Vlašské ořechy a vše, co o nich potřebujete vědět
Vlašské ořechy, lidově řečeno vlašáky, máme spojené především s obdobím podzimu, kdy se sklízí, ale taky s vůní Vánoc. Celosvětová spotřeba vlašských ořechů je největší ihned po mandlích. Svět má prostě vlašáky v lásce. Proč patří tyto ořechy do TOP 10 potravin s antioxidačními schopnostmi? A z jakého důvodu nám při loupání vlašáků černají ruce? Všechny zajímavosti o vlašských ořeších se dozvíte v tomto článku.
Co jsou vlašské ořechy?
Vlašské ořechy jsou plody ořešáku královského, který možná máte doma na zahradě i vy. U nás jsou tyto ořechy rozšířeny po dlouhá tisíciletí. Milovaly je naše babičky, které z nich vždy vykouzlily skvělé záviny, dorty či buchty. Oblíbené jsou ale i dnes.
Vlašské ořechy jsou bohaté na tuky, které obsahují zhruba 63 %, převažuje kyselina linolová a kyselina linolenová. Bílkovin obsahují 18 %, sacharidy jsou zastoupeny 16 % a vláknina asi 6 %.
DDD = 40 g
I když jsou ořechy hodně tučné, nebojte se jich. Jsou to tuky zdravé, které našemu tělu neublíží, právě naopak. Všeho ale s mírou. Denní doporučená dávka je něco kolem 40 g, představte si to jako hrst ořechů.
Zajímavostí je, že pokud bychom se podívali na vlašské ořechy z pohledu tradiční čínské medicíny, jedná se o potravinu období pozdního léta a elementu země. Při trávení pak ořechy působí mírně kyselinotvorně.
Co obsahují vlašské ořechy?
- Fosfor
- Draslík
- Hořčík
- Zinek
- Měď
- Mangan
- Selen
- Vitamín E
- Vitamíny B komplexu
- Vitamín A
- Vitamín C
Vlašské ořechy a zdraví
Povrchem a strukturou nám vlašské ořechy připomínají lidský mozek, jedná se tedy o tzv. brainfood. „Pod slůvkem „brainfood (doping pro mozek) – potrava pro mozek“ si představíme všechny potraviny, které nám pomáhají k dosahování lepších duševních výkonů (schopnost koncentrace a zapamatování) a současně obsahují látky, jež chrání, regenerují a vyživují mozek.“ Zdroj
100 g ořechů = 2 800 Kj
Pravidelná konzumace vlašských ořechů nám může pomoci proti vzniku diabetu, zlepšuje metabolismus a má protizánětlivé účinky. Také jsou skvělým zdrojem energie pro naše tělo, a tedy i oblíbená svačinka na cesty a výlety. Na 100 g ořechů připadá zhruba 2800 kj.
Věděli jste, že vlašské ořechy posilují sexuální potenci a plodnost? Jsou bohaté na minerál zvaný mangan, který je důležitý pro tvorbu ženského pohlavního hormonu estrogenu. Se zlepšením sexuální výkonosti nám pomůže i vitamín E, který je zodpovědný za produkci pohlavních hormonů.
Plody ořešáku královského jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, které podporují zdraví kostí. Zvyšují absorpci a usazování vápníku, zároveň snižují vylučování vápníku v moči.
Vlašák jako antioxidant
Vlašáky patří podle odborníků mezi TOP 10 potravin s nejlepší antioxidační schopností díky svému vysokému obsahu tokoferolu (vitamínu E). Co jsou to antioxidanty? Jsou to látky, které pomáhají chránit naše buňky před volnými radikály a oxidačním stresem. Toxiny z životního prostředí na nás utočí denně, a díky antioxidantům můžeme toto riziko minimalizovat.
Jaké další potraviny patří mezi TOP 10?
Pokud chceme z ořechů získat výše zmíněné benefity, které mohou příznivě obohatit naše tělo, měli bychom ořechy konzumovat spíše syrové. Při pražení či pečení se mohou snížit nutriční hodnoty, které vlašáky obsahují.
Pěstování ořešáku královského
Ořešák královský pochází z Asie a jižní Evropy. Vůně listů ořešáku prý odpuzuje hmyz, proto se původně doporučovalo sázet strom v blízkosti kompostů.
Vhodná doba pro výsadbu je období jara až podzimu. Jelikož bude v budoucnu strom mohutný s velkými kořeny, potřebuje hodně prostoru a místa. Při výsadbě dodržujte rozestupy mezi stromy asi 14 metrů.
Půda pro výsadbu musí být většinu roku suchá, ne přemokřená. Ořešák miluje půdu bohatou na vápník, proto je vhodné na podzim přihnojovat a pravidelně prořezávat. Strom potřebuje hodně vláhy, proto je důležité zalévat, a to nejvíce od května do června.
Jak poznáte zralé ořechy?
Sklízení ořechů vrcholí především v říjnu, když jsou ořechy zralé. Jak poznat zralost? Ořechy budou ještě ukryty v zeleném obalu, ale místy budou černé a prasklé. Pokud plody spadnou na zem, je žádoucí je do 2 dnů posbírat, jinak ořechům hrozí, že se zkazí.
V listech a zelených slupkách jsou látky, které reagují s bílkovinami, a to způsobí zčernání dlaní při loupání slupky. Proto je vhodné používat vždy rukavice, jelikož černé skvrny jdou špatně umýt.
Skladování
Vlašákům se nejvíce líbí suchá, temná a chladná místa. Díky vysokému obsahu tuků rychle žluknou, proto je pro skladování ideální uzavíratelná nádoba. Pokud jsou ořechy hořké, znamená to, že jsou žluklé.
Ořechy můžete zamrazit, vydrží vám více jak 1 rok. Pokud je skladujete v ledničce, vydrží vám půl roku.
Zkuste vlašáky opražit
Ořechy můžete i opražit, získají tím zvláštní sladkou ořechovou chuť a provoní vám celý byt.
Pražit můžete ořechy v troubě, kterou si předehřejte asi na 170 °C. Na plech vyložený pečícím papírem poskládejte ořechy vedle sebe. Nechte je v troubě asi 10 minut, ale pozor, aby se nepřipálily.
Pražení na pánvi je o něco rychlejší. Potřebujete suchou pánev bez oleje, na které ořechy pražte na středním plamenu zhruba 4 minuty.
Kde ořechy použít?
Vlašské ořechy se tradičně používají v cukrářství k výrobě zákusků a ořechových dortů. Můžete je chroupat samotné jako svačinku, přidat si je do jogurtů, kaší nebo si je přidat jako ozdobu lívanců. Ořechy patří i do slané kuchyně. V salátech vytvoří příjemný křupavý efekt a patří také na těstoviny.
Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než jen zastaralou klasiku v podobě ořechového dortu, zabruslete do tajů RAW kuchyně a „upečte“ si Mrkvový dort s kešu krémem, třeba zrovna tento recept pro vás bude to pravé ořechové.
TIP: Pokud jsou ořechy na vás moc tvrdé a chcete si dopřát ojedinělou chuť čerstvých ořechů, zkuste je namočit na pár hodin do vody. Ořechy změknou a budou jako čerstvé.
Nakládané ořechy v medu
Ořechy si naložte do medu, takhle vám vydrží více jak 2 roky. Je to učiněná pochoutka. A víte, co je na tom nejlepší? Potřebujete k tomu pouze vlašské ořechy a med, v tom spočívá celé kouzlo.
Do čisté a vyvařené sklenice postupně skládáte ořechy a zaléváte medem. Ořechy bývají těžké, takže tekutým medem lehce klesají ke dnu, proto do sklenice dejte i menší kousky.
Vlašáky byly a zřejmě ještě dlouho budou oblíbenou surovinou v kuchyních našich babiček i maminek. A není se čemu divit, vlašáky jsou prostě k nakousnutí.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 21.02.2023 0