10 tipů jak nastartovat svůj mikrobiom

10 tipů jak nastartovat svůj mikrobiom

Mikrobiom. Pravděpodobně jste tento pojem slyšeli za poslední roky nesčetněkrát. Proč je to tak horké téma? Protože poslední výzkumy ukazují, že právě náš mikrobiom ovlivňuje nejen naše trávení, ale v podstatě celý náš organismus včetně toho, jak se cítíte a jakou máte náladu.

Co je mikrobiom a jak nás ovlivňuje?

Mikrobiom jsou všechny mikroorganismy (všechny bakterie, viry, plísně i prvoci), které obývají náš organismus. A že jich není málo. Náš organismus obývá odhadem 1 až 2 kg mikroorganismů. Dokonce náš mikrobiom obsahuje až 100x více genů než náš genom. Náš mikrobiom není jen ve střevech, ale obývá celé naše tělo – včetně dutiny nosní, ústní a kůže. A co vše stav našeho mikrobiomu ovlivňuje? Pojďme se podívat na pomyslných 10 much, které můžete vyřídit jednou ranou – péčí o váš mikrobiom pomocí probiotických a prebiotických kultur a správné stravy:

  1. Imunitní systém – velká část imunitních buněk, které nám pomáhají bojovat proti virům a bakteriím je právě ve střevech. Péčí o vaši mikroflóru tak můžete imunitní systém nakopnout.
  2. Trávicí soustavu – pokud není váš mikrobiom v pořádku, může to negativně ovlivnit vstřebávání živin z potravy. I když se snažíte zdravě jíst, vaše tělo využije jen část živin a vy tak přicházíte o cenné vitamíny a minerály.
  3. Duševní zdraví - výzkumy ukazují, že stav našeho mikrobiomu má fatální dopad na naše duševní zdraví. Nejen, že se můžete cítit pod psa, špatný stav mikrobiomu může podle posledních studií způsobovat rozvoj úzkostných poruch, poruchy příjmu potravy nebo deprese.
  4. Spánek – v dnešní době je již potvrzeno, že stav našeho mikrobiomu má vliv na mozkové funkce, a tudíž i na regulaci spánku či bdění. Špatný stav naší mikrobioty tak může za  spánkovou deprivaci, kdy můžete mít problém usnout nebo trpíte přerušovaným či nekvalitním nočním spánkem. Ve spánku se navíc také upravuje stav našeho mikrobiomu ,a pokud trpíte poruchami spánku, vzniká tak negativní začarovaný kruh, kdy se váš problém může stále prohlubovat.
  5. Pokožku – naše kůže je také osídlena nemalým počtem mikroorganismů, které ovlivňují stav pokožky a její funkci jako ochranné bariéry. Pokud trpíte různými kožními onemocněními v podobě kožní dermatitidy, ekzému či akné, je na čase podívat se na váš jídelníček, zda dáváte vašim střevům vše, co potřebují. Sáhnout můžete i po různých krémech s obsahem probiotik.
  6. Játra – játra jsou spojena s našimi střevy portální žilou, kterou proudí krevním řečištěm živiny, metabolity a  mikrobiální produkty. Pokud ale není střevní stěna ve správné kondici, může k játrům propouštět i nežádoucí toxiny a bakterie, která mohou naše játra poškodit až do té míry, že se u nás rozvine zánět a poškození, ztučnění, fibróza nebo cirhóza jater.
  7. Neutralizace toxinů – mikrobiom má také jednu velice důležitou funkci – dokáže rozkládat toxiny, a to i takové, která způsobují růst rakovinotvorných buněk. Předpokládá se, že ke vzniku rakoviny přispívají i určité druhy bakterií, s kterými si zdravý mikrobiom umí poradit.
  8. Citlivost na inzulin – pokud je váš mikrobiom chudý na různorodost vaší mikrobioty, může přispívat k inzulinové rezistenci až do té míry, že se u vás rozvine diabetes 2. typu.
  9. Ukládání tuků - jaké bakterie osídlují naše střevo zřejmě úzce souvisí i s ukládáním tuků. Studie ukázaly, že štíhlí lidé mají ve svém mikrobiomu více zastoupeny bakterie z kmene Bacteroidetes, zatímco lidé s nadváhou kmen Firmicutes. Růst kmene Bacteroidetes můžete podpořit přijímáním většího množství vlákniny.
  10. Reprodukční systém – stav střevního mikrobiomu úzce souvisí i s mikrobiomem ve vaginálním prostředí. Jestli trpíte na různé záněty či infekce v intimních partiích, podpořením střevního mikrobiomu můžete vyřešit i tyto problémy.

Jak podpořit diverzitu vašeho mikrobiomu

 Stav mikrobiomu je u každého jedince odlišný a nedá se tak definovat, jak přesně by měl zdravý mikrobiom vypadat. Odborníci se ale shodnou na jednom – důležitá je jeho různorodost a zastoupení prospěšných bakterií v co největším počtu žádoucích kmenů. Jak toho můžeme dosáhnout?

1. Kvalitní, tekutá, živá probiotika

Slyšeli jste někdy o Symbiotikách? Co tento pojem znamená? Jedná se o spojení probiotik (žádoucích probiotických kultur) a prebiotik – látek, které jsou výživou pro probiotika. Pokud nezvládáte do jídelníčku pravidelně zařazovat potraviny s obsahem probiotik (k tomu se také dostaneme), nabízí se zařadit jejich pravidelné užívání. Má to samozřejmě svá úskalí, jelikož probiotika přežívají jen v určitých ideálních podmínkách ,a proto musíme zdůraznit, že při výběru správných probiotik musíte dvakrát měřit a jednou řezat. Zaměřit se nejen na kvalitu produktu, ale také na jeho skladování. U většiny probiotik totiž narazíme na důvody, proč možná necítíte kýžený efekt. Většina probiotik se dá sehnat v lékárně v kapslích, které obsahují lyofilizované (mrazem zakonzervované) probiotika. Při jejich užívání se ale ne všechny zvládnout po lyofilizaci aktivovat a v tu chvíli už při vložení kapsle do úst přichází o první část jejích benefitů. O další část můžete přijít kvůli žaludečním šťávám, která jsou pro probiotika příliš kyselá a některé bakterie z probiotik zahubí, takže se ani nestihnou dostat do svého cíle – vašich střev. A posledním problémem bývá uskladnění probiotik. Nesvědčí jim totiž ani příliš nízké (pod 5 stupňů) ani příliš vysoké teploty. Pokud tedy již výrobce či prodejce dělají chybu v uskladňování, koupíte si již nefunkční produkt. Nebo pokud o tomto úskalí nevíte a máte probiotické kapsle v pokojové teplotě, postupem čase se jejich účinek vytratí a vy polykáte mrtvá probiotika, která vám neprokáží žádnou službu.

2. Zařaďte potraviny bohaté na probiotika

Podpořit stav vašeho mikrobiomu můžete i zařazením fermentovaných potravin do vašeho jídelníčku. Konzumujte pravidelně kefír nebo kvalitní probiotické jogurty. Probiotika najdete i v nemléčných výrobcích, například si můžete vyrobit vodní kefír z tibi krystalů nebo si vyrobit stále oblíbenější nápoj kombucha – z probiotické houby a kvalitního černého či zeleného čaje. Oblíbené je i domácí pickles – kvašená zelenina nebo kimchi – oblíbený korejský salát plný probiotik. 

Nezapomeňte také na příjem dostatečného množství vlákniny, která slouží jako potrava pro probiotika ve vašich střevech. Jedna věc je probiotika do vašeho mikrobiomu dostat, druhá věc je tam také udržet, abyste se mohli těšit z výsledků, které vám zlepšení vašeho mikrobiomu přinese.

Probiotika Vitahit

Probiotika od Vitahit mají hned několik výhod, kvůli kterým jsme do nich vložili naši důvěru. Sympatická je jejich tekutá forma doplněná o miliardy žádoucích bakterií a fermentované bylinky, které podporují jejich účinek. Díky tekuté formě se tak osídlí celý váš mikrobiom nejen ve střevech, ale působí už od dutiny ústní až po tlusté střevo. 

Snímek obrazovky 2024-07-25 v 9.11.29

Společnost Vitahit navíc kultivuje probiotika již v kyselém prostředí podobnému tomu v žaludku, takže vliv žaludečních šťáv na probiotika je naprosto mininální. Probiotika se tak bez problémů dostanou až do vašeho střeva. Tekutá probiotika navíc neobsahují žádná nezdravá aditiva, jako tomu bývá u běžně dostupných kapslí a díky jejich tekuté formě působí okamžitě. Jsou vhodné i pro vegany či jedince s alergií na lepek či laktózu.

Abyste zamezili ztrátám způsobených nesprávným skladováním, doporučujeme skladovat probiotika před otevřením při teplotách do 20 stupňů, jakmile probiotika načnete, skladujte je v lednici při teplotě 6 – 10 stupňů. Tato probiotika doporučuje výrobce užívat alespoň 4 měsíce v kuse, ale platí, že čím delší dobu je užíváte (klidně pravidelně), tím lepšího stavu vašeho mikrobiomu dosáhnete.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 25.07.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio