Fermentace a enzymy – potravinářské biotechlologie hrají prim i v kosmetice
Kvašení, nebo-li fermentace. Češi tento proces důvěrně znají spíš z pivovarnictví, vinařství, výroby jogurtů či zpracování zeleniny. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o jev, kdy se pomocí mikroorganismů a jejich enzymů štěpí látky složitější na jednodušší. Méně složité molekuly jsou totiž pro organismus snadněji uchopitelné a zvyšuje se tak jejich biodostupnost. Tělo je zkrátka dokáže lépe zpracovat. Této biotechnologické magie proto začal využívat i kosmetický průmysl, neboť právě díky výše zmíněnému produkty s obsahem fermentů účinkují velmi efektivně.
Jednou z prvních firem v České republice využívající trend fermentace je CB21 Pharma, která pod brandem Canneff představila hned několik biotechnologických vychytávek. Prvním počinem bylo fermentované ZEN sérum, jež je od prvního dne svého uvedení na trh zároveň firemním bestsellerem. Mimo další funkční ingredience obsahuje i speciálně upravenou kokosovou vodu. Za normálních okolností ji známe jako osvěžující nápoj bohatý na enzymy, draslík a minerální látky. Pokud ale projde procesem fermentace pomocí bakterie z rodu Lactobacillus, výsledek bude produkt bohatý na organické kyseliny, vitaminy a jiné účinné látky. Na rozdíl od klasických extraktů však významně naroste bioavailibilita (dostupnost) obsažených nutrientů pro naše tělo. Konkrétně takto upravená voda v kosmetickém použití dokáže zvýšit produkci kolagenu I. v pokožce až o 50 %. „Ohlasy na ZEN sérum byly natolik skvělé, že jsem se rozhodla udělat i fermentovaný enzymatický krém, popsala Lenka Průšová, formulátorka kosmetických produktů a spolumajitelka Canneff. Receptury tvoří posledních patnáct let, zájem o aplikaci biotechlogií na takto vysoké úrovni pozoruje poslední roky čím dál více. Ačkoliv enzymy v kosmetice zní tak trochu jako sci-fi, jejich účinek je neoddiskutovatelný. Mnoho aktivních látek (kyselina hyaluronová, ceramidy, kanabidiol či prebiotika) vždy řeší jednu zásadní překážku a tou je jejich vstřebatelnost. Pro maximální účinek se musí co nejvyšší množství dostat k tzv. bazální vrstvě epidermis, čemuž brání zejména svrchní vrstva odumřelých kožních buněk. Pomocí enzymů v kosmetice však lze velmi šetrně tyto buňky odloučit. „Pleť je tedy nejen zjemněná a rozjasněná, ale zároveň dochází k mnohem vyšší vstřebatelnosti použitých látek, tedy logicky se zvyšuje samotná účinnost přípravku. Z dobrého krému se tedy stane high-tech krém.“ vysvětluje Lenka.
Potravinářské trendy v kosmetice hrají a budou hrát svou roli určitě i do budoucna. Není se tedy čemu divit, že kromě enzymů a fermentů nalézáme například i prebiotika. „Jedna z nejvíce efektivních cest v obraně proti projevům předčasného stárnutí pokožky budou prebiotika.“ míní vývojářka. Na naší pokožce žijí jak hodné, tak i ne zcela žádoucí mikroorganismy. Dohromady tvoří kožní mikrobiom a pokud jsou obě skupiny v rovnováze, nepozorujeme na sobě žádné negativní aspekty. Nesprávné čistění, nadměrné používání klimatizace, smog či dezinfekce však dokáží tuto rovnováhu narušit. Přemnoží se organismy nežádoucí a v nejlepším možném případě dochází jen k lehkému podráždění, často však stav končí přesušením, svědivou pokožkou, dehydratací, zarudnutím či se dokonce objeví akné. Hutnost pleti mizí a vrásky pak vyskakují mnohem rychleji, než si přejeme. „Když při takových problémech začneme používat přípravky s prebiotiky, velmi rychle přirozený mikrobiom optimalizujeme. Prebiotika jsou totiž potravou pro naše přátelské bakterie. Když budou dostatečně najedené, začnou se množit, a když se dostatečně přemnoží, vytlačí z naší pokožky mikroorganismy nepřátelské. Ve své podstatě to je pouze klasický boj o území, nic víc.“ uzavírá Lenka Průšová. Pokud tedy nejste spokojeni s výsledky používané kosmetiky, sáhněte po biotechnologií. Možná se nakonec budete divit, co opravdu mikroorganismy a enzymy dokáží.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo | Přidáno: 15.08.2022 0