Výživová poradkyně radí: 8 zaručených pravidel, jak konečně zhubnout!

Výživová poradkyně radí: 8 zaručených pravidel, jak konečně zhubnout!

Zdravý životní styl není jen otázkou toho, co vložíte do svých úst nebo kolik kilometrů uběhnou vaše nohy, zapojit musíte také mozek! Zvláště ze začátku, než si nový režim osvojíte, je dobré si vše pečlivě promyslet a naplánovat, nevyhnete se ani studiu nových informací. Nemusíte se však děsit, není to tak komplikované, jak se na první pohled zdá. S následujícími tipy vám to navíc půjde jako po másle.

1.Milý deníčku

Pro plánování, zaznamenávání poznatků i pokroků si pořiďte nějaký pěkný notýsek. Nejprve do něj zaznamenejte váš výchozí stav, tedy míry a váhu, přiložit můžete i fotografii. Dále se věnujte vytyčeným cílům, které formulujte konkrétně a jasně. Ke každé dílčí metě si také poznačte nějakou motivační odměnu, například nákup nového oblečení.

Zaznamenávejte si sem i vaše pokroky, nápady, nejasnosti, které byste ráda dohledala, ale i tipy na zajímavé zdravé recepty či sportovní akce.

2.Vstřebávejte a třiďte informace

Spousta lidí snahu o zdravý životní styl vzdá ještě dříve, než skutečně začnou. Narazí totiž na problém, že vlastně neví, jak na to. Zmateně bloumají mezi regály supermarketu a dumají, zda vzít tenhle či támhleten jogurt. Výsledkem je pak buď rezignace, nebo znechucení.

Vy ale buďte chytřejší – půjčte si odborné publikace v knihovně, absolvujte vzdělávací kurzy, aktivně si vyhledávejte informace a vytvářejte si přehled, co je pro vaše zdraví to pravé. Rady z dámských časopisů nebo pochybných internetových zdrojů si však raději ověřte. Stejně tak nepodléhejte „hurá akcím“ kamarádek, typu desetidenní džusová dieta.

3.Zvažte finanční a časové možnosti

Pokud jste s penězi na štíru, asi pro vás nebude vhodné členství v luxusním fitness centru. Pokud víte, že máte nepravidelnou pracovní dobu, nepřihlašujte se na skupinové cvičení konající se každý čtvrtek ve čtyři hodiny. Ani jedno však není výmluva pro to, abyste nedělali vůbec nic!

Finance vám ušetří běh, skákání přes švihadlo, posilování s vlastní vahou, workouty podle videí na youtube či v letních měsících plavání. Všechny tyto aktivity jsou také závislé jen na vaší organizaci, pokud tedy víte, že po práci nebudete mít čas, zacvičte si doma hned ráno, a nebo začněte den svižným výběhem. Vždy stačí jen chtít!

4.Na nákup se seznamem

Jídelníček si naplánujte nejlépe tři dny předem. Než vyrazíte na nákup, pečlivě si podle jídelníčku sepište seznam, případně podle letáku doplňte trvanlivé (zdravé!) potraviny, které jsou zrovna ve slevě, a běžně je používáte.

Nenakoupíte pak ve spěchu a zmatku hromadu nepotřebných produktů a nezdravých mlsků, jen proto, že jsou zrovna v akci, nebo že je prodejce příhodně umístil tak, abyste o ně zavadili pohledem při čekání u pokladny. Zároveň se nebudete moci vymlouvat na to, že doma nemáte vhodné suroviny na večeři a tu pizzu si prostě musíte objednat.

5.Bez krabiček ani ránu

Jak poznáte příznivce zdravého životního stylu či fitness? Nosí s sebou velkou tašku plnou krabiček, které během dne postupně vytahuje a kdekoliv se zrovna nachází, láduje se připravenými směskami různých barev i vůní.

Pro někoho je to sice možná trochu otrava, ale výhody rozhodně převyšují. Máte dokonalou kontrolu nad skladbou vašeho jídelníčku, oproti hospodským meníčkům ušetříte a nestane se vám, že přijdete po celém dni zmožení a vyhládlí a vybílíte celou lednici.

6.Vždy připraveni

Tento bod částečně souvisí s tím předchozím. Vždy myslete na to, že se můžete někde zdržet a mějte v tašce připravenou nějakou nouzovou zdravou svačinku. Hrst ořechů a sušeného ovoce, proteinová tyčinka nebo sáček sušeného masa vás může zachránit před unáhlenou koupí benzínkové bagety nebo přeslazeného mastného koblihu, jež byste poté litovali.

7.Respektujte vaši individualitu

Základy zdravé stravy jste si osvojili, nákupy a přípravu jídla zvládáte s přehledem a ve fitku na recepci již vám začínají tykat. Vše se zdá být v nejlepším pořádku, ale vy se stále šklebíte, když do sebe tlačíte svou večerní brokolici a z představy ranního přemlouvání, abyste vylezli z postele dříve kvůli cvičení, už pro jistotu ani nemůžete usnout. Stop! Zdravý životní styl přece nemá být utrpení.

Pokud vám nechutná brokolice, tak ji prostě nejezte. Ačkoliv jste si přečetli vše o jejich blahodárných účincích a skvělých nutričních vlastnostech, pokud vám představa vaší brokolicové večeře kazí celý den, prostě ji nahraďte jinou zeleninou. Hledejte přijatelné kompromisy.

Stejně tak pokud máte z činek osypky, věnujte se raději vašemu oblíbenému běhu a posilování s vlastní vahou. Žijeme jen jednou a psychická pohoda se na vašem zdraví podílí také velmi výrazně.

8.Zapojte okolí

To, že žijete zdravě, neznamená, že se z vás stane asociál. Svým blízkým vysvětlete, že jste se rozhodli změnit životní styl, poproste je o podporu a domluvte se s nimi, že vás nebudou pobízet k nezdravým pochutinám a budou vaše rozhodnutí plně respektovat.

Vy je naopak můžete obohatit například tak, že doma uspořádáte posezení se zdravým pohoštěním nebo místo víkendového večeru u piva navrhnete návštěvu fitness centra nebo celodenní výšlap.


             Adéla Svobodová – výživová poradkyně

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 21.07.2022 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio