Horolezectví – základní vybavení a pojmy
Horolezectví je úžasný extrémní sport, který snoubí neskutečnou svobodu v srdci s nezkrotným adrenalinem. Umožní Vám vidět svět z jiných sfér.
My vám v tomto článku poradíme, které lezecké vybavení vám při výstupech nesmí chybět, které lezecké potřeby zajistí maximální bezpečí i pohodlí. Dozvíte se, co je to jistící osma, kyblík i jak vybrat horolezecký sedák nebo lezeckou přilbu.
Bezpečné sedáky i kvalitní lana
Pokud již zvládáte základy horolezectví, nebrání vám nic v nákupu kvalitního lezeckého vybavení. V základní výbavě horolezce nesmí chybět pohodlný a bezpečný sedák (sedací úvazek). Jedná se o zachycovací postroj, který by měl být lehký a při lezení vás nesmí omezovat, ale také musíte vybrat správnou velikost dle obvodu pasu a stehen.
K základní výbavě patří také celotělový bezpečnostní postroj nebo prsní úvazek. Nezapomínejte ani na nejmenší lezce a zakupte také bezpečný dětský sedák s moderním designem. Doporučit můžeme švýcarskou značku MAMMUT, ale také českého výrobce ROCK EMPIRE.
Při boulderingu lano asi nevyužijete, ale většina lezeckých stylů se bez něj neobejde. Lezecká lana použijete zejména pro výstup na skály, hory i ledovce, ale také pro slaňování. Lana mají různé délky, průměry i vlastnosti – opět záleží, jaký typ lezení vás okouzlil. Na našem eshopu naleznete levná horolezecká lana jednoduchá o průměru 9 – 11 mm, která jsou ideální na umělé stěny a do upravených terénů.
U horolezeckých lan se vždy uvádí minimální počet pádů, pro který je lano bezpečné. Vybrat si ale můžete také poloviční lezecká lana do 9 mm, která se využívají v přírodních a neupravených terénech.
Jistící a slaňovací pomůcky
Horolezecké karabiny často mívají šroubovací závit a key-lock systém, aby se vám během lezení nezachytlo o karabinu lano. Karabiny navíc pomůžou uspořádat ostatní karabiny na vašem úvazku.
K základní lezecké výbavě patří také jistící osmy, které se používají při slaňování – zapnou se pomocí karabiny k sedáku. Díky moderním technologiím si můžete pořídit tu nejlehčí osmu na světě. Další jistící a slaňovací pomůckou je „kyblík“, který třídí prameny lana při slaňování. Setkat se můžete také s blokanty, které mohou zbrzdit pád lezce, jistí ho, ale slouží také k výstupu. Většina blokantů je vhodná pro lana o průměru 8 – 13 mm.
Nikdy nezapomínejte na helmu, kterou doporučujeme ke každému sportu. Horolezecké helmy jsou v dnešní době nejen záležitostí bezpečí a pohodlí, ale také zajímavého designu. Helmu vybírejte standardně, dle obvodu hlavy.
Další vybavení pro pokročilé lezce
Pokud už si troufnete na vyšší level a zbožňujete skialpinismus nebo extrémní ledovcové výstupy, doporučujeme zakoupit kvalitní a odlehčený horolezecký cepín s protiskluzovou úpravou, ale také ocelové nastavitelné mačky s rychloupínacím systémem.
Milovníci „via ferrata“, čili náročné výstupy v zajištěných horských terénech, ocení kvalitní vybavení na ferraty a ferratové sety, které obsahují nastavitelný úvazek a párací tlumič.
Naprostou nezbytností jsou samozřejmě také lezecké boty. Kvůli velkým rozdílům mezi jednotlivými modely je při jejich výběru vhodné využít odborné internetové testy nejlepších
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 06.09.2016 0