Máte alergii na ořechy?
Všude slýchám doporučení, hrst ořechů denně, těhlech a támhletěch, nikdo nebere v potaz to, že v České republice žije několik tisíc lidí, kteří jsou na ořechy alergičtí. Proto jsem přišel s tímto článkem, abych našel pro tyto lidi alternativu zdroje těch zdravých tuků, které obsahují právě ořechy.
Především se jedná o vícenásobné nenasycené mastné kyseliny, které se skládají ze dvou esenciálních mastných kyselin a těmi jsou kyselina linoloová (omega-6) a kyselina alfa-linolenoová (omega-3).
Tyto kyseliny jsou pro člověka velice důležité, jelikož si je tělo neumí samo vytvořit (esenciální látky). U kyseliny omega-6 to zas takový problém není, jelikož tato kyselina je obsažená ve většině potravin, například:
- Listová zelenina
- Rostlinné oleje
- Drůbež
- Maso
Nedostatkem této kyseliny trpět nejspíš nikdy nebudete. Horší je to však u kyseliny omega-3, její nedostatek prokazatelně nevede k žádným zdravotním problémům či onemocněním, ale dost negativně ovlivňuje tvorbu svalové hmoty a spalování tuků!
Omega-3 mastné kyseliny jsou obsaženy v minimálním množství v mlěčných a masných výrobcích, ale množství obsahu závisí hodně na tom, jak jsou zvířata krmena.
Proto doporučuji používat jako zdroj Omega 3 mastných kyselin tyto suroviny:
- Lněná semínka
- Chia semínka
- Za studena lisovaný řepkový olej (nejlepší zdroj omega-3)
- Lněný olej
A teď ty, do kterých byste to určitě neřekli:
- Tofu
- Květák
- Růžičková kapusta
- Špenát
- Fazole
- Maliny
- Jahody
Další velkou výhodou omega-3 je, že se v těle částečně přeměňuje v kyseliny EPA a DHA, minimálně, ale přece jen.Nebudu vám tu podrobně vysvětlovat složení těchto kyselin, stejně byste většině nejspíš ani nerozumněli. Řeknu to zkráceně, tyto 2 kyseliny jsou obsaženy v mořských rybách a působí jako skvělá prevence proti kardiovaskulárním chorobám, nervových a imunitních funkcí.
Zařaďte proto do svého jídelníčku alespoň jednou týdně tučnou mořskou rybu! Pokud rybu nedáte, doporučuji do snídaně přidat třeba lněná semínka a lžící lněného oleje.