Jak nejlépe doplnit omega 3 mastné kyseliny, pokud trpíte jejich nedostatkem?

Jak nejlépe doplnit omega 3 mastné kyseliny, pokud trpíte jejich nedostatkem?

Omega-3 mastné kyseliny (a především jejich složky EPA a DHA, o kterých si povíme později) se vyskytují především v rybách a mořských plodech. Omega-3 jsou pro naše zdraví nepostradatelné mastné kyseliny, které jsou zároveň esenciální - naše tělo si je nedokáže vyrobit, a proto musíme dohlédnout na jejich pravidelný příjem. Světové organizace se zatím nedokážou shodnout, jaké množství ryb nebo mořských plodů bychom měli konzumovat, abychom jich přijali dostatek. Na jedné hranici se však shodují – úplné minimum pro zajištění základního příjmu (250 – 500 mg EPA a DHA) jsou dvě porce ryb nebo mořských plodů týdně. Některé organizace zabývající se lidským zdravím ale doporučují i 5 – 8 porcí ryb, protože se již začíná hovořit o tom, že denní příjem těchto mastných kyselin by měl být vyšší, než se doposud myslelo.

Příznaky nedostatku omega-3 mastných kyselin

Pokud nejste vášnivým konzumentem ryb, troufáme si tedy říci, že máte těchto životně důležitých látek nedostatek. Jaké má nedostatek omega-3 projevy?

  • Zhoršené kognitivní funkce - pokud vaše paměť není co bývala a hůře se vám koncentruje na práci či jiné úkony, na vině může být nedostatečný příjem omega-3. Náš mozek je zkrátka potřebuje.
  • Pokles nálady, chronická únava, zhoršené psychické zdraví – trpíte často špatnou náladou bez zjevné příčiny nebo chronickou únavou? Zkontrolujte, zda konzumujete dostatečně ryb nebo mořských plodů.
  • Zánětlivá onemocnění – nízký příjem omega-3 v potravě může způsobit zvýšenou náchylnost k zánětlivým onemocněním – např. revmatoidní artritidě.
  • Problémy se srdcem a cévním systémem – zvýšené riziko srdečních chorob, např. arytmie či aterosklerózy.
  • Zhoršení zraku – nedostatek DHA mastné kyseliny vede ke zhoršení zraku. 

Kromě příznaků nedostatku omega-3 mastných kyselin stojí za zmínku, že působí i preventivně proti vzniku různých onemocnění. Kromě redukce zánětlivých onemocnění a srdečních chorob, jsou velmi účinnou prevencí proti Alzheimerově chorobě či rakovině. Mít dostatečný příjem omega-3 doporučujeme i pro snížení krevního tlaku, cukrovce a  pro zlepšení funkcí imunitního systému. 

Nejlepší zdroje omega-3 mastných kyselin

Zdroje omega-3 mastných kyselin najdeme jak v rostlinné tak živočišné říši. V rostlinných zdrojích se ale bohužel nevyskytují EPA a DHA kyseliny, které jsou pro naše zdraví nejpřínosnější. Proto se zaměříme na to, jak doplnit omega 3-mastné kyseliny tak, aby naše tělo přijímalo dostatek EPA a DHA.

Povyk okolo DHA

Na trhu se zdravou výživou se poslední roky roztrhl pytel s povědomím o nenasycené mastné kyselině DHA. Nutno říci, že naprosto oprávněně. DHA má totiž zásadní vliv na náš mozek, který se skládá ze 60 % z tuku a  97 % omega-3 mastných kyselin v mozku tvoří právě DHA. Je hlavní složkou mozkové kůry, která je zodpovědná za paměť, jazyk, kreativitu, emoce a pozornost.

Kromě toho je důležitá také pro správnou komunikaci mozkových buněk mezi sebou a podporuje optimální hladinu neurotransmiterů jako je dopamin, serotonin, GABA a další.

Dieta stranou

Pokud jste vášnivými počtaři kalorií, u ryb rozhodně udělejte výjimku. Tučné ryby obsahují až 17x více omega 3-mastných kyselin než ty s nižším obsahem tuku. Nejlepšími zdroji omega-3 mastných kyselin jsou tak losos, makrela, tuňák, sardinky a sleď. Naopak nízkotučné ryby jako okoun, krevety nebo treska vám dostatek omega-3 mastných kyselin bohužel nedodají.

Zdroj ryb – těžká volba

Kupovat ryby z farmového chovu nebo dát přednost divokým rybám? Toť otázka. Z pohledu omega-3 mastných kyselin je volba celkem jasná. Divoké ryby sice obsahují méně tuku, a tak by se mohlo zdát, že nám omega-3 mastných kyselin tolik nedodají. Opak je ale pravdou. Ryby chované na farmě jsou často krmeny rostlinnými zdroji potravin, a tak neobsahují tolik omega-3 mastných kyselin jako jejich volně žijící druzi. 

Bohužel se ukazuje, že míra znečištění oceánů rtutí ale způsobuje, že volně žijící ryby obsahují více toxické rtuti nez ty chované na farmě. Oproti tomu se ale sluší zmínit, že ryby chované na farmách jsou velice často ošetřovány antibiotiky, protože u nich často dochází k drobným poraněním tím, jak se o sebe často třou kvůli nedostatku místa. Aby se zabránilo šíření nákazy, jsou jim antibiotika podávány často preventivně přímo v krmivech.

Volbu tedy necháme na vás. Případně můžete sáhnout po vhodném suplementu omega-3, pokud víte, že dostatek ryb nezvládnete zahrnout do vašeho jídelníčku a sáhnout po kvalitním suplementu omega-3 mastných kyselin, který vám jich dodá potřebné množství.

548f61cd3e8b205c18aba54d07919615-omega-3-mastne-kyseliny-300-mg-epa-220-mg-dha-softgelove-kapsle

Základem kvalitního suplementu omega-3 mastných kyselin je nejčastěji rybí olej. Ten obsahuje obě tolik důležité nenasycené mastné kyseliny EPA i DHA. Jedním z takových suplementů jsou Omega-3 mastné kyseliny kapsle od MyBears, které jsou vyrobené z kvalitního rybího oleje a obsahují v jedné denní dávce 300 mg EPA a 220 mg DHA. V kapslích najdete pouze čistý rybí olej bez přidaných balastních látek, stabilizátorů nebo zahušťovadel. 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 17.09.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio