RAW FOOD – Eva Hájková
Kdo je Eva Hájková?
Eva Hájková je maminkou dvou dětí a specialistkou v preventivní medicíně a výživě. Zaměřuje se především na vitariánskou, vegetariánskou a veganskou stravu nejenom u dospělých, ale především u dětí.
Eva profesně působila v Londýně, kde pracovala pro veřejné zdravotnictví jako konzultantka v preventivní medicíně více než 8 let. V roce 2013 se společně s manželem Michalem a dětmi přestěhovali do Austrálie, kde momentálně žijí, cestují po světě, věnují se naplno dětem a duchovnímu rozvoji.
Eva je propagátorkou nejenom vitariánství, ale i přirozených porodů a čistého způsobu života (bez chemikálií a toxinů). S manželem pořádají holistické ozdravné pobyty v Austrálii, které nabízejí otevřeným lidem zajímající se o tento životní styl.
Eva s Míšou vedou veřejný blog, který najdete zde www.raweva.com
1. Jaká je hlavní myšlenka RAW food?
Raw foodismus neboli vitariánství je typem stravování, založeném na přijímání tepelně neupravených potravin (z více než 75 %) převážně rostlinného původu, mezi něž patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, byliny, naklíčené obilniny, pseudoobilniny, luštěniny a mořské řasy. Když hovořím o tepelně nezpracovaných potravinách, tak mám na mysli maximálně sušení do 48 stupňů Celsia, ideálně však do 42. Hlavní myšlenkou je konzumace potravin v jejich nejpřirozenějším stavu, tzn. organické (bez ošetření pesticidy), lokální a co nejčerstvější. Přínosem pro zdraví jsou pak především fytochemikálie, vláknina, rostlinné enzymy a antioxidanty.
2. Jak jste vnímáni dnešní společností?
Záleží, kde se pohybujeme :) V Austrálii, v oblasti, kde žijeme nyní, je vitariánství celkem běžné a lidé o tomto životním stylu mnohé vědí. Tady v České republice, kde jsme nyní na tří měsíční dovolené, je na vitariánství stále pohlíženo jako na extrémismus, i když se stává trendem hlavně u mladých lidí. Je zajímávé sledovat pozvolnou proměnu lidského vnímaní a postojů k tomuto životnímu stylu. Například pořádáme v Austrálii raw food retreaty zdarma pro lidi s otevřenou myslí, kteří se snaží ve svém životě něco změnit. Tito lidé jsou pak velmi nadšeni a inspirováni našim způsobem života a život není jen o jídle :)
3. Je náročné být 100 % na RAW food?
Náročnost je velmi individuální a záleží na několika faktorech:
1. V jakém podnebném pásmu žijete – pokud se jedná o subtropy a tropy, 100% vitariánství není tak náročné a řekla bych, že je až přirozené. Jiné to je v mírném pásmu, jako je například ČR, kde v zimě je omezená dostupnost čerstvých bio potravin a člověk má mnohem větší tendence se zahřát například teplou polévkou.
2. Zda-li jste těžce nemocní – pokud si řešíte nějakou nemoc, 100 % vitariánství může být klíčem k uzdravení a pro některé je velkou motivací být 100 % raw. Pro tyhle lidi pak není 100 % vitariánství tak náročné.
3. Zda-li máte děti – děti a vitariánství je další velké téma. Právě o tom píši knihu s názvem: Hravě o živé stravě, která právě řeší vhodnost vitariánství u malých dětí a dospívajících, která by měla vyjít na podzim tohoto roku. Já osobně nedoporučuji 100 % raw veganství u malých dětí, netvrdím však, že je nemožné.
4. Zda chcete být 100 % vitariánem dlouhodobě – zatím jsem se nesetkala s žádným 100 % vitariánem, který by se takto stravoval desítky let (pokud konzumujete například kešu oříšky, už se nemůžete nazývat 100 % vitariánem, díky způsobu, jak jsou kešu zpracovávány). Vždy si tělo řekne o nějakou změnu. Měli bychom naslouchat signálům svého těla, které ví nejlíp, co mu vyhovuje.
My jsme si s manželem vyzkoušeli 100 % vitariánství jen krátkou dobu. Nemyslím si, že být 100 % vitariánem je až tak důležité, mnohem důležitější je si tuto „cestu“ užívat, do ničeho se nenutit a hlavně nebýt ničím „posedlý“ :)
4. Leze Raw food do peněz?
To také záleží na mnoha faktorech. Chcete konzumovat potraviny v bio kvalitě? Začínáte a nevíte kde a jak nakupovat? Neznáte všechny ingredience, které jsou nezbytné a které nejsou až tak podstatné? Nakupujete v supermarketu a nebo v bio prodejně nebo přímo u bio farmářů? Nám chvíli trvalo, než jsme si zaběhli určitý styl nakupování, který nám vyhovuje. Ze začátku opravdu nakupování bio potravin lezlo do peněz, ale nyní utrácíme stejně jako průměrná australská čtyřčlenná rodina. Takže má odpověď nyní zní: Ne, raw food nemusí být finančně náročné.
5. Dá se stravovat na cestách? (restaurace, obchody)
Ano, dá se, jen to vyžaduje velmi dobré a detailní plánování. My cestujeme po světě velmi často a ne vždy máme přístup k bio a raw potravinám, a tak se na čas „omezíme“. Je rozdíl, když plánujete jen pro sebe a svého partnera a nebo pro čtyřčlennou rodinu.
6. Jíte maso?
Já s manželem standardně maso nejíme vůbec, dopřejeme si občas kvalitní rybu. Momentálně cestujeme po ČR a Slovensku a připomněli jsme si místní speciality. Jsou tedy výjimky. Dětem, pokud chtějí maso ochutnat nebráníme, avšak nepodporujeme. Vždy jim vysvětlíme, odkud maso pochází a necháme na nich, ať se rozhodnou. Je to jejich cesta a my jsem jen jejich průvodci na určitou dobu.
7. Jak jste se k raw dostala? Pokud vím, tak na raw jede celá Vaše rodina, mám pravdu?
K raw stravovaní jsem se poprvé dozvěděla od své sestry Ivy někdy v roce 2011. V roce 2012 jsem měla možnost absolvovat retreat v Ekvádoru s rostlinkou zvanou ayahuasca a tento hluboce spirituální zážitek mne přimněl k zamyšlení nejenom o mém dosavadním stravování. Pak, po domácím orgasmickém porodu našeho syna Tomáška, se ve mně něco „probudilo“ a raw stravování se stalo našim denním chlebem :) Naštěstí podobně smýšlejícího mám i manžela Míšu, a tak se vzájemně podporujeme. My tedy s Míšou jsme na raw stravě zhruba z 80-90%, záleží na okolnostech, děti z cca 60-75%. Procenta a nebo nějaké škatulkování však pro nás nejsou důležitá.
8. Žijete mimo Českou republiku, doneslo se ke mně, že v Australii je znát veliký rozdíl v kvalitě surovin ve srovnání s Českem?
Určitě, kvalita potravin je mnohem vyšší v Austrálii, ale to je především dáno tím, že klimatické podmínky umožňují pěstování potravin celoročně, a tak máme přístup k bio lokálním potravinám neustále. I v Čechách najdeme výborné místní potraviny v sezóně, pokud se tedy jedná o bio kvalitu, to je ale další obsáhlé téma :)
9. Můžete mi říct pár benefitů, které nese právě raw stravování.
Sama na sobě pociťuji:
- Mnohem více energie a s tím související:
- Snížená doba spánku z cca 8-10 hodin na 6 – pozor, platí i u dětí :)
- Lepší koncentrace
- Zlepšení kvality kůže, vlasů, nehtů a celkově zdravotního stavu
- Váhový úbytek
- Napojení se na vnitřní Já
Nevíte kam zajít v Praze ochutnat RAW Food?
Já jako člověk, pro kterého bylo RAW Food velkou neznámou, určitě vřele doporučím Secret of Raw, jedná se o síť raw restaurací, která rozhodně patří ke špičce v České Republice. Jejich filosofii a pár zajímavostí o nich naleznete zde.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo | Přidáno: 22.06.2015 0