BCAA, při tvrdém tréninku ANO!
Co jsou vlastně BCAA? Jedná se o větvené aminokyseliny, a to konkrétně: L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin. Tyto látky tvoří velký podíl aminokyselin ve svalové tkáni.
Při intenzivní fyzické zátěži se ve svalové tkáni vyčerpá zásoba energie tvořená glykogenem, a poté si sval začne brát energii sám ze sebe, tzv. začne sám sebe „požírat“. Proto je nesmírně důležité zmíněné aminokyseliny doplnit a sval si začne brát energii právě z nich a nedochází tak ke ztrátě svalové hmoty.
K čemu jsou dobré?
1. Zvyšují kvalitu a množství svalové hmoty
2. Obnovují sílu a zrychlují regeneraci
3. Ochraňují svalovou hmotu před poškozením při namáhavém fyzickém výkonu.
Každý člověk přijme denně stravou určité množství BCAA. Je to ale velice individuální podle druhu stravy a velikosti porcí, což postačí k zachování svalové hmoty, pokud tělo není vystavováno jakékoli fyzické zátěži.
Pokud tělo vystavujeme pravidelně fyzické zátěži a nechceme ztratit svalovou hmotu nebo přijít k nějakému svalovému zranění a zároveň zvednout úroveň našich tréninků a zvýšit celkovou sílu, je nutné BCAA suplementovat doplňky stravy.
BCAA je na českém trhu dostupné v těchto formách:
1) v tekutém stavu
2) v tabletách
3) v prášku
4) v kapslích
Já osobně preferuji suplementovat BCAA v kapslích.
Rozhodně tento článek není žádná reklama, berte to pouze jako radu. Všude se doslýchám, jak lidé po požití tablet BCAA jsou označováni za lidi, kteří berou steroidy, kteří podvádí atd.
Český národ je v tomto směru stále velice pozadu, a tak doufám, že tímto článkem alespoň malinko ukážu, že BCAA opravdu nejsou žádné steroidy nebo nepovolené látky, ale přírodní látky, které se běžně vyskytují v naší stravě.