Záruka dobře fungující imunity – zdravá střeva

Záruka dobře fungující imunity – zdravá střeva

Tento článek vznikl ve spolupráci s jamieson.cz

Zdraví vašeho gastrointestinálního traktu přímo souvisí se zdravím a funkcí vašeho imunitního systému. Střevní mikrobiom, soubor mikroorganismů, které se nacházejí ve vašem střevě a imunita jsou totiž velmi úzce provázané! Pokud je střevní mikrobiom zdravý, dokáže se proti choroboplodným zárodkům  bránit a nedovolí jim tak snadno se šířit.  Pokud je však nevyvážený, oslabuje se imunitní systém a na patogeny, včetně virů, bakterií a parazitů nedokáže reagovat rychle a cíleně.

Vaše střevo ovlivňuje asi 70 % vaší imunitní odpovědi a to, zda je silná nebo slabá, závisí na zastoupení populace „dobrých” a „špatných” bakterií v něm přítomných. Dbejte proto o obnovu přirozené střevní mikroflóry! „Dobré” střevní bakterie mají mnoho prospěšných úkolů, jako je regulace vašeho metabolismu, nálady, kognitivních funkcí, chuti k jídlu, trávení a imunity.

Symbiotický vztah

Imunitní systém a střeva mají symbiotický vztah. To znamená, že z tohoto spojení profituje jak imunitní systém člověka, tak mikrobiom. Dobré bakterie, které jsou součástí mikrobiomu, trénují imunitní buňky, aby rozlišovaly mezi „nevlastními“ a „vlastními“, zatímco střeva signalizují imunitnímu systému, aby vytvořil vhodné imunitní reakce. Imunitní systém na druhé straně pomáhá udržovat zdravý mikrobiom se spoustou rozmanitostí. Tuto šetrnou obousměrnou komunikaci mezi vašimi střevy a imunitními buňkami lze podpořit správným životním stylem a výběrem specifických živin.

Výživa a probiotika

Je třeba doplňovat si prospěšné bakterie, probiotika, která se následně usazují na střevních stěnách a zlepšují tak funkci střevní slizniční bariéry. Zabraňují přichytávání patogenů na střevních stěnách a tím jejich nežádoucímu přemnožování, působí protizánětlivě a díky tomu regulují imunitu správným směrem. Jsou doslova čističi tlustého střeva.

Když budete jíst stravu bohatou na probiotické potraviny, jako je kefír a kysané zelí, probiotickou vlákninu (nacházející se v zelenině a luštěninách) a omezíte příjem zpracovaných potravin způsobujících záněty v těle (granolové tyčinky, mražené večeře, pečivo zakoupené v obchodě), tyto změny ve stravování mohou zvýšit odolnost vašeho organismu, kvalitu střevního mikrobiomu a tím i sílu vašeho imunitního systému. V nedávno provedené studii byli jedinci infikovaní rýmou rozděleni do dvou skupin; jedna skupina dostávala probiotický doplněk a druhé bylo podáváno placebo. Skupina, která dostávala probiotika, měla silnější imunitní odpověď doprovázenou sníženým vylučováním viru (prostřednictvím nazálních nebo orálních sekretů). Takže v období nachlazení a chřipky může být prospěšné zařadit do jídelníčku probiotický doplněk pro menší pravděpodobnost přenosu infekce.

Tip na probiotika: https://www.jamieson.cz/cz/produkty/deleni-podle-slozeni/probiotika

Multivitamíny, vitamín C a D

Většina lidí nekonzumuje dostatek ovoce a zeleniny, a to může vést k nedostatku živin. Poskytnout vašemu organismu klíčové živiny a udržet tak správnou funkci imunitního systému může napomoci doplnění výživy jak kvalitními multivitamíny, tak i vitamíny C a D. Nedostatek vitamínu D je spojen se špatným fungováním imunitního systému a střevní dysbiózou (nerovnováha mezi prospěšnými a škodlivými). Příjem vitamínu D může pomoci rovněž při nedostatku slunečního záření během zimních měsíců u lidí žijících v severních zeměpisných šířkách. Doplňování vitamínu D může být vhodnou pomocí u lidí s olivovým a tmavým odstínem pleti, kteří jsou vystaveni ještě většímu riziku deficitu vitamínu D, jelikož vyšší obsah melaninu v jejich pokožce snižuje v ní syntézu vitamínu D. Zvažte případně stanovení hladiny vitamínu D v krvi svého lékaře – na základě krevního rozboru vám přesně určí, kolik vitamínu D byste měli užívat. Nezbytnou živinou pro váš imunitní systém je také vitamín C, tělo si ho však neumí vyrobit samo. Je proto třeba doplňovat si jej prostřednictvím stravy, jakož i formou doplňků stravy. Vitamín C má pro náš imunitní systém strategický význam, protože pomáhá zvyšovat aktivitu důležitých imunitních buněk a podporuje tvorbu protilátek. Jelikož tento vitamín aktivuje bílé krvinky, které hrají důležitou roli v boji proti chorobám, organismus potřebuje mít neustále k dispozici jeho bohatou zásobu.

Tip na multivitamín: https://www.jamieson.cz/cz/jamieson-multi-complete-pro-dospele-90-tbl.p1255.html

Echinacea, zinek a léčivé houby

Když se cítíte vyčerpaní, nebo máte počáteční příznaky infekce horních cest dýchacích, podpořit imunitu vám pomohou přípravky s výtažky echinacey, s obsahem zinku nebo extrakty léčivých hub. Povzbuzují přirozenou imunitní odpověď buněk a jejich podpůrný terapeutický účinek potvrdily mnohé klinické studie. Echinacea se tradičně používá v bylinné medicíně ke zkrácení trvání příznaků nachlazení a chřipky. Zinek je minerál, který je potřebný pro správnou činnost imunity a je rozhodující pro vývoj a funkci imunitních buněk. Zjistilo se, že doplnění zinku snižuje trvání běžného nachlazení o 33 % (studie z roku 2017 ). Houby mohou být při imunitní odpovědi částečně nápomocné díky obsahu betaglukanů, speciálních polysacharidů nacházejících se v buněčných stěnách hub a kvasinek, jako je Saccharomyces cerevisiae. Glukany jsou součástí skupiny biologicky aktivních přírodních molekul s imunostimulační funkcí.

Vaše střevo a imunitní systém jsou úzce propojeny. Zdraví jednoho systému závisí na druhém. Proto je důležité zdraví vašeho střevního mikrobiomu udržovat konzumací široké škály výživných potravin a příjmem vhodných doplňků stravy pro podporu imunity a správné činnosti střev. Např. https://www.jamieson.cz/cz/jamieson-probiotic-60-miliard-ultra-strength-24-kps.p1731.html

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 09.02.2023 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio