Trápí vás nafouklé bříško? Důvodem může být Helicobacter

Trápí vás nafouklé bříško? Důvodem může být Helicobacter

Snažíte se zdravě stravovat, cvičíte a přesto stále vypadáte, jako byste se právě vrátili z oslavy u babičky? Pocit nafouklého břicha a tíhy v žaludku je u dospělých relativně běžnou součástí života. Pokud se u vás vyskytuje většinu času, pokud nafouknuté břicho doprovází i zvětšená plynatost, sledujte své trávení pozorněji. Důvodem vašich problémů může být nenápadná bakterie v žaludku zvaná helikobaker pylori.

3880929_helicobacter-pyroli-v0

Nejrozšířenější bakterie na světě

Podle světových statistik jsou zažívací problémy druhým nejčastějším důvodem, proč dospělý člověk navštíví lékaře. Je to neuvěřitelné, ale až zhruba v 50% návštěv je příčinou obtíží Helicobacter pylori. Nenápadná bakterie, které při rozmnožování nevadí ani agresivní kyselé prostředí v žaludku. Postihuje mladší i starší generace.

Při helikobakterovi jsou nebezpečné hlavně jeho nenápadné prvotní příznaky, které často připisujeme běžným trávicím obtížím.

Pálení žáhy, nafouknuté břicho, křeče v podbřišku

Pokud trávení funguje správně, má být jako hodinky – tiché, plynulé, s pravidelnou stolicí. Mnozí však takové štěstí nemají a dokonce jsme si už na to tak trochu zvykli. Tolerujeme občasné bolesti břicha, na křeče si dáme tabletku a vymluvit se na těžkou večeři, pokud nás pálí žáha uhasit to silnou minerálkou nebo sodou.

Právě tyto nenápadné příznaky, hlavně pokud se objevují pravidelně, však mohou signalizovat, že v našem žaludku něco nefunguje správně.

Helicobacter vede k žaludečním vředům

Přítomnost helikobaktera se dá odhalit jednoduše. Přestože nejpřesnější diagnostickou metodou je gastroskopie – sonda do žaludku, kterou musí vykonat specializovaný lékař, spolehlivé vyšetření si můžete udělat i doma. Domácí test na Helicobacter přinese výsledek stavu vašeho žaludku do 10 minut.

Proč byste se měli otestovat? V počátečních stádiích infekce, kdy se H.pylori hlásí jen občasnými příznaky, je šance na jeho vyléčení velmi vysoká. Pokud je této bakterií dovoleno rozmnožit se, infekce se rozrůstá do širokého zánětu na sliznici žaludku (gastritida), což postupně vede k vytvoření jednoho nebo více vředů na žaludku. K vytvoření vředů přispívá do značné míry i stres a nevhodné složení stravy. Až 98% žaludečních vředů vzniká jako důsledek infekce Helicobacter pylori.

Jak se dá nakazit helikobakterem? 

Nakazit se Helicobacterem můžete velmi jednoduše. Častým důvodem přenosu helikobaktera je nedostatečná hygiena – například špatně umyté ruce po použití toalety, používání společného poháru s jinou osobou, nedostatečně umyté nádobí. Nakazit se také můžete prostřednictvím jídla nebo vody, ačkoli tyto způsoby přenosu se týkají především méně rozvinutých zemí s nízkými hygienickými standardy (například v restauracích).

Helicobacter může být v našem trávicím traktu i roky a nezpůsobovat žádné problémy.

Problém je, pokud mu dáme prostor přemnožit se – umožňujeme to hlavně nezdravou stravou, nedostatkem vlákniny v potravě, stresem a obecně nezdravým životním stylem.

gastritida_lecba

Jak se zbavit této bakterie?

Na léčbu helikobaktera si vyhraďte dostatek času. Hlavně v případě, že je Helicobacter způsoben našimi nezdravými návyky, je dobré se jich nejméně po dobu léčení bakterie vzdát. Je doporučeno upravit i stravu při helikobakterovi.

Při léčbě si můžete vybrat přírodní způsoby léčby, které jsou neinvazivní a bez vedlejších účinků. Pro harmonizaci trávicího traktu se doporučuje užívání chioské mastichy, ale i aloe vera, či brokolice.

Vhodné je doplnit probiotika nebo si na užívání vybrat přírodní produkt s obsahem probiotik. Lékaři vám na eradikaci helikobaktera doporučí antibiotickou léčbu sestávající z 2 nebo 3 kombinace antibiotik. Během jejich užívání dbejte na přísun probiotik a při výskytu nežádoucích účinků informujte svého lékaře. Po dobrání se zaměřte na obnovu fungování svého trávicího traktu.

Zdravé trávení – zdravý člověk

Správné fungování trávení je velmi důležité pro náš tělesný komfort – nikdo se necítí dobře s nafouknutého břicha nebo s bolestmi. Dobré prostředí v trávicím traktu je ale důležité i pro správné fungování imunity – až 80% imunity se vytváří ve střevech.

Proto své zažívací potíže nikdy nepodceňujte. Vaše tělo se vám oplatí dobrým zdravím.

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 25.03.2021 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio