STOP nesmyslným dietám: 25 tipů k lepšímu zdraví a skvělé postavě!

STOP nesmyslným dietám: 25 tipů k lepšímu zdraví a skvělé postavě!

Vypadat zdravě, cítit se zdravě, mít vysněnou postavu a nic proto nemuset dělat. Tohle je asi sen většiny z nás. Pro většinu lidí je tohle nereálná představa a nedosažitelný sen.

Zeptejte se sami sebe, co jste pro vaše zdraví a sportovní postavu naposledy udělali? No? Pokud tápete v paměti podezřele dlouho, je jasné, že pro své zdraví a vysněnou postavu neděláte vlastně vůbec nic a divíte se, že nevidíte výsledky?

Jestli si myslíte, že ke svým vysněným výsledkům dojdete nesmyslnou hladovkou a nekončícím mučením se na rotopedu, jste na velkém omylu. Základ úspěchu je připravenost! Připravte se změnit svůj život k lepšímu jednou pro vždy, nepřistupujte k hubnutí jako k určitému období, které za měsíc skončí, taková dieta je naprosto k ničemu.

Říká se, že pokud člověk něco dělá déle jak 30 dní, zvykne si na to a nebere to jako povinnost, vytvoří si na tom silnou závislost. Zkuste tedy dodržovat následujících 25 tipů déle než 30 dní a máte vyhráno!

 1. Vyhýbejte se trans-mastným tukům – a ostatním průmyslově vyrobeným tukům, které jsou nejvíce obsaženy v tučných částech masa a tučných mléčných produktech, ale největším zdrojem trans mastných tuků v jídelníčku jsou průmyslově připravené tuky neboli margaríny. Trans mastné tuky jsou často skryty i v potravinách, ve kterých byste je nehledali, například v cereálních tyčinkách, salátových zálivkách, brambůrkách, sušenkách, krekrech a majonézách.
 2. Jezte zdravé tuky – vařte na kokosovém oleji nebo na kvalitním másle, olivový olej používejte pouze za studena do salátů, zdravé tuky přijímejte z ořechů, avokáda a oliv.
 3. Eliminujte všechny průmyslově zpracované potraviny z vaší diety.
 4. Nezakazujte si tuky – když člověk chce tuk zhubnout, musí tělu také zdravou formu tuku dodávat. Je dokázané, že lidé, kteří měli 30 – 50 % svého denního kalorického příjmu potravin zdravé tuky zhubli více než ti, kteří si tuk odpírali a dietu měli postavenou na minimu tuku.
 5. Vyrovnávejte příjem omega 3 a omega 6 tuků – jezte ryby a eliminujte příjem omega 6 tuků, které jsou v kukuřici, sóji, arašídech.
 6. Jezte hodně bílkovin – maso hlavně kuřecí, krůtí, libové hovězí, ryby, vejce.
 7. Pokud jste často hladoví a máte chutě na všechno možné (což způsobuje velká míra sacharidů ve stravě), omezte příjem sacharidů a zvyšte příjem bílkovin a zdravých tuků.
 8. Upřednostňujte rostlinnou potravu před zrny. Zrna (kukuřice, hrášek, fazole) jsou mnohem hůře stravitelné a mají méně živin než rostlinná potrava (ovoce, zelenina).
 9. Zvyšte si klidový metabolismus (kalorická hodnota, kterou tělo spaluje, když je v klidu) vysoko proteinovou stravou, kdy je 15 – 30% denního kalorického příjmu z bílkovin.
 10. Hlídejte si hladinu krevního cukru – jezením potravin s nízkým nebo středním glykemickým indexem.
 11. Nekonzumujte alkohol, džus, sodu a sportovní drinky – pijte pouze čistou vodu, čaj a kávu.
 12. Když chcete mít opravdu výsledky, nepijte vůbec žádný alkohol – pokud alkohol nedokážete ze svého života úplně odstranit, dejte si občas sklenku suchého bílého vína nebo červeného vína.
 13. Dbejte na přísun hořčíku – je dobrý pro sílu svalů, proti svalovým křečím a pro dobrý spánek. Je doporučeno 500 mg hořčíku za den.
 14. Užívejte B – vitamínový komplex – je zapojený do metabolismu bílkovin a eliminuje přebytek hormonů, např. přebytek estrogenu, který může zpomalit hubnutí.
 15. Pijte zelený čaj – detoxikuje tělo a hlavně napomáhá spalování tuků.
 16. Optimalizujte svou frekvenci jídel za den podle vašeho věku, práce a životnímu stylu – nemusíte jíst nutně 6 – 8 jídel denně, můžete jíst klidně jenom 4, ale důležité je, abyste se nepřejídali, jedli zdravě a nenaletěli večer na ledničku.
 17. Neřiďte se pravidlem po 17. hodině večerní nejíst – dejte si v klidu večeři i ve 20 hodin, pokud půjdete spát po 22. hodině večer. Poslední jídlo konzumujte tak 2 – 3 hodiny před spánkem.
 18. Omezte sůl – solit můžete, ale ne hodně, přebytek soli v těle zadržuje vodu a člověk je pak zavodněný.
 19. Nepoužívejte bílý cukr, kupte si stévii – je to přírodní sladilo, zdraví neškodné a je bez kaloriíí.
 20. Konzumujte jenom žitný chleba, který je aspoň z 50% vyroben z žitné mouky – obsahuje hodně vlákniny a zasytí vás. Bílé pečivo z pšeničné mouky má vysoký glykemický index a málo vlákniny, takže vás nezasytí na dlouho a ještě vám přivodí chuť na další potraviny.
 21. Užívejte vitamín C. Naše tělo si ho na rozdíl od ostatních savců nedokáže samo vyrobit. Doporučení denní dávka vitamínu C 200 mg/den. Při krátkodobém užívání při specifických nemocech se ordinuje i dávka 500 až 1000 mg/den. Vyšší spotřebu vitamínu C mají kuřáci, a to až o 100%.
 22. Kupujte si kvalitní jogurty, žádné ochucené ani light – nejlepší jsou bílé jogurty do 3% tuku nebo řecké jogurty, ale tady opatrně s množstvím, jsou kvalitní, ale obsahují více tuku.
 23. Vyhýbejte se rádoby fitness musli, které jsou zapečené a ve kterých jsou navíc přidané kousky čokolády. Nejlépe je konzumovat ovesné vločky nebo sypané musli se sušeným ovocem, zapékané nekupujte, je tam moc cukru a taky tuku.
 24. Taky pozor na sýry, hermelín, niva nebo uzený sýr jsou dost tučné – konzumujte eidam do max. 30% tuku.
 25. Mějte kontrolu nad tím, co jíte – nikdo nic nesní jen tak náhodou, hlídejte si, co jíte a jaké potraviny kupujete, zda v nich není moc cukru, tuku a trans mastných kyselin.

Zkuste se řídit těmito tipy po příštích 30 dní, pokud to vydržíte, máte vyhráno!

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 10.03.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio