4 důvody proč máte pořád hlad

4 důvody proč máte pořád hlad

Nemusíte se obávat, nemáte tasemnici, i když již uběhly 2 hodiny a 36 minut od vašeho posledního jídla. Víte to přesně, protože neustále sledujete hodiny. Počítáte čas. Touha po jídle vás ovládá. Váš žaludek je bezedná nádoba. Druhá večeře je nezbytná nutnost, bez které nemůžete jít spát. Tato posedlost vás neustále pronásleduje.

Co s tím? Nabízíme vám 4 vysvětlení, proč převážně ženy mají neustálý hlad.

1. Rychlý  metabolismus
Gratulujeme! Patříte mezi ty šťastné ženy, které díky genetice opravdu nemají problém se spalováním energie. Do této skupiny patří i ženy, které na sobě tvrdě pracují a díky získané svalové hmotě se jim zrychlil metabolismus. Čím rychlejší máte metabolismus, tím více „paliva“ potřebujete. Podle výzkumu okolo 32 % populace má o více než 8% odlišný (rychlejší nebo pomalejší) metabolismus, než je jeho průměr. Rychlý metabolismus má za následek spálení o 100-400 kalorií víc za den. Pozor na nebezpečí! Není to zas tolik, aby to stačilo k odůvodnění, proč si dát další  porci lasagní.

2. Kvalita stravy
Průmyslově zpracované potraviny – např. bílý chléb, sušenky, dokonce i instantní dressing do salátu – to vše zvýší cukr v krvi, aby posléze spadl a zanechal vás s pocitem ještě většího hladu, než když jste začali tyto potraviny konzumovat. Tučné a sladké potraviny ovlivňují naše myšlenkové stavy – vedou k pocitům přejídání a často i k depresím. Např. rafinovaný cukr se stává příčinou naší neustálé chuti k jídlu během celého dne, únavě, špatné náladě.  Omezte proto kupované, instantní potraviny,  jídla připravená k ohřevu v mikrovlnné troubě.  Dejte přednost zdravým  sacharidům (složeným cukrům, které nejsou zbavené svých nutričních hodnot, pomalu a lehce se vstřebávají do těla), např. celozrnné výrobky, ovoce, zelenina.

3.  Hormonální činnost
Nevyrovnaná činnost  hormonů vás může  udržovat hladovými po celé měsíce. Hypertyreoza, zvýšená činnost  štítné žlázy, je jednou z častých příčin pocitu stálého hladu. Příčinou tohoto onemocnění je Basedowova choroba, kdy dochází k autoimunitní poruše. Jinými slovy imunitní systém začíná produkovat protilátky, které podněcují štítnou žlázu k vyšší činnosti. Dochází  k celkovému zrychlení organismu, ke zrychlení činnosti životních orgánů v těle. Tím spaluje tělo více energie, než je zapotřebí. Zároveň hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi), tak jako diabetes (vysoká hladina cukru v krvi), mohou být taktéž původcem stálého hladu. Máte-li pocit, že některý z výše zmíněných příznaků by se vás mohl týkat, neváhejte požádat  svého doktora o hormonální vyšetření.

4. Hlad nebo chuť k jídlu ?
Bohužel mnoho žen si zaměňuje pocit hladu za neustálou chuť k jídlu. Hlad je primární biologický stav spojený s fyzickými příznaky jako jsou – bolesti hlavy, třes, stahy v žaludku známé svým hlasitým projevem – kručením v žaludku. Naproti tomu chuť  k jídlu je emoční stav, kdy toužíme po konkrétním jídle, chuti na sladké či kořeněné. Bohužel, hlad a chuť nechodí ruku v ruce.

Položte si tedy otázku: MÁM HLAD? Nejde zde o povolení se najíst, ale o to uvědomit si PROČ chcete jíst – máte pocit hladu, prázdného žaludku, kručí  vám v břiše, cítíte slabost, slabou bolest hlavy, nedostatek energie, podráždění … Hlad je fyzický pocit – ne myšlenka, touha, ani zdůvodnění, proč si dát další porci jídla.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo | Přidáno: 11.09.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio