Nedělejte kompromisy: Jak si vybrat správnou výbavu na běžky
Konečně na vrcholu. Konečně na hřebeni. Nikde nikdo. Před sebou vidíte stovky metrů bílé stopy, ve které se odráží slunce. Mraky jsou pod vámi, protože údolí zavřela inverze, a vy máte pocit, že jste v nebi…
Anebo v pekle. Hodně totiž záleží na tom, jaké běžky, hole a boty jste si pořídili. Jestli máte díky nim z běžeckého lyžování radost, kterou při žádném jiném sportu nezažijete, nebo jestli je pro vás každý krok únavným trápením. S odborníky ze specializovaného obchodu www.swixshop.cz vám poradíme, jak si vybrat svou první výbavu na běžky.
„Nejdřív si musíte upřesnit, jakým způsobem budeš běžky používat. Jestli chcete jezdit pravidelně a dát tomu sportovní rozměr, nebo jestli se chcete jen dvakrát za rok projít ve stopě na výlet. Od toho se pak odvíjí zvolený materiál,“ radí Šárka Vyštejnová, expertka na běžecké lyžování značek Swix a Madshus a také výborná závodnice.
Na běžkách neplatí, že drahé běžky jsou vhodné pro zkušené závodníky a levné pro začátečníky. Kvalita vybavení je často přímo úměrná zážitku, jaký budete z jízdy mít. Zatímco na sjezdovkách jsou závodní lyže opravdu jen pro závody (při vývoji je rychlost důležitější než zážitek a pocit z jízdy), na běžkách se vyplatí investovat do kvalitnějšího vybavení.
„Pro čím vyšší kategorii se rozhodnete, tím lépe je lyže zpracovaná a jsou v ní použity lepší materiály – má rychlejší skluznici, lepší jádro, je precizněji tvarovaná. Také je lépe přeměřená, díky čemuž ji v továrně lépe spárují s druhou lyží. Obecně lze říci, že vyšší řady jsou pod daleko větším dohledem,“ upozorňuje Šárka Vyštejnová, která sama velmi úspěšně závodí v mezinárodních závodech.
Dejte tomu styl
Pak už je potřeba se rozhodnout, jestli se budete raději věnovat bruslení nebo klasice a podle toho zvolit typ běžek. Pro nerozhodné pak výrobci dodávají na trh kombi běžky. „Osobně bych upřednostnila jeden styl, protože kombi vybavení je ve výsledku špatné na všechno. Nedělejte kompromisy. A platí to i pro hůlky, které se pro oba styly liší svou délkou o 10 centimetrů – to se pak člověk těžko naučí správnou techniku,“ radí Šárka.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl, pamatujte, že lyže by vždy měla mít větší délku než je postava člověka. Na to hodně začátečníků zapomíná zejména v případě skateových lyží. Pokud se rozhodnete pro klasické lyže, měly by být o 20-25 centimetrů delší, než je výška vaší postavy. Lyže na skate by měly být delší o 5 až 10 cm. Čím delší skate lyže jsou, tím rychleji jedou a mají lepší skluz, ale také jsou náročnější na zvládnutí techniky. Pokud ji máte dobrou, můžete vzít lyže o 10 cm delší, pokud se řadíte mezi začátečníky, pak spíše o 5 cm.
Stejně důležitým parametrem je ovšem tvrdost lyže, která je uzpůsobena váhové kategorii lyžaře. Na řadě lyží rovnou najdete i informaci, pro jakou váhovou kategorii jsou.
Kdo maže, ten jede?
Pokud vás děsí představa mazání běžek a výběr správných vosků považujete za alchymii, máme pro vás skvělý tip: mezi rekreačními lyžaři je trendem posledních let „skin“. Takové lyže mají ve stoupací komoře pod botou jemný „kožíček“, který nahrazuje vosk. Jeho výhody jsou zřejmé: funguje téměř v jakýchkoliv podmínkách a lyže není potřeba mazat vosky.
Značka Madshus dodává se skinem na trh lyže pro úplné začátečníky, juniory, výkonnostní lyžaře i pro závody. Na internetu je hledejte v kombinaci se slovem Intelligrip, jak norský výrobce tuto technologii nazývá. Pro juniory doporučujeme řadu Active, pro výkonnostní lyžaře Active Pro a pro závodníky Redline nebo Race Pro.
„U skinových lyží je ještě důležitější volba správné tvrdosti. Protože pokud neprošlápnete klasické lyže, můžete si pomocí vosků stoupací komoru protáhnout. V tomto případě to ale nejde,“ upozorňuje Šárka Vyštejnová. „I na to ale už výrobci myslí a přišli s vázáním, na kterém je možné těžiště lyžaře posunout dokonce i za jízdy. Ve sjezdu se tak dostanete výš nad sníh, ve stoupáních si zase dáte těžiště níž. Je to jednoduché a intuitivní,“ dodává Vyštejnová zajímavou technologickou vychytávku pojmenovanou Move.
Jejím prostřednictvím můžete i během výletu (aniž byste sundali lyže) upravovat své těžiště a hmotnost. Jednoduchým otočením kolečka se totiž systém pro upnutí bot posouvá dopředu/dozadu, čímž můžete svou váhu „upravit“ až o 15 kg! Do sjezdu se vám hodí být lehčí, do stoupání naopak těžší, aby lyže lépe zabírala.
Ani u skinových lyží neplatí, že se není potřeba o běžky starat. Po jízdě je potřeba „kožíšek“ vyčistit, aby se nezalepoval nečistotami a zbytky vosků, které ulpěly na lyži ve stopě. Před jízdou je zase dobré ochránit jej proti namrzání. Nemusíte se ale bát složité alchymie – norský výrobce Swix vyrábí pro oba případy speciální přípravky ve spreji, kterými jen skin postříkáte a setřete papírovým ubrouskem. Stojí pár korun a vydrží velmi dlouho.
Pokud vás víc láká bruslení, samozřejmě se také nemusíte zaobírat stoupacími vosky. I tady ale platí, že je potřeba vybrat lyže přesně na váhu. Pokud budou příliš měkké nebo tvrdé, tak nepojedou. A také je daleko pravděpodobnější, že se zničí.
Dejte tomu odpich
Jak vybrat správné hůlky? Obecně lze říct, že na klasiku by měly být o 30 cm nižší, než je výška postavy. Na skate o 20 cm nižší. Hůlky se vyrábějí z hliníku a karbonu. Čím levnější, tím víc bude v holích hliníku. „Dejte si ale pozor při výběru. Karbon nemusí být čistý, navíc jich existuje celá řada druhů a rozdíly mezi nimi jsou ohromné. Může se stát, že kvalitní hliník je lepší než levný karbon,“ varuje Šárka Vyštejnová, která má skvělé zkušenosti s karbonovými holemi norské značky Swix.
Čím je člověk vyšší a čím víc zapojuje ruce, tím spíš by měl investovat do kvalitního karbonu, protože hliník se prohýbá a odpich nebude mít takovou razanci.
Obujte se do toho
„Boty jsou jedinou součástí výbavy, kde není na škodu koupit si kombi boty, které jsou dostatečně ohebné v podrážce pro klasiku, ale přitom se dají zpevnit v kotníku pro bruslení. Při výběru bot je důležitá torzní tuhost podrážky, protože když je pevná, jezdí se pak daleko lépe. A boty pro skate nemusejí být ve špičce ohebné vůbec,“ radí odbornice.
Co se týče velikostí, zapomeňte na babské rady, že by boty měly být větší nebo menší než noha. Kupte si takové, které vám budou pohodlné. Ne těsné, ve kterých vám bude zima. Ne velké, ve kterých se budou lyže špatně ovládat.
Pokud s výběrem váháte, ve specializovaných prodejnách vám rádi poradí. „Doporučuji první výbavu zakoupit v kamenném obchodě, kde mívají přesné měřáky a kde jsou zkušení odborníci, kteří vám dokážou pomoci. To v eshopech ani ve velkých řetězcích není.“
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 19.01.2022 0