Jak poznat kvalitní olivový olej

Jak poznat kvalitní olivový olej

Mezi tuky je olivový olej antický bůh — sálá z něj Středomoří, zdraví a úcta nespočtu generací. Byla by tedy škoda, kdybyste se nad tímto tekutým zlatem nezamysleli více než jednou za pár týdnů, když hledáte v sekci zatmavených lahví nápis „extra virgin“. Kromě tohoto označení totiž existuje mnoho dalších indikátorů kvality.

 Původ

 První, co byste měli na etiketě hledat, je odkud olivový olej pochází. Dle vyhlášky EU je „tento údaj povinný u panenského a extra panenského olivového oleje. Oleje z různých oblastí se vyznačují senzorickými rozdíly souvisejícími s rozdílnými tradičními zemědělskými postupy a rozdílnými postupy extrakce a směšování a spotřebitel má právo být informován, aby si mohl vybrat.“. Nejde ale jen o to, abyste si mohli vybrat svou oblíbenou oblast. Vyhláška také uvádí, že pokud jde o směs olejů z vícero zemí, je nutné to uvést. A přesně na to byste si měli dát pozor, protože jde o známku nižší kvality. Chtějte vždy jen oleje s přesně uvedenou zemí původu — nejvyšší kvalitu zaručí, když se olivy sklidí a do maximálně 4 dnů zpracují na jednom a tom samém místě, bez převážení, kdy může dojít ke snížení kvality.

 Acidita

 Pozor, tady nejde o chuť. Jde o podíl volných mastných kyselin na celkový objem. Při zpracování oliv se v nich rozbíjí spojení mezi glycerolem a mastnými kyselinami, které je velmi křehké a uvolňuje právě volné mastné kyseliny. Jejich množství si měří výrobci speciálními přístroji a obecně se dá říct, že čím je nižší, tím je olej kvalitnější.

Aby se olej kvalifikoval jako extra panenský, musí mít ze zákona aciditu 0,8 % nebo nižší. Ty nejlepší oleje se většinou pohybují v rozmezí 0,10,2 %. Jdou však najít oceňované oleje i okolo 0,5 %! Hledat v kategorii extra panenských olejů tedy vždy jen ten s úplně nejnižší aciditou není nutné, jde prostě o jeden z faktorů, na který se dívat. Pokud ho ovšem na lahvi vůbec najdete. Povinný totiž není, ale dobrý výrobce jej většinou uvádí.

Chuť

 Podivujete se, jak mohl výše zmíněný olej s aciditou 0,5 % získat dobré hodnocení? Olej se kromě chemické analýzy kyselosti hodnotí i degustací. Ano, podobně jako víno. Hodnotí se vůně a hlavně chuť. Naopak barva je závislá na odrůdě a nemá na kvalitu vliv. Kvalitní extra panenský olivový olej může být nahořklý, v prvních měsících i jemně pikantní s chutí, která připomíná rostliny nebo ovoce, nejčastěji mandle, jablka, čerstvě posekanou trávu, rajčata, artyčok. Neměl by však být cítit zatuchle, žlukle nebo prostě jen jako tuk. Mnoho lidí chuť kvalitního extra panenského oleje překvapí, ta čerstvost je zkrátka nezaměnitelná.

Zdroj: www.edelikatesy.cz

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo | Přidáno: 13.01.2023 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio