Jak na posílení imunity?
Imunita. Klíč ke zdraví a životní energii. Co to ale vlastně ta záhadná imunita je, proč si ji máme tak hlídat a hlavně jak ji skutečně posílit? Zatímco někteří z nás vydrží i léta bez nemoci, některé z nás dožene hned první chřipková sezóna v roce. Imunitu máme sice každý jinou, je však rozhodně třeba mít na paměti, že imunita není žádný neprůstřelný štít, ale spíše jakýsi obranný mechanismus v našem organismu, který se, ať už více či méně výkonně, spouští v případě, že je naše zdraví ohroženo. Jako každý mechanismus však potřebuje pohon, pravidelnou péči a údržbu.
Lidský organismus je ohrožení vystavován denně. Musí odolávat těm nejrůznějším vetřelcům, takzvaným antigenům. Těmi mohou být nejrůznější mikroorganismy, jako jsou viry, bakterie, plísně a parazité. Bez správně fungujícího imunitního systému bychom pravděpodobně nikdy nevylezli z postele. Díky němu jsou totiž antigeny včas vykryty a zahnány obrannými látkami, které právě imunitní systém použije. Je-li však imunitní systém dlouhodobě vystavován zátěži, slábne, reaguje na nebezpečné podněty přecitlivěle a způsobuje tak nepříznivé reakce na látky, které by pro organismus nebyly běžně vůbec žádným ohrožením. Tak to je, ve zkratce. Co ale dělat, abychom si tuto schopnost zachovali a hlavně posílili?
Pro tuto radu není rozhodně třeba chodit daleko. Dokonce ani do lékárny. Po celá staletí jsme vše, co jsme k posílení imunity potřebovali, snadno nalezli v přírodě. Stejně jako divoká zvířata, která přesně ví, které byliny, plody či listy jíst, aby své organismy posílili ještě před příchodem zimy, jsme i my dobře věděli, jak získat sílu z přírody. S příchodem moderní medicíny a léků jsme však tyto znalosti pomalu ztráceli a dnes již málokdo ví, kolik zázraků v přírodě máme.
Jedním z nich je například Eleuterokok ostnitý nebo také Sibiřský ženšen. Tento ostnatý keř rostoucí v mrazivých tundrách Sibiře skrývá přímo ve svých kořenech klíč k pevnému zdraví a schopnosti odolat i těm největším mrazům. Na Sibiř pro něj ale rozhodně nemusíte, seženete jej jednoduše a v různých podobách.
Jedním ze stále populárnějších přírodních léčiv a posilovačů imunity je Rakytník – vitamínová bomba oblíbená nejen jako přírodní lék, ale také jako chutná přísada do džemů, šťáv a sirupů. Je jedním z nejcennějším přírodních antioxidantů, obsahuje velké množství vitamínu C, A, E, D a K, kyselinu listovou, rutin, flavonoidy a hippophein, látku podporující dobrou náladu. Najdete jej dnes téměř všude, oceníte jej zejména v období chřipky, ovšem celoroční užívání zajistí správný přísun všech potřebných látek.
Přírodním odborníkem na imunitu je také lichořeřišnice. Ta se řadí mezi přírodní antibiotika, dokáže pomoci při léčbě všech kmenů stafylokoka, některých kmenů streptokoka a přirozeně pomáhá v boji proti nejrůznějším bakteriím a virům.
Jeden s dalších účinných pomocníků, který k nám přicestoval až z Jižní Ameriky, je Sangre de Drago – Dračí krev. Naše babičky ji sice pro posílení zdraví nepoužívaly, zato peruánské babičky na ni nedaly dopustit. Tato tajemná pryskyřice má blahodárné účinky na lidské zdraví, a rozhodně patří mezi ty nejúčinnější látky posilující imunitu.
Podobných přírodních doplňků stravy, které se Vám při posilování imunity osvědčí, najdete desítky. Zapátrejte v našem herbáři, a zařaďte do svých rituálů přírodní medicínu. Ať už Vás dopadla chřipka, nebo se jen chcete připravit na chladnější období, nezapomeňte, že chcete-li řešit následek, musíte zapátrat po příčině. A jak jinak, než sílou z přírody?
„Bylinky pro Vaše zdraví„– www.herbavis.cz
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 30.01.2019 0