Dožijte se 100 let a užijte si to

Dožijte se 100 let a užijte si to

Přemýšlíte někdy nad tím, jak bude vypadat váš život za 20, 30 nebo dokonce 40 let? Nebo jak byste si přáli, aby vypadal? Možná se při této myšlence zasníte, že byste chtěli být stále aktivní, energičtí a užívat si život plnými doušky. Mít dost síly na vnoučata nebo cestovat po celém světě. Ale co pro to dnes děláte?

Příčiny stárnutí

Příčinami stárnutí se dnes již zabývají vědci na celém světe. A ti stanovili celkem 9 hlavních příčin stárnutí, proč naše tělo postupem času chřadne, ubývá nám sil a hlavně přibývá jedno vážnější onemocnění za druhým:

  • genomová nestabilita způsobená poškozením DNA
  • zkracování telomer, které chrání DNA
  • změny epigenomu, který řídí zapínání a vypínání našich genů
  • narušení funkčnosti proteinů – proteostáza
  • metabolické změny, které narušují detekci živin
  • mitochondriální dysfunkce
  • hromadění senescentních buněk (buňky, které se již nedokáží rozmnožovat, ale “zapomněli” odumřít, vyvolávají v těle neustálý poplach a způsobují zánět okolních buněk)
  • vyčerpání kmenových buněk
  • narušení mezibuněčné komunikace

Ale proč k těmto jevům dochází? Představte si vaše DNA, vaše geny jako hardware, vybavení, které jste zdělili po svých předcích. Nějaké geny máte vypnuté, nějaké zapnuté. A právě to, které geny budou zapnuté či vypnuté má na svědomí epigenom. To je takový náš software. Pokaždé, když se nějaká část našeho DNA naruší, vyšle poslíčky na opravu. Ty se však musí odloučit od našeho DNA, čímž se část našeho DNA vypne a dokud újmu neopraví, vypnutá zůstane. Když jsme ještě mladí, poslíček nemá problém vrátit se zpět na své místo. Ale čím jsme starší a chyb se vyskytuje stále více, občas zabloudí a už se nevrátí na místo, kde má plnit svou úlohu. A takto se naše DNA postupem času poškozuje a špatně spojuje zpět, až z toho rychleji a rychleji stárneme a vyskytuje se u nás stále více chyb – nemocí.

Jak si prodloužit život a užít si ho ve zdraví?

 V dnešní době však již známe nové prostředky, jak takovému poškození zabránit natolik, abychom si život nejen prodloužili o pár slušných let, ale především si těch 10 nebo klidně i 15 let navíc dokázali užít ve vitalitě. Vědci zjistili způsoby, jak využít vlastností našeho epigenomu, aby naše tělo stárlo pomalejším tempem. 

Pohybová aktivita

Sportem ke zdraví – klišé, při kterém se vám možná obrací oči v sloup. Ale pravdou je, že pravidelná aktivita, při které se zapotíte a zvýšíte si tepovou frekvenci natolik,  že ze sebe vypravíte sotva pár slov, prodlužuje život. Aktivita není zdravá jen pro kondici vašeho srdce a cévního systému a fyzičky, ale uvede vaše tělo do mírného stresu. A v tomto případě se jedná o stres velice žádoucí, protože aktivuje ve vašem organismu právě ty správné okruhy, které opravují chyby nastřádané ve vašem DNA a aktivují geny dlouhověkosti – sirtuiny. Tyto geny dlouhověkosti umí prodloužit telomery, které chrání vaše DNA, podporují růst mikrocév, díky čemuž se k buňkám dostává více kyslíku a to zvyšuje aktivitu mitochondrií, které jsou zodpovědné za tvorbu chemické energie.

Kalorická restrikce

Vědecké studie ukazují, že kalorická restrikce vám také zajistí delší a kvalitnější život. A sami vědci na to jdou různými přístupy. Někteří každý den konzumují jen 80 % z celkového počtu kalorií. Jiní si dopřávají přerušovaný půst, např. metodou 8:16 (v 8 hodinách zkonzumujete váš denní příjem a zbylých 16 hodin se postíte) a někteří zařazují pravidelné očisty, kdy buď nejedí pár dní vůbec nebo zařadí odlehčenou stravu v podobě zeleninových šťáv. V tomhle jsme každý individální a je na nás, abychom zjistili, co nám bude vyhovovat. Proč ale kalorická restrikce funguje? Pokud to s ní nepřeženete (což by vyvolalo velkou míru nežádoucího stresu), tak tělo vyburcujete tak akorát, aby aktivovalo náš okruh přežití (stav, kdy se naše tělo dokáže samo opravovat). A tělo tak bude mít dostatek času na opravu poškození, které v našem těle každý den vznikají vlivem okolního znečištění.

 A zase to otužování

Možná už jste otužování zkusili a není to nic pro vás a nebo se mu naopak pravidelně věnujete. Nemusí být pro každého, ale pokud si na to věříte, zde máte pár důvodů, proč s ním začít (nebo neskončit). Vystavení se ne úplně příjemným teplotám totiž dokáže zapnout geny dlouhověkosti. Tělo totiž na to, aby se zahřálo (a nebo naopak ochladilo – proto je i saunování velice žádoucí) musí vynaložit velké množství energie. Změní se nám vzorec dýchání, prokrví se nám kůže, zrychlí tep nebo se naopak zpomalí. Otužování navíc aktivuje ochranný hnědý tuk na zádech a ramenou. Dříve se mělo za to, že ho mají pouze děti, ale dnes již víme, že při pravidelném se vystavování chladu si ho udrží i dospělí jedinci (dokonce se i vytvoří, pokud jste již o něj přišli). A proč je hnědý tuk pro dlouhověkost takovým přínosem? Tato hmota je totiž plná mitochondrií. A pokud ji chladem aktivujete, zvýšíte zjednodušeně řečeno hladinu koenzymu NAD (Nikotinamidadenindinukleotid), který je zodpovědný za tvorbu energie na buněčné úrovni.

34-1_bi--le--1

NMN, látka budoucnosti

S věkem se nám však tvorba NAD snižuje a proto je dobré stimulovat její produkci. To můžeme také doplňováním jejího prekurzoru NMN (beta-nikotinamid mononukleotid), ze kterého se NAD v těle vytváří. Pokud zvýšíme tvorbu NAD v našem těle, vrátí se nám naše vitalita, budeme mít větší odolnost a vyšší efektivitu. Vědci zjistili, že pokud podáme nějakému živočichovi látku NMN, zvýší se jeho produkce NAD na několik dalších hodin o 25 %, což je podobný výsledek jako u intenzivního cvičení nebo půstu. Když pouhý týden podávali starým myším látku NMN, už po tak krátké době jim začaly fungovat mitochondrie stejně jako mladým myším. Kromě toho už jsou dnes prokázané účinky při diabetu 2. typu, kdy pokud doplníte hladinu NAD, zvýší se vám opět citlivost na inzulin na původní úroveň. NMN je zkrátka látkou budoucnosti, díky které si užijeme náš život plněným svým snů a ne útrpným dožíváním po nemocničních zařízení. Připojte k tomu pravidelné intenzivní cvičení a nějakou očistu trávicího systému a užijte si svoji zdravou dlouhověkost. 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 04.04.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio