Jak začít běhat a zůstat u toho

Jak začít běhat a zůstat u toho

Markéta Baginská je mladá talentovaná trenérka a především běžkyně. Pochlubit se může vítěztvím na ultramaratonu LH24 nebo překážkovém běhu Spartan Race, na 10 kilometrové trati má skvělý osobní rekord 37 min 50 sec. V tomto článku Ti poradí, jak začít správně běhat a především u běhání zůstat.

Čím déle běhám, tím více se ke mně dostanou neustále opakující se otázky. Jednou z nich je: proč vlastně běhám? Po vyslechnutí všech benefitů, proč běhám, ve většině případů následuje – jak začít běhat, a nakonec – jak u toho zůstat. A právě odpovědi na tyto otázky se Vám pokusím sepsat do tohoto článku.

Začneme tedy u toho, co nám běh dává, a co naopak bere

Kromě toho, že je běh jednoduchá cesta, jak zlepšit svou fyzickou i psychickou kondici, je taky skvělým nástrojem pro hubnutí, posílení srdce, imunity a zlepšení spánku. Navíc může být také skvělou příležitostí, jak navázat kontakt s ostatními běžci a tak získat nové přátele. Další z obrovských benefitů je právě to, že kromě kvalitní obuvi nepotřebujete k běhu
téměř nic, jen vůli a chuť poprvé vykročit. A co se k negativním stránkám běhu týče? K těm bohužel já nic nemám :-)

Jak tedy začít, aby se běh stal potěšením a přirozenou součástí života a neublížili jste si při něm? Pojďme na to hezky po pořádku!

Využij slevu 10 % na nákup běžeckých bot a vybavení na www.d-sport.cz slevový kód: „CHCIBEHAT“

UDĚLAT PRVNÍ KROK

Dle mého názoru je nejdůležitější přestat se bát a ten první krůček vůbec udělat.  Nečekat na to, až bude venku ideálních 15 běžeckých stupňů, či až nebude venku plno lidí – nehledět na okolnosti a prostě jít :-) Hodně z nás má (v lepším případě už mělo) k běhu zafixovaný odpor kvůli tělesné výchově na základní škole. Nezaběhnutá 800 m či 1500 m v limitu a následné kárání učitele před spolužáky.

Na tohle zapomeňte a dejte běhu novou šanci.  Nikdo Vás za výsledek kárat nebude – tedy pokud nebudete na sebe moc přísní Vy sami :-) Udělejte ten první krok a věřte si, že to hravě zvládnete, protože mou důvěru už máte! Teď je to jen o Vás!

bagi_adidas_1 uvodka

MÍT MOTIVACI

Motivace pro běh je všude kolem – stačí se jen rozhlédnout. Téměř v každém městě můžete najít organizované skupinové výběhy, kde se máte možnost seznámit s obrovským množstvím skvělých lidí, kteří Vás budou dopovat jakousi pravidelnou
dávkou motivace. Můžete společně sdílet běžecké zážitky, úspěchy i propadáky! :-) Jak se říká – ve více lidech se to lépe táhne. Tak co takhle se s fajn partou lidí přihlásit na závody? O důvod více, proč setrvat a na běh se po pár týdnech
nevykašlat :-) Jednoduše se zaregistrovat, zapsat si termín závodu do kalendáře a snažit se do té doby vypilovat svůj běh co nejvíce. Už jen logicky – na závodě nebudete chtít doběhnout jako slimák a budete chtít podat co nejlepší výkon, a tak uděláte v trénincích vše, co bude ve vašich sílách, aby tomu tak bylo…Tedy alespoň já takhle začala.  A pokud se neřadíte zrovna mezi ty se soutěživou povahou, nezoufejte, v současné době lze využít běžecké závody jako pobavení s lidmi, kteří běží pro radost :-)

ODMĚNIT SE

Pro některé může být motivací a zároveň parádní odměnou kus dobrého masa či zákusku. Pro jiné zase nákup nového běžeckého oblečení, díky kterému budete v místním parku zářit. Nebo snad fotka s novým výsledkem na sociálních sítích?
Klidně, cokoli! :-) Najděte si důvod, proč jo, ne výmluvu – proč ne! :-) Ať už první uběhnutý souvislý kilometr, či pět! Odměňte se, protože VY, si to zasloužíte! :-)

bago_adidas_2

ROZUMNĚ SI TRÉNINK NADÁVKOVAT

Běžecký trénink je prakticky neustálý proces, kdy vaše tělo prochází adaptací. Začněte zlehka a přidávejte zátěž postupně – Nechcete přeci, aby Vás běh bolel a odradil vás hned po prvním tréninku. Ještě k té bolesti – berme ji prosím s nadhledem. To, že Vás budou sem tam pobolívat lýtka či stehna, není žádný důvod proč vynechat předem plánovaný trénink. Svalová bolest k tréninku jakýmsi způsobem zkrátka patří.  Klidně začněte na půl hodině pohybu co druhý den a dopřejte tělu potřebnou regeneraci. Ve dnech, kdy neběháte, se zkuste protáhnout, zaplavat, či lehce zaposilovat. Pomůže Vám to v pestrosti tréninků a nebudete se cítit jako otrok běžeckých tenisek – obzvlášť, když byl běh pro některé z vás doposud hlavní nepřítel.

TRÉNINK

Každému výběhu by mělo předcházet lehké zahřátí a malé dynamické rozcvičení na všechny části těla. Po něm opět zklidnění a protažení. Chápu, že někteří z Vás budou vůbec rádi, že běh uběhli a mohli si pak konečně sednout ke svému oblíbenému jídlu. Ale opravdu nestojí za to šidit tuto část tréninku. Tělo to sice zpočátku nemusí dát znát, ale po pár měsících či letech se ozve a může již být pozdě. A samotná náprava Vám poté zabere daleko více času než tahle 10 minutová prevence. :-)

JÍDLO

Jak jíst, potřebuji speciální výživu? Věřím, že každý z nás zná své tělo nejlépe a ví, po jakých potravinách se cítí dobře, či naopak. Určitě si nedám před tréninkem tatarský biftek, když vím, že ho trávím ještě týden potom :-) Většina běžců se v rámci zdraví začne zajímat také o zdravou sportovní výživu. Pro běžecké stravování funguje skvěle kombinace složitých sacharidů, bílkovin a malého množství zdravých tuků (ořechy, semínka, avokádo …)

baginska_3

TIP

Mezi mé oblíbené před tréninkové snídaně patří ovesná kaše – většinou 50 g ovesných vloček, 300ml vody, odměrka proteinu a ovoce. Pokud jdu však trénovat hodně brzy, dávám přednost pouze sušenému ovoci – ve většině případů datlím rozmixovaných s proteinovým hydro práškem.

NEZAPOMÍNEJTE NA HYDRATACI!

Hydratace je důležitá! Proto si buďte jistí, že nejen před tréninkem a po, ale během celého dne dodržujete dostatečný pitný režim. Obzvlášť v letních měsících. Dehydratace s sebou přináší nebezpečné vyčerpání organismu. Tak co, jste připraveni? :-)
3, 2, 1 BĚŽ!!!

Autor článku: www.d-sport.cz

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Pohyb | Přidáno: 02.08.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio