Jak si sestavit jídelníček na hubnutí.
Článek vytvořen ve spolupráci s F-sport.cz
Stránky F-sport.cz obsahují ukázkové jídelničky i příklady receptů, které lze prostě jen opsat, ale určitě je dobré se naučit takový jídelníček sám skládat a tak zjistit co a jak. Díky takto získaným znalostem budete moci po čase rozlišovat co je důležité a co ne. Nemusíte tedy striktně a na 100 % dodržovat vše, ale už při 70% dodržení zásad, dosáhnete změn!
Hlavní zásady tvorby jídelníčku:
článek v původní podobě na F-sport.cz
1/ jíme pravidelně
2/ jíme rozumné věci
3/ jíme rozumné množství
A nebojte se, na poprvé je to složité, ale časem to půjde samo a odhadem. Pojďme si ty základní pravidla rozepsat.
1. Jíme rozumné množství jídla
Prvním krokem je, že podle své váhy si zjistíte startovní hodnoty bílkovin, sacharidů a tuků. Perfektním pomocníkem je Kalkulačka pro výpočet denního příjmu živin. Pozor, ta kalkulačka ukáže dost tvrdé výchozí hodnoty. Tyto si časem rozhodně upravíme podle Vaši výšky, podle aktivit, které děláte a dalších vlivů. Kalkulačka
2. Jíme pravidelně a rovnoměrně
Dalším krokem je rozdělení celkového denního příjmu do jednotlivých porcí. Dá se to udělat odhadem, většině vyjde za den 5 až 7 porcí. F-sport.cz pro ulehčení nabízí Kalkulačku pro rozpočet denního příjmu živin. Do této kalkulačky zadáte potřebné hodnoty a ona Vám je rozhodí do požadovaného počtu porcí. Kalkulačka Další užitečnou pomůckou jsou Výživové tabulky, v těch najdeme jednotlivé potraviny. První dva kroky vypadají moc složitě a vědecky, ale bez obav – toto je jen teoretický základ. V praxi je to velmi jednoduché. Nejsložitější je změna v myšlení. Na svačinu může být kvalitní pečivo s šunkou, mléčným výrobkem, vejcem a podobně, větší jídla tvoří maso s klasickou přílohou a jako dokonalá snídaně se, pro perfektní poměr sacharidů, nejvíce osvědčily instantní ovesné kaše – a dělají se i ochucené! Jídlo je tedy vlastně prosté, jednoduché a kvalitní.
3. Jíme kvalitní jídlo
Nejlepší je používat základní, přirozená a kvalitní jídla. Různé light produkty bývají často jen voda s cukrem, barvivy a zahušťovadly, stejně tak komplikované pomazánky či směsi bývají často jen záminkou pro vpašování sojové mouky nebo ještě horších výplní. Časem zjistíte, že ty kvalitní a jednoduché věci, jsou i výživově vhodné. Jídelniček po čase upravujeme To už vlastně není pravidlo, ale jak jsem již zmínil, takto vzniklý jídelniček je jen startovní. Většinou bývá nedostatečný a nerespektuje Vaší osobnost. Když začnete nad jídlem uvažovat, snadno si ho na základě těchto pravidel zpestříte. Někdy se mění i množství jídla – hlavním signálem pro zvýšení množství jídla je slabost při fyzické aktivitě anebo chutě na sladké.
Ještě rady na závěr
Vše můžete konzultovat v diskusi, která je zcela anonymní. Možná tam působíme přísně, ale snažíme se, aby individualizace jídelníčku nedopadla jako soubor výmluv pro dietu z knedlíku, zmrzliny a čokolády. Navíc můžete bez omezení opisovat v Diskusi, případně se do ní rovnou přihlásit a založit si vlastní téma – deníček. Jak na to, najdete v Návodu pro nováčky. Diskuse
A nebojte se, vše se dá doladit časem, hlavní je vydržet a ZMĚNIT SE.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 04.05.2016 0