6 tipů jak ušetřit při nákupu jídla
Většina z nás je ochotna zaplatit hodně peněz za čerstvé potraviny. Ve skutečnosti ale za ovoce a zeleninu vydáme ještě více peněz, uvědomíme-li si, kolik zkažené zeleniny a ovoce vyhodíme.
Realita je taková, že pokud chceme jíst zdravě, nakupujeme čerstvou zeleninu a ovoce, které nevyhnutelně skončí v odpadu, pokud ji koupíme větší množství nebo váháme s jejich zpracováním.
Přestože se snažíme snižovat odpad potravin na minimum, je stále velké množství jidla, které navzdory naší snaze končí v odpadu.
Jak tedy můžeme ušetřit peníze při nákupu potravin a zároveň snížit jejich odpad?
1. Nákupní seznam
Seznam potravin? Nic nového. V neděli si udělejte seznam jídel na následující týden. Sepište si přesně množství potřebných ingrediencí. V obchodě se striktně držte svého seznamu. Impulsivní nakupování vede k přeplněné lednici, kde se potraviny bez vašeho povšimnutí rychle kazí. Další benefit – ušetříte čas strávený rozhodováním, co během týdne nakupovat a vařit.
2. Recepty
Přizpůsobte si recept. Ne vždy můžete sehnat všechny potřebné ingredience. Koupíte-li konkrétní suroviny na daný recept, ve skutečnosti vždy nevyužijete celé množství pro určité jídlo. Je možné některé suroviny nahradit jinými, podobnými, dostupnými ve vašem obchodě. Google se může stát vaším pomocníkem. Nejenže ušetříte peníze za nové suroviny, které použijete pouze jednou (v případě nového receptu), ale můžete i využít a spotřebovat potraviny ve vaší lednici, které by se jinak zkazily. Tím snižujete náklady na jejich pořízení a jejich odpad.
3. Obiloviny
Předzásobte se obilovinami a luštěninami. Je to finančně dostupný způsob, jak si zajistit přísun bílkovin a vlákniny. Bonus – jsou-li správně uskladněny, nezkazí se. Kupujte je ve větším množství – ušetříte peníze. Přesypte do vzduchotěsných nádob a skladujte na chladném, tmavém místě přes zimu; na léto je uskladněte v lednici. Tím prodloužíte jejich trvanlivost.
4. Nenakupujte ve velkém
Může se zdát, že bedýnka rajčat je výhodná koupě. V případě, že potřebujete pouze pár kousků, zbývající zkažené množství vám z vašeho super výhodného nákupu udělá super nevýhodný. To se stává pravidlem, vaříte-li v malém množství, např. jednu porci. Vyplatí se odtrhnout si menší potřebné množství např. banánů…..
5. Nakrájené ovoce
Balení předkrájeného exotického ovoce, např. ananasu, manga, se vám může zdát dražší než obstarání celého ovoce, které můžete sehnat za mnohem výhodnější cenu. Znáte moment, že než abyste umyli, oloupali a nakrájeli např. ananas, tak jej necháte ležet v místě s ovocem, až do okamžiku, kdy zjistíte, že ho musíte vyhodit? Očištěné a předkrájené ovoce se může zdát dražší, ale máte jistotu, že zakoupené menší množství sníte a NEVYHODÍTE. Mimochodem ušetříte i čas vynaložený na jeho přípravu.
6. Mražené produkty
Správně zamrazené ovoce ( ihned po sklizni!! ) si uchovává stejné hodnoty jako ovoce čerstvé, ponechává si živiny nedotčené. Během třídění, rozvozu a distribuce ovoce a zeleniny do obchodů dochází k pomalému úbytku minerálů a vitamínů. Skladováním čerstvého ovoce a zeleniny při pokojové teplotě může dojít ke ztrátě až 15 % vitaminu C za den. Další výhodou je možnost improvizace při nečekané návštěvě, kdy vás při pohoštění nepřekvapí zkažená zelenina v lednici.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 14.07.2018 0