Domácí posilovací stroje, jak vybrat ten pravý?

Domácí posilovací stroje, jak vybrat ten pravý?

Domácí posilovací stroje patří k základnímu vybavení každé posilovny, a to jak domácí, tak i profesionální. V případě domácí varianty díky ní můžete udržovat kondici, aniž byste museli navštěvovat posilovnu.

Do této kategorie zařazujeme posilovací stroje, které slouží k procvičování různých partií těla, patří zde např. posilovací věže a posilovací lavice (šikmé lavice, benchpress lavice, nastavitelné lavice apod.), posilovací stroje na nohy, posilovací stroje na břicho atd.

Komu a k jakému účelu posilovací stroje slouží?

Domácí stroje na posilování využívají s výhodou k udržování kondice profesionální kulturisti, sportovci a nadšenci do fitness a kulturistiky, jako doplněk ke cvičení v posilovnách.

Mladí lidé a lidé střední generace je používají ke zvelebení své postavy nebo hubnutí (cvičení je sice anaerobní, ale pravidelné posilování jako doplněk anaerobního cvičení má svůj význam – například větší svalová hmota spotřebovává větší množství energie, tím pádem se zvyšuje denní výdej energie, a to i samotným cvičením).

Domácí posilovnu tak lze využít ke tvarování a nabírání svalů, zlepšení vaší fyzické kondice. Cvičení na nich je ideálním doplňkem k aerobnímu cvičení, ať už například k venkovnímu běhu nebo se výborně hodí k vaší další výbavě doma ( rotopedy, běžecké pásy a podobně).

Výhody domácích posilovacích strojů

 

  • Pořízením domácích posilovacích strojů se zbavujete povinnosti navštěvovat neustále posilovnu, ať již z důvodů finančních, časových nebo z prosté lenosti. Pro uspěchané lidi s nedostatkem času je to ideální řešení, posilovat můžete ihned, v jakýkoliv čas a také kdykoliv přestat.
  • Pravidelný trénink na posilovacích strojích má vliv zejména na srdce a cévní systém, pomáhá předcházet vzniku vysokého krevního tlaku, snižuje klidový tep, posiluje odolnost kardiovaskulárního systému, podporuje spalování tuků při aerobním cvičení a zvyšuje vaši kondici.
  • Pravidelný trénink na posilovacích strojích ovlivňuje kromě fyzické také stránku duševní, působí psychologicky a uvolňováním endorfinů a dalších hormonů štěstí v samotném mozku, pomáhá bojovat proti stresu, což je v dnešní době velmi důležité.
  • Cvičením na posilovacích strojích můžeme zpevnit a vytvarovat požadované izolované svalové partie nebo se zaměřit na celé tělo komplexně.

Popis jednotlivých druhů posilovacích strojů

Posilovací lavice rozdělujeme podle použití na:

  • Klasické, jednoduché posilovací lavice
  • Posilovací nastavitelné lavice
  • Univerzální lavice, šikmé posilovací lavice a další

DP2

Základem většiny domácích posiloven je obvykle univerzální posilovací lavice s možností polohování sedáku a zádové opěrky. Na této posilovací lavici lze cvičit jak s velkou obouruční činkou za pomocí odkládacího stojanu, tak s jednoručními činkami. Stojan na velkou činku může být součástí samotné lavice nebo je k dostání zvlášť. Důležitým prvkem je horní a dolní kladka, které vám umožní variabilní cvičení mnohých svalových partií na dolních a horních částech těla.

Co jsou to posilovací věže?

Jedná se o univerzální posilovací stroje, u kterých není zátěž vytvářena pomocí kotoučů a činek, ale s pomocí sady závaží, která je umístěna v zadní části stroje. Počet závaží si volíme pomocí kolíku, který zasuneme do požadované úrovně. Hmotnost tvořená těmito závažími je při cvicích na svalové partie přenášena pomocí ocelových lan.

Posilovací stroje na činky

Jedná se o univerzální posilovací stroje obsahující posilovací lavici, stojan na činku (integrovaný nebo samostatný) a kladky. Tyto posilovací stroje zajistí komplexní posílení mnoha svalových partií těla. Důležitými parametry jsou zejména velikost, rozsah polohování sedáku a zádové opěrky a výškové polohy kopače. Tyto parametry nám umožní zajistit variabilitu cviků.

Posilovací lavice klasické

DP3Jedná se o rovné či polohovací lavice, které jsou určeny ke cvičení s činkami. Důležitými parametry jsou u těchto lavic opět velikost a rozsah polohování sedáku a zádové opěrky, které nám zajistí různá nastavení požadovaných cviků.

Posilovací lavice na břišní svaly

Jedná se o klasickou lavici, na které cvičíme s vlastní vahou, patří zde klasické šikmé lavice či lavice na krenče a podobně.

Posilovací lavice na vzpřimovače páteře

Jedná se o speciální posilovací lavice, které nám slouží k procvičování bederních svalů, které slouží jako takzvané vzpřimovače. Tyto svaly jsou umístěny axiálně podél páteře a slouží k zajištění vzpřímeného postavení těla. Procvičování těchto partií je velmi důležité, zejména v dnešní době sedavého způsobu života, jejich ochabnutí je často důvodem bolestí zad. Procvičit tyto partie je poměrně obtížné, a proto je pořízení těchto posilovacích lavic velmi žádoucí.

Posilovací lavice s integrovanými stojany

Jedná se o rovné nebo polohovací lavice, které jsou určené ke cvičení s činkami. Stojan na velké činky je integrovaný, tedy napevno. Důležitým parametrem je velikost a rozsah polohování sedáku a zádové opěrky a také výškové polohování nohou. Tyto parametry posilovací lavice nám opět umožní různorodost cviků.

Samostatné stojany nebo horní a dolní kladky

Jedná se o doplněk k posilovacím lavicím. Vhodné je kombinovat produkty stejných výrobců kvůli kompatibilitě. Samostatný stojan na činku může být z určitého pohledu o něco výhodnější z hlediska větší variability cviků než stojan integrovaný.

Na co se zaměřit při výběru posilovacích strojů a lavic?

DP4Výběr posilovacích strojů obecně

Posilovací stroje a posilovací lavice musíme vybírat podle účelu. Jiné preference bude pochopitelně mít profesionální a aktivní sportovec a jiné starší lidé nebo ženy. Dále zvažujeme ostatní parametry zmíněné dále.

Výběr posilovací lavice

Při výběru posilovací lavice se nejdříve musíme rozhodnout, jakou partii těla chcete posilovat, a podle toho volíme:

  • Posilovací lavici pro posilování zad a břišních svalů
  • Klasickou benchpress lavici pro cvičení s činkami
  • Zvážíme své finanční možnosti a dostupné prostory

Ženy chtějí většinou cvičit břicho, muži zase obvykle benchpress. Při nákupu do omezených prostorů často volíme kompromis v podobě multifunkční skládací posilovací lavice.

Důležité parametry při výběru:

Polohování jednotlivých opěrek a adaptérů u posilovacích strojů

DP5Při výběru posilovacích strojů na doma je naprosto zásadním parametrem polohování jednotlivých opěrek a adaptérů , jak už bylo zmíněno.

Pokud máme možnost tohoto nastavování, lze na základě osobních tělesných proporcí libovolně upravovat posed a průběh cviků, nedochází tak k poškozování kloubů a šlach a cvičení je komfortní a variabilní. Konkrétně jde u posilovacích lavic zejména o rozsah a velikost úhlu sedáku a zádové opěrky a výškové nastavení kopače, tyto zajišťují možnosti požadovaných provedení cviků.

Konstrukce rámu posilovacího stroje

Robustnost a masivnost rámu je základní parametrem posilovacích strojů a lavic. Celá vaše váha se při cvicích na tento prvek přenáší, a proto je jeho kvalitní provedení naprostým základem celého posilovacího stroje. Je třeba dát pozor na některé levné modely, u kterých může být správné provedení cviku až nemožné z důvodu nestability rámu. Doporučujeme si raději připlatit za kvalitu, nebo vycházet z ověřených recenzí. V tomto ohledu se nemusíte obávat nakupování přes www.nejlevnejsisport.cz, i s levnějšími modely značky Master, které mají v nabídce, jsou dobré zkušenosti a také nabízí prodlouženou záruku 5 let na stroje značky MASTER. Při jakýchkoliv problémech je navíc promptně řešena reklamace a servis.

Kladky a převody

Jedná se o velmi důležitou součást posilovacího stroje z hlediska funkčního a z hlediska drahého servisování. Převodová lanka a kladky zajišťují provedení samotných cviků přenášením hmotnosti různých závažím na svalové partie. Lanka mají pochopitelně určitou životnost, která je dána kvalitou materiálu a správným průměrem lanka.

Co se týče kladek, zde je důležité osazení ložisky a opět kvalita a pevnost materiálu, ve kterém jsou tato ložiska osazena. Nepříliš vhodné je umístění ložisek v plastových kladkách, ty mají totiž poměrně nízkou životnost.

Závaží na posilovacích strojích

DP6Zátěž je u posilovacích strojů tvořena samostatnými kotouči a činkami, které se naloží podle požadavku cílové váhy na takzvané nakládací trny. Lze je podle libosti doobjednávat. Další možnost vytváření zátěže je řešena pomocí sady závaží (takzvaných cihliček), kdy zátěž měníme příslušným zastrčením kolíčku do správné výšky. Při dokupování dalších kotoučů si musíme dávat pozor na průměr otvoru v kotoučích, aby byla vyhovující nakládacímu trnu na našem posilovacím stroji. U cihliček je nutno dbát na to, aby cihličky byly kovové s pojezdovou vložkou, což zajišťuje tichý a plynulý chod při cvičení.

Možnost složení posilovacího stroje

Výhodný parametr zejména pro uživatele, kteří mají doma omezené možnosti z hlediska prostoru. Opět pozor na levné nekvalitní modely, skládáním se mohou rychle opotřebovávat. Dojde k rozvolnění spojů a stroj je pak v podstatě nepoužitelný.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 14.08.2016 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio