. Tuto kávu si můžete zakoupit na eshopu mamacoffee.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 10.09.2021 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio