Jak chránit přírodu i své zdraví
V posledních letech se stává ekologie tématem č.1 a tzv. zelená cesta je větší a větší nutností. Přetechnizovaná společnost se začíná dusit vlastním odpadem a nadprodukcí. Mnohdy jíme, pijeme a přicházíme denně do styku s produkty, které nám více škodí, než pomáhají. Naštěstí velké množství lidí už pochopilo, že je potřeba to vzít do vlastních rukou a něco s tím dělat. Nejsou to už nadšení jedinci, ale z hanlivého “eko” se stalo trendy “eko”. Mít svou láhev na vodu a kelímek na kafe se pomalu stává standardem. A mnoho z nás hledá ty správné kroky k tomu, jak být šetrný k sobě i k okolí. Vznikají organizace, bezobalové obchody a e-shopy zaměřené přímo na ty první kroky k tomu být každodenní hrdina, co chrání naši planetu, jako je třeba Econea.cz.
První krůčky batolete
Pro úplné začátečníky máme pár tipů, jak začít. Než se plně postavíte na nohy a začnete směle kráčet ekosvětem, tak vyzkoušejte tyto drobné změny návyků, které třeba děláte každý den.
Asi základem dnes už je výměna plastových jednorázových lahví za jednu vaší vlastní eko lahev, kterou si naplníte a vezmete sebou. Jednorázové lahve plní naše skládky, řeky i oceány a ročně se jich na celosvětové skládky dostane až 22 miliard kusů. Přitom mít svou láhev na pití je tak snadné. Nabídka tvaru, velikosti a designu je skoro nekonečná. Sklo, kov/nerez nebo plast, jen si vybrat tu, ze které se vám bude nejlépe pít a je to.
Dalším prvním eko krůčkem je skoncovat s plastovými sáčky. Vyměňte igeliťáky za pláťáky. Je to o návyku, ale zkuste si hodit do kabelky nebo batohu plátěnou tašku na ovoce nebo pečivo.
Jdete do baru na limo nebo koktejl. Zkuste požádat číšníka či servírku o pohár bez brčka. A jestli jste vášniví srkači, tak si můžete vzít sebou kovového, bambusového nebo papírového pomocníka, eko brčko. I třeba doma na párty můžete vyzkoušet skleněná designová brčka.
Pravidelná výměna kartáčku by měla proběhnout zhruba každé tři měsíce. Což už po pár letech může být pěkná kupa plastu, který tu zůstane ještě mnoho generací po nás. Nemusíte si přestat čistit zuby, to by vaše okolí asi neocenilo. Jen vyměňte plast třeba za bambus.
A když už jsme u toho čištění, tak rovnou můžete také vyměnit jednorázové vatové tyčinky do uší za ty rychleji rozložitelné, z bambusu nebo recyklovaného kartonu.
To je jen pár tipů na malé levné drobnosti, které nestojí tolik námahy, ale budou mít obrovský dopad na vaše okolí.
Když už se rozběhnete
První krůčky už máte za sebou a v eko světě už si chodíte hezky zpříma? Tak potom je čas se trochu rozběhnout. Možná by vás totiž ani nenapadlo, kolik se toho dá ještě udělat, abyste byli přírodě blíž.
Když se podíváte po domě či bytě, tak určitě uvidíte, kolik prostředků na mytí, praní nebo čištění používáte. Co teprve, když se podíváte na jejich složení, které se dennodenně dostává z vaší domácnosti ven. Že tomu nerozumíte? Nejste chemik a většina slov pořádně ani nejde přečíst, natož abyste rozumněli jejich působení? V současné době už jsou společnosti, které se věnují hlavně tomu, aby jejich výrobky neobsahovaly škodlivé látky a zároveň fungovaly, jak mají. Najít čističe s přírodním složením, to už dávno nemusí být detektivní prací. Velkou část jich najdete a pořídíte třeba tady.
A když už přejdete na přírodní složení u prostředků na udržení čisté domácnosti, tak je nejvyšší čas se zaměřit také na vlastní tělo. Často máme mylnou představu o tom, jak své tělo rozmazlujeme voňavými mýdly a krémy, které nám dodávají zdraví a krásu. Divili byste se, kolik škodlivých látek se nachází v kosmetice, kterou denně používáme. Průměrná moderní žena denně použije 12 kosmetických produktů, a vystaví tak své tělo 168 různým ingrediencím. Průměrný muž použije denně produktů 6 a působí na něj až 85 obsažených látek. A velká část z nich může škodit nám i životnímu prostředí. Například takové parabeny, těžké kovy nebo octyl metoxycinamát, polytetrafluoroethylene (PTFE či teflon), ethanolaminové sloučeniny (MEA, DEA, TEA a další) i parfémy jsou látky, které se často objevují v kosmetice a mohou být výrazně škodlivé účinky na lidské zdraví. Zkuste si pořídit přírodní kosmetické produkty.
Žádný sprint, ale maraton
Když už víte, jak málo stačí, abyste byli šetrní k životnímu prostředí, tak potom přijde ta větší výzva, své nové návyky udržet a udělat z nich samozřejmost.
Zjistit jaké přípravky vám vyhovují nejvíce, jestli je ve vašem životě opravdu potřebujete, z čeho se skládají a jestli není možné je doplňovat bez potřeby vždy nového obalového materiálu.
Zamyslet se nad tím, jak často chodíte s odpadem a z čeho se skládá. Kolik jídla vyhodíte a čím vším zbytečně plýtváte. Můžete si třeba pořídit malé vychytávky, které udělají vaši domácnost úspornější.
Je mnoho způsobů, jak planetě odlehčit. Omezte konzumaci masa a dejte přednost lokálním domácím produktům. Vytáhněte kolo a do práce vyzkoušejte dojet bez motoru. Možností je nespočet. A když se o svém eko životě podělíte s ostatníma, tak se vaše snaha znásobí a to už je cesta ke změnám, které hýbou světem.
I malé krůčky mohou vést k velkým vítězstvím. A jestli stále ještě tápete, jak začít a běžet maraton, tak třeba na econea.cz, vám poradí, jak na to.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 19.08.2019 0