Koření, které zahřeje

Koření, které zahřeje

Známe to všichni, s podzimem se k nám pomalu vkradou chladná rána, sluníčko sice svítí, ale zdaleka nehřeje tak krásně jako v létě. Ze skříní vytahujeme kabáty, šály a čepice a v kuchyni se ke slovu dostává koření, které prohřeje zkřehlý organismus. Těchto šikovných pomocníků je celá řada, přizvali jsme proto na pomoc experty v oboru – jihomoravského výrobce čajů a koření v biokvalitě SONNENTOR. Ti pro vás připravili malý manuál koření, které vám rozhodně v kuchyni nesmí chybět! Začneme u sladších zástupců, bez kterých si svátky neumí představit asi nikdo. Na řadu přijdou i typicky česká koření a dostaneme se i k opravdovým ohnivákům. Máte je všechny doma?

SKOŘICE

Vánoce bez skořice jako by nebyly, na tom se shodneme asi všichni. Na dálku vonící roličky jsou vlastně srolovaná kůra stromu skořicovníku. Nejznámějšími druhy skořice jsou Cejlon a Cassia. Tu cejlonskou poznáte podle vícevrstvé roličky a má více prospěšných látek než její intenzivnější sestřenice. Cassia má roličku hezky hladkou a jednolitou, proto se s oblibou používá i jako dekorace. Skořice má široké spektrum prospěšných látek, a tak není divu, že našla uplatnění v kosmetice, parfumérství, likérnictví i farmaceutickém průmyslu. My ji ale nejradši máme na talíři, v šálku čaje nebo ve vánočním punči!

tijana-drndarski-HJfUAiy488A-unsplash

KARDAMOM

Věděli jste, že kardamom je po šafránu a vanilce třetím nejdražším kořením světa? Malé lusky tvoří součást klasické ajurvédy, ale i v Evropě si toto omamně vonící koření našlo své místo. Díky intenzivní chuti se kardamom bude vyjímat ve společnosti jablek, tradičně ale září i ve vánočním cukroví. Pokud potřebujete opravdu prohřát, vychutnejte si šálek horké kávy se špetkou tohoto koření.

HŘEBÍČEK

Drobná poupátka hřebíčkovce kořenného mají jemně nasládlou chuť a peprné aroma, díky kterému nejen prohřeje, ale také upevní imunitu. Vedle klasického využití do svařáku nebo vánočního jablíčka zkuste špetku hřebíčku přidat do mléčné rýže nebo ranní kaše.

BADYÁN

Kouzelné hvězdičky badyánu k Vánocům jednoduše patří. Přidejte ho do jakéhokoliv sladkého pečiva, cukroví nebo perníku, prohřeje vás ale i v kompotu nebo čaji.

marion-botella-uaHShoIDGeo-unsplash

VANILKA

Sladká vůně tohoto aromatického koření okouzlila nejednoho kuchaře i parfuméra. Mnozí ji považují za afrodiziakum, rozhodně vás vynese do oblak v nadýchaných dezertech, pudincích nebo třeba vanilkových rohlíčcích. Prohřát může také v šálku čaje, kterému dodá jemně nasládlé aroma. Pokud se vám lusk nechce složitě vyškrabovat, oceníte vanilkový extrakt, který se díky pipetce dávkuje na kapku přesně.

ZÁZVOR

Známý bojovník proti nachlazení k nám přišel z Asie. Výrazná chuť i vůně čerstvého zázvoru ho proslavila ve všech koutech světa, neobejdou se bez něj orientální karí ani staročeské zázvorky. Pikantní chuť si skvěle rozumí s citrusy, pokud ale hledáte spíše prohřívající účinky, zkuste ho se špetkou skořice. Nejenže vás tento úžasný kořen v chladných dnech krásně prohřeje, ale má také protizánětlivé účinky a podporuje vitalitu. Ocení jej i cestovatelé a v rozumné míře také ženy v období těhotenství, je totiž ceněným pomocníkem při nevolnosti.

KURKUMA

Máme tu ještě jeden kořen, je jím zlatá královna Indie. Kurkuma je kořením, které díky barvě prostě nepřehlédnete. Zlatý kořen v podobě koření i čaje pomůže udržet nervy na uzdě, ale také se umí postarat o játra a dobrý stav kostí. O kurkumě se dnes mluví jako o všeléku, posílí imunitu a rozhodně zahřeje. Nezapomeňte k ní vždy přidat i špetku pepře – kurkumin a piperin jsou totiž nejlepšími parťáky!

PEPŘ

U pepře rovnou zůstaneme. Věděli jste, že ve středověku sloužil jako cenné platidlo? Dnes je asi nejznámějším kořením nejen v té naší kuchyni a nikoho nepřekvapí, že jeho peprná chuť umí příjemně prohřát. Plody pepřovníku se v našich kuchyních mohou objevit v černé, bílé nebo zelené barvě. Růžový pepř je sice také oblíbeným kořením kuchařů, nicméně se jedná o plody pepřovce a s pepřem jako takovým vlastně příbuzné nejsou.

ČESNEK

Postrach upírů je známým bojovníkem s bacily, využijte jeho síly i letošní zimu! Příjemně rozproudí krev v hutných krémových polévkách, karí nebo třeba klasických bramborácích. Pokud se mu vyhýbáte kvůli ostré chuti, vyzkoušejte jeho sušenou variantu nebo si pochutnejte na česneku pečeném, ten má jemnou, příjemně nasládlou chuť.

KŘEN

Dalším tradičně českým životabudičem je křen. Kromě toho, že zevnitř hezky prohřeje, je také nabitý vitamínem C a u tučných jídel pomůže s jejich trávením. Pokud máte zahrádku, zasaďte si jej pod ovocný strom, poskytne mu ochranu proti nemocem. A navíc ho budete mít kdykoliv po ruce!

chilli-olej

CHILLI

Pokud jste milovníci ostřejších chutí, ani chilli vám jistě doma nechybí. Prohřeje vás v ohnivých marinádách a dipech, omáčkách na těstoviny, guláších a máte-li odvahu, příjemně překvapí i v čokoládových dezertech. Vybírat dnes můžete z celé škály ostrostí, od jemně štiplavých chilli vloček až po opravdové ohniváky.

KOŘENÍ A ČAJE Z JIHU MORAVY

V jihomoravském SONNENTORU vznikají již téměř tři desítky let voňavé směsi bylin a koření v té nejvyšší kvalitě. Díky ekologickému hospodaření, šetrnému zpracování suroviny a vysokému podílu ruční práce dnes firma patří mezi přední výrobce biočajů a biokoření u nás. Logo usměvavého sluníčka vykukuje z regálů zdravých výživ i tří vlastních prodejen v Praze, Brně a v Čejkovicích, kompletní sortiment ale najdete také na www.sonnentor.cz.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 05.01.2021 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio