Vápník – nepodceňujme jeho účinky!
Kromě toho, že vápník potřebujeme pro správnou stavbu, pevnost a vývoj kostí a zubů, má i jiné důležité úlohy v našem organismu. Ovlivňuje veškerou činnost našich svalů, podporuje činnost nervů, pomáhá nám s trávením, srážlivostí krve a reguluje rychlost srdečního rytmu.
V nervové soustavě pomáhá při přenosu nervového vzruchu mezi jednotlivými nervovými buňkami. Pokud máme vápníku nedostatek, vezme si ho organismus právě z našich kostí, které následkem toho podléhají řídnutí a my trpíme tzv. osteoporózou.
Abychom vápník správně využili, potřebujeme ho přijímat spolu s dalšími dvěma prvky – hořčíkem a vitaminem D, které pomáhají ukládat vápník v kostech.
Doporučená denní dávka vápníku pro dospělého je 1 g za den. Taková je naše denní spotřeba. Na zvýšení přísun vápníku by měli dbát především těhotné ženy, děti a starší jedinci, kteří by měli vápníku konzumovat o 50 % více.
Zdroje vápníku
Mezi významné zdroje vápníku patří samozřejmě mléko a mléčné výrobky. Dále vápník najdeme v listové zelenině, semenech (hlavně máku), ořeších, brokolici, ovesných vločkách a minerálních vodách.
Příznaky nedostatku vápníku
- zubní kazy
- odvápnění kostí – osteoporóza
- křeče ve svalech
- bolestivá plynatost
- nervové napětí, nevrlost, nespavost, neschopnost uvolnit se
- těžké bolesti zad
- paradentóza