Hubnutí a proteiny
Článek vytvořen ve spolupráci s F-sport.cz
Pro hubnutí jsou známější různé fitnessdrinky, než proteiny. Ale zkusily jste se někdy podívat na jejich složení? Na F-sport.cz jsme se na to podívali ve článku Diet Shake, Fitness Drink či Welness nápoj – dá se s tím vůbec zhubnout? a výsledky nejsou pro fitnessdrinky vůbec dobré. Většinou je jejich složení plné tuků a cukrů pro skvělou chuť a obal plný štíhlých slečen a informaci, jak se zhubne. Oproti tomu proteiny mají složení perfektní pro hubnutí, zato na obale mají mnohdy nějakého svalovce. Pokud si to promyslíte- je pro hubnutí protein ta správná volba! Ale který protein?
Jaký protein pro hubnuti vybrat?
Originál článku na F-sport.cz
Proteiny lze rozdělit z několika hledisek:
1. typ suroviny
2. kvalita
3. koncentrace
4. chuť a konzistence
5. cena
Koncentrace je někdy zbytečně přeceňována
Pro účely hubnutí většinou stačí proteiny nad cca 60%, protože stačí, když neobsahují moc tuků a sacharidů. Vyšší koncentrace okolo 75% lze použít pro lepší regenerační a blahodárné účinky. Ještě vyšší koncentrace se používá jen v opravdu tvrdých dietách, kdy držíte sacharidy i tuky na minimu, většinou je koncentrace nad 90% i vykoupená horší chuti nebo kvalitou. Dnes lze běžně a velmi levně koupit špičkový 65% CFM protein vynikající kvality, příjemné chuti, snadno rozpustný a lehce stravitelný. Takové proteiny obsahuji v jedné dávce 1 až 3g tuků,1 až 3g sacharidů a 20 až 25 g bílkovin. Takových hodnot zdaleka nedosahuje žádný z těch tzv "hubnoucích a fit drinků". Takže stačí už proteiny s koncentraci okolo 65%.
Kvalita proteinu
Kvalitou se myslí zejména kvalita filtrace. Proteiny se totiž vyrábějí filtraci původní suroviny, aby tam zůstalo to zdravé, ale odstranilo se to nezdravé, případně nestravitelné. Filtrace se časem vyvíjely na lepší a lepší postupy. Pro účely hubnutí doporučuji proteiny z bodů 4 a 5 níže.
1. sušené proteiny
Takovou nejsprostší formou proteinů jsou sušené proteiny. Výrobce prostě vezme mléko, syrovátku, vejce (co ho napadne) – a usuší to. To je k vidění v obchodech jako sušené mléko nebo sušené vejce a používá se to při vaření, za syrova je to prakticky nestravitelné. Pro fitness účely, jako proteiny, jsou nepoužitelné.
2. sušené proteinové koncentráty
O krok lepší metoda výroby proteinů odstraní ze sušeného základu část tuků a cukrů. Tak vznikne proteinový koncentrát, většinou s dost vysokým obsahem proteinů. Tyto proteiny jsou bohužel stále nestravitelné nebo velmi těžce stravitelné, protože takto jednoduše vyrobené proteiny zkoncentrují nejen proteiny, ale i veškeré odpadní látky a nečistoty. Ty zhoršuji trávení a vyvolávají v těle různé nechtěné reakce, tělo se brání , hůř tráví a navíc proteiny navázané na další nečistoty mnohdy ani nejdou strávit. I samotné vazby mezi aminokyselinami jsou velmi dlouhé a složité. Pro fitness účely, jako proteiny jsou stále nepoužitelné.
3. filtrované proteiny
Někteří výrobci označují sušené koncentráty jako filtrované (oni tím myslí, že něco odstranili = filtrovali), ale slušní výrobci tím mysli nejstarší účinnou metodu filtrace – iontovou metodu. Při té se chemicky na médium navážou proteiny, zbytek se odstraní a pak se zpětně proteiny uvolňuji z média tentokrát už bez nečistot. Takto filtrované proteiny od sušených koncentrátu poznáte už podle ceny. U levných filtrovaných proteinů se stává, že chutnají umělé, je to dáno právě technologii výroby. Dražší proteiny tuto pachuť umí přebít příchuti. Tyto proteiny jsou nejrozšířenější a představuji rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Nevýhodou je, že často jsou odfiltrované i zdravé nutrienty.
4. křížově mikrofiltrované proteiny – CFM
Táto technologie je první ze šetrných technologií. Jedná se o mechanické čištění proteinů na speciálních, mikrotechnologii vyrobených, keramických deskách, které na sebe navazuji nečistoty a postupně zanechávají jen čistý protein. Tato technologie má tu výhodu, že proteiny se nedostávají do styku s žádnými chemickými médií a ponechává si více svých přírodních vlastností. I chuťově jsou takto vyrobené proteiny mnohem lepší. Nevýhodou je vyšší cena takto vyrobených proteinů.
5. ISO proteiny
Takto se většinou označuji proteiny filtrované moderními metodami a to za studena. To zaručuje nejen vysokou čistotu a stupeň "rozložení" proteinů na jedné straně, ale zároveň i vysokou míru přirozenosti výsledného produktu s vysokým obsahem původních nutrientů – proteiny takto dosahuji velmi vysoké BV (biologické hodnoty).
6. hydrolyzáty
Proteiny rozbité na kratší vazby až aminokyseliny pomoci dvou metod a to buď vařením v kyselinách anebo enzymaticky. Podrobně je to popsáno na stránkách F-sport.cz
Typ suroviny je také někdy zbytečně přeceňován
Krátce řečeno, nejlepší a nejuniverzálnější surovina je syrovátka. Její hodnoty využití jsou velmi vysoké. Dále se používá hovězí (separát a ne libové maso), což někomu přináší lepší regenerační a vitalizující účinky a někdo to volit musí kvůli nesnášenlivosti laktózy. Ostatní suroviny jsou spíše okrajové, často jde o snahu prodat levnou surovinu s nějakým odůvodněním. Ono nakonec to dá tak, že důkladnou filtraci lze udělat kvalitní protein ze všeho. Přesto bych doporučil syrovátku (whey) pro ženy ještě připadá do úvahy sója (soy).
Shrnuto:
Pro hubnutí je zcela dostatečný syrovátkový protein s koncentraci mezi 60-70%. Takové najdete zde:
http://www.f-sport.cz/protein- 50/protein-50.php
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 11.05.2016 0