Pozor! Agáve sirup není tak zdravý, jak vypadá!

Pozor! Agáve sirup není tak zdravý, jak vypadá!

Klasickému cukru se chce každý, kdo se snaží žít zdravě, zcela vyhnout. Přeci jen si ale potřebujeme osladit život (nebo třeba čaj, kávu :) ), a tak hledáme alternativy k bílému cukru. V dnešní době o tyto alternativy není nouze, problém však nastává, pokud sáhneme po agáve sirupu. Proč?

Nejprve si vysvětlíme proces zpracování glukózy, abychom pochopili, proč je agáve sirup stejně špatný, ne-li horší pro naše zdraví než bílý cukr. Glukóza, kterou přijímáme právě z klasického cukru má svůj metabolismus. Po tom, co se nám dostane do krve, slinivka břišní začne produkovat insulin, který napomáhá dostat se glukóze dostat se na cílová místa – do buněk, odkud ji využíváme jako energii. Pokud tedy nesladíme přespříliš a glukózu opět spálíme naší aktivitou, nic tak strašného se zase neděje. Jestli to s cukrem přeháníte, slinivka nestíhá vyprodukovat dostatek insulinu a glukóza tak zůstává v krvi. Dostáváte se do stavu hyperglykémie a pokud tento stav trvá dlouho, propracujete se pravděpodobně k cukrovce typu 2.

137842311_XS

Agáve sirup je ale vyráběn z kaktusu. Neobsahuje tak  v sobě glukózu, ale fruktózu. Ta má odlišný metabolismus. Pokud sníme ovoce, kde je fruktózy přirozené množství, začnou fruktózu rozkládat naše játra. Fruktóza totiž ke svému zpracování v našem organismu nepotřebuje žádný insulin (právě zde vznikl omyl o agáve sirupu jako zdravé potravině – neovlivňuje hladinu insulinu a má nízký tudíž nízký glykemický index). Játra fruktózu zpracují a opět ji můžeme využít jako energii – vše je v pořádku. Problém nastává, když začneme fruktózu konzumovat v její koncentrované formě – ve sladidlech či sirupech. Například kukuřičný sirup, před kterým nás dnes již všichni výživový poradci varují, může obsahovat 55 % fruktózy. Agáve sirup obsahuje fruktózy dokonce 75 – 95 % a je tak nejhorší možnou variantou z těchto sirupů. Pokud se nám totiž dostane do krve větší množství fruktózy, je to celkem nápor na naše játra. Ty nestíhají fruktózu zpracovat, a tak se začne přeměňovat v tukové zásoby. A to většinou na těch nejhorších místech. Navíc jsou naše játra přetížena a můžeme se propracovat až ke ztukovatění jater, což je nemoc, kterou většinou trpí až starší lidé, pokud konzumují velké množství alkoholu. Tímto zdravotním problémem již trpí i děti v USA, které konzumují fruktózová sladidla běžně.

1013777.large

Pokud tedy nechcete, aby vaše snaha o zdravý životní styl nebo vysněnou postavu, dopadla přesně naopak, raději se agáve sirupu vyhněte. Opět zkrátka platí, že všeho má být střídmě a je tedy lepší omezit slazení na minimum. Jedna lžička cukru do kávy nás nezabije, ale nic se nemá přehánět.

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 06.10.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio