Buďte silní jako železo!
Lidé se zdravým životním stylem nebo ti, kteří s ním teprve začínají, většinou dbají na poměr bílkovin, tuků, sacharidů a také na dostatečný příjem různých vitaminů. Neméně důležité jsou ale také minerální látky – vápník, hořčík, fosfor, sodík, draslík, železo a dále. Tyto látky přijímáme přirozenou cestou v potravě nebo pomocí doplňků stravy. V jednom článku jsme vám již vysvětlili význam a zdroj hořčíku zde. Dnes se podíváme zblízka na úlohu železa v našem těle a z jakých potravin ho získat.
Příznaky nedostatku železa
Mnoho lidí trpí nedostatkem železa. Jak poznáte, že k nim patříte a měli byste se tak na jeho příjem zaměřit? Nedostatkem železa trpí především ženy se silnou menstruací, vegani a lidé, kteří užívají hodně léků. Na železo by měly myslet také těhotné ženy, kterým ubývá železo kvůli krvetvorbě vyvíjejícího se plodu.
Varovné signály nedostatku železa:
- chudokrevnost – červené krvinky jsou malé a neváží tak na sebe dostatečné množství kyslíku, které okysličují cílové tkáně v těle
- bledost
- lehké zadýchání se při námaze
- rychlejší srdeční tep
- bolesti hlavy
- poruchy rovnováhy
- červený a vyhlazení vzhled jazyka
- bolavé koutky úst
- pokles apetitu
- zimomřivost
- lámání nehtů či padání vlasů
- nesoustředěnost
- zhoršená kvalita spánku
- špatná nálada
Zdroje železa
Pro dostatečný přísun železa zařaďte do svého jídelníčku pravidelně čerstvou nebo šetrně tepelně upravenou dávku zeleniny a ovoce, maso, vejce a ryby. Myslete na to, že aby se železo správně vstřebalo v organismu, potřebuje jako součinnost vitamin C, což splňuje právě zmíněné ovoce. Co se týče masa, nejvhodnějším zdrojem je maso červené a drůbeží či vnitřnosti (hlavně játra). Pokud nekonzumujete maso nebo zařazujete do jídelníčku i bezmasá jídla, železo je obsaženo také v čočce, fazolích, hrachu a špenátu.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 09.04.2020 0