Nevzdávejte se běhu v zimě! Tipy, jak může být běh i v zimě příjemný :)

Nevzdávejte se běhu v zimě! Tipy, jak může být běh i v zimě příjemný :)

Tak schválně – kolik máme mezi vámi běžeckých nadšenců? Nebo snad teprve začínáte? Ať tak či onak, nachází sezóna, kdy stále hodně lidí uklízí běžecké boty na dno šatníku s tím, že je vytáhne zase na jaře. No není to škoda? Vypadnout ze své běžecké kondice na 4 – 5 měsíců a poté se „trápit“ od začátku? Proto vám dnes přinášíme několik tipů, jak si i v zimě užít běh!

Zimní oblečení

Základ proto, abyste se mohli na svůj výkon soustředit, je samozřejmě oblečení. Nikomu se neběhá dobře, pokud má svaly ztuhlé zimou nebo naopak po pár set metrech zjišťuje, že to trochu přehnat s vrstvami. V zásadě se běžec má obléknout tak, jako kdyby bylo venku o 6 stupňů více než ve skutečnosti je. Za chvíli se během zahřejete, věřte, že to bude akorát. Jako první vrstvu si na sebe oblékněte zateplené funkční triko s rolákem a rukávem. Přes to navlékněte teplou funkční mikinu a poté běžeckou bundu (podle teploty rozhodněte, zda zateplenou či větrovku). Nezapomeňte na rukavice, čepici a šálu – nejlépe tunel, který se vám při běhu nerozmotá. Tunelem můžete překrýt i obličej nebo použít kuklu – záleží na vás.

img_6626

Běh na sněhu

Další nepříjemností pro běžce, kterou s sebou zima přináší je fakt, že při běhu na sněhu můžeme lehce uklouznout. Nepotřebujeme k tomu ani zledovatělou plochu, bohatě postačí hodně ušlapaný sníh na chodníku. K tomuto účelu se dnes již vyrábí protiskluzové návleky na běhání, které sežene v každém fitness eshopu či obchodu se sportovním vybavením. Můžete tak běhat vaší normální technikou bez strachu o zranění.

Pití s sebou

Nemyslete si, že když se v zimě při běhu nepotíte, nepotřebujete doplňovat tekutiny! Ty obláčky co vám jdou z úst, to je váš únik tekutin při běhu v zimě. Můžete si udělat do termosky i teplý čaj – ale pozor, ten vás pak odvodní, takže doplňte dost tekutin i po běhu doma!

Další vybavení

Kromě pití budete pro pohodlný běh v zimě potřebovat i další věci. Určitě nezapomeňte na kapesníčky! Téměř jisté vám neustále poteče z nosu a určitě nepotřebujete soustředit se na to, co s „tím“. Další věcí, na kterou byste neměli zapomínat je reflexní oblečení nebo alespoň pásky. V zimě je ráno dlouho tma a večer zase příliš brzy, takže pravděpodobně budete běhat za snížené viditelnosti ne-li ve tmě.

winter-runner

Rozcvička

Rozcvičku, pokud můžete, zkuste dělat v zádveří, těsně před výběhem. Svaly tak lépe připravíte na pohyb. Pokud to není možné, zkuste venku nejprve běžeckou abecedu a vyběhnout mírnějším tempem, které si budete držet déle než obvykle. Tělo si tak zvykne na běh v chladu lépe a navíc prohřejete šetrně svaly a klouby. Přidejte na tempu klidně až po prvním kilometru.

Dýchání

Venkovní teplotě, která sahá pod nula stupňů Celsia, je nutné již přizpůsobit i dýchání. Běhejte pouze takovým tempem, aby vám stačily nádechy nosem a výdechy pusou. Pokud budete vdechovat vzduch nosem, stihne se tak přes ústa a krk, který je zabalený v šále, vzduch prohřát lépe a nebudete tak cítit studený vzduch v krku v plicích. Je tak lepší běhat menším tempech a po rovinách (na kopcích se člověk zadýchá a opět by vznikla potřeba dýchat pusou) než onemocnět a tréninky tak muset přerušit.

breath-1140x525

Nezastavujte

Zimní tréninky budou mít vždy nějaké omezení oproti ostatním ročním obdobím. Naplánujte si svůj běh tak, abyste vše uběhli pokud možno v jednom kuse – bez větších přestávek. Během nich byste totiž mohli díky lehčímu oblečení prochladnout a výsledek je nejspíš každému jasný – pěkná chřipka nebo dokonce zranění kvůli ztuhlým svalům. Méně je někdy více :)

Běhejte blíž u domova

Ze stejného důvodu jako v předchozím bodu, je dobré v zimě běhat trasy blízko k vašemu domovu. Může se totiž stát, že vám dojdou brzy síly a vy byste se vraceli k domovu pouze rychlejší chůzí. No a následky už známe.

Po běhu

Po běhu v zimě, jakmile ze sebe sundáte běžecké oblečení, zamiřte hned do sprchy a převlečte se do suchého teplého oblečení. Tělo se tak rychleji prohřejte a nebude vás studit studený pot z běhu.

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Pohyb Tipy | Přidáno: 25.10.2016 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio