Achiote – všestranný bylinný pomocník
Achiote, česky Oreláník barvířský (Bixa orellana), znám taky jako anato, achiotec, achiotl, achote či urucu je keř, vyrůstající do výšky 5-10 metrů. Tato rostlina, která se dožívá 50 let, velmi hojně plodí. Její jasně červené plody s ostny v podobě srdce mohou dosahovat počtu až 270kg na jeden strom. Vejčité listy orleáníku jsou jasně zelené barvy a květy jsou převážně růžové nebo růžovo-bílé barvy.
Achiote pochází z tropických oblastí Ameriky a vyskytuje se hlavně v Peru, Mexiku, Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru, Jamajce a Dominikánské republice. Dnes navíc roste i v Jihovýchodní Asii díky dovozu Španělskými obchodníky v 17. století.
Dříve byla rostlina hojně využívána domorodci ve střední a jižní Americe jako barvivo na tělo a rty a dnes se používá v potravinovém průmyslu, díky semenům červeně pomerančové barvy, které jsou zdrojem přírodních barviv – bixin, noirbixin a anatto. Ty jsou ve světě známy jako potravinová barviva pod kódem E 160b. Může být žluté, oranžové, červené až hnědé, podle toho, jaké rozpouštědlo k extrakci je použito.
Z Orleáníku barvířského se využívá více částí. V tradiční peruánské medicíně je Achiote velmi populární, jelikož všechny části rostliny mají léčivou sílu. Plody oreláníku obsahují karotenoidy, tudíž pomáhají chránit před UV zářením a zabraňují známkám předčasného stárnutí. Proto se využívají i v kosmetickém průmyslu při výrobě kosmetických či opalovacích krémů, mýdel a dalších výrobků k ošetřování pokožky, jelikož díky svým svíravým vlastnostem napomáhají k hojení ran, puchýřů, popálenin, vředů a hemeroidů. K tomuto účelu se doporučuje odvar z listů a alkoholu, který se aplikuje lokálně na kůži, jelikož listy mají protizánětlivé vlastnosti. Obsahují složky, mezi nimiž jsou flavonoidy, alkaloidy, steroidy a saponiny, které působí protizánětlivě, antisepticky a protibakteriálně a jsou tedy používány jako prostředek proti nevolnostem, průjmům či k trávicím obtížím. Například peruánská medicína využívá čerstvě vylisovanou šťávu z listů jako oční kapky při zánětech a infekcích. Dále omezují schopnost jater produkovat LDL (špatný) cholesterol a mají hypoglykemické vlastnosti, tedy snižují hladinu krevního cukru v krvi. Vývar z listů se používá k léčbě prostaty, problémů močového a pohlavního ústrojí či zánětů pochvy.
V současnosti je oreláník předmětem mnoha lékařských studií, které mohou objevit další léčebné vlastnosti této rostliny. Zatím se jí přisuzují dokonce pozitivní účinky při léčbě rakoviny prostaty, schopnost zlepšit zdraví srdce, pomoci při zlepšení plodnosti či eliminaci nejrůznějších infekcí.
Pro Achiote však výlet do divočiny absolvovat nemusíte. Je běžně dostupná ve formě sušené bylinky. Naleznete ji mimo jiné také v nabídce rodinné firmy Herbavis.cz, která má ve svém obchůdku široký výběr přírodních přípravků, doplňků stravy či bylinných čajů. Oblíbí si ji každý, kdo rád svěří své zdraví do rukou přírody.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 14.05.2019 0