Jak zvládnout zimu bez nemocí? Pomoc najdete v těchto potravinách
Už je to tu zase. Zima a s ní nekonečný sled nemocí, kterými si postupně projdou všichni členové vaší rodiny, a když už jste zdraví, znovu vás nakazí některý z kolegů. Víte, že můžete zimním onemocněním předejít? Pomůžou vám v tom betaglukany, polysacharidy, které zkoumají vědci z celého světa. Přečtěte si, jak fungují a ve kterých potravinách je najdete!
Jak fungují betaglukany?
Účinky betaglukanů (někdy také beta glukanů nebo beta-glukanů) se zabývala celá řada vědeckých studií. Jsou to přírodní polysacharidy, které aktivují makrofágy – nejúčinnější imunitní buňky. Přes tenké střevo se dostávají do těla, kde je právě makrofágy zachycují. Betaglukany tak nastartují obrannou odpověď makrofágů, které vyvolají vyšší tvorbu kmenových buněk v kostní dřeni a další důležité imunitní procesy.
Toto pozitivní působení betaglukanů prokázala například studie z roku 2009 uveřejněná v časopise Journal od Hematology and Oncology. Betaglukany v ní byly podávány zvířatům, která byla poté odolnější vůči bakteriím, virům a plísním.
Betaglukany chrání kůži a omlazují
Účinky betaglukanů nekončí tím, že vás ochrání proti nachlazení. Další studie prokázala, že pomáhají chránit kůži před spálením a melanomy a přispívají k omlazení. Zlepšují hydrataci pleti, zmírňují nedokonalosti i vrásky a příznivě ovlivňují pevnost a elasticitu pokožky. Pomáhají také léčit nemoci kůže, jako je lupénka. Další oblast, kde jsou betaglukany užitečné, je léčba a prevence nádorových onemocnění.
Betaglukany v potravinách
Betaglukany najdete v některých běžně dostupných potravinách, jako jsou obiloviny (zvlášť oves a ječmen), pivovarské a pekařské kvasnice nebo houba hlíva ústřičná. V obilovinách jsou obsažené především v obalových vrstvách, které se při mletí odstraňují, proto doporučujeme jíst celozrnné pečivo nebo například ovesné vločky. Dbejte také na přísun vitamínu C, který podporuje účinky betaglukanů.
Pokud chcete mít jistý pravidelný přísun betaglukanů, sáhněte po kvalitním doplňku stravy. Ten poznáte tak, že obsahuje minimálně 40 % polysacharidů – při nižší koncentraci nebudou mít tabletky požadované účinky. O účincích přípravků s dostatečnou koncentrací mluví i ohlasy lidí, kteří je používají.
Paní Renata Miková například uvedla:
„Beru každé ráno 1 tobolku na lačno půl hodiny před jídlem. Mám diagnostikované autoimunní onemocnění s postižením plic. Po zkušenostech s těmito přípravky jsem odolnější proti nachlazení, méně unavená, lépe se mi dýchá, jsem celkově vitálnější.“
Další ohlasy najdete na stránkách výrobce přípravku.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 28.11.2017 0