Kdy a na co používat olivový olej v kuchyni

Kdy a na co používat olivový olej v kuchyni

Plody olivovníku byly již od samého prvopočátku používány nejen na ochucení pokrmů, ale také v kosmetice, při masážích i náboženských ceremoniích a rituálech. Homérské eposy dokonce popisují užívání olivového oleje pro potřebu úklidu a hygieny.

V kuchyni mají olivové oleje všestranné využití, včetně smažení. Starý mýtus byl, že se hodí pouze do studené kuchyně, není to však pravda. Ačkoli nejkvalitnější a také nejdražší extra panenský olivový olej se nejlépe vychutná jako dip k pečivu nebo dochucovadlo předkrmů, polévek a salátů, levnější panenský olivový olej je zejména vhodný k tepelné přípravě ryb a darů moře, jelikož se při nižších teplotách nepřepaluje – viz následující tabulku znázorňující bod kouřivosti, který určuje teplotu, kdy začíná zdraví nebezpečné přepalování. Ten je u olivových olejů vyšší než u slunečnicových nebo řepkových olejů: 

NERAFINOVANÝ OLEJ                                                                              RAFINOVANÝ OLEJ

slunečnicový olej              105-115 °C                                                                      135-150 °C

řepkový olej                       105-115 °C                                                                       190-200 °C

olivový olej                        150-165 °C                                                                        190-200 °C

Olivový olej na světle oxiduje, proto se uvádí na trh v tmavých skleněných lahvích, nejčastěji v tmavě zelených. Jeho úhlavní nepřátelé jsou světlo, vzduch a vysoké teploty. Pokud vám však během skladování při nižších teplotách olivový olej poněkud ztuhne, není to žádná známka vady. Po přemístění do tepla olej opět zkapalní.

Extra panenský olivový olej základem Středomořské stravy  

V padesátých letech minulého století na Universitě v Minnesotě profesor Ancel Keyes začal studovat životní styl a stravovací zvyky v sedmi zemích světa a jaký je jejich dopad na lidské zdraví. Výsledek této studie, kterou nazval „Studie sedmi zemí“, byl zcela ohromující. Bylo zjištěno, že ve středomořských oblastech a v některých asijských zemích, kde se konzumuje velké množství ryb, zeleniny a olivového oleje, je výskyt kardiovaskulárních chorob zcela vzácný.

V důsledku této studie byla tato „ideální dieta“ nazvaná „Středomořskou stravou“, která reprezentuje model zdravé výživy. Zejména extra panenský olivový olej je velmi bohatý na přírodní antioxidanty a mononenasycené tuky, které jsou pro naše zdraví velmi důležité, neboť zabraňují škodlivému působení volných radikálů, snižují proces stárnutí našich buněk a výskyt srdečních a cévních onemocnění. Kyselina olejová v něm obsažená zvyšuje také vylučování žluči, usnadňuje trávení, zlepšuje obranyschopnost našeho imunitního systému a je bohatá na vitamíny A, D a E.

Středomořskou stravu tvoří základní potraviny, které mohou být domorodého původu nebo přivezené Araby z východu (např. luštěniny, rýže, těstoviny, cibule, cukety, okurky, lilek) a po objevení Ameriky dovezené i ze západu (např. kukuřice, brambory, rajčata, papriky, chilli papričky aj.). Hlavním aspektem této diety je poměrně vysoká konzumace olivových olejů, luštěnin, nerafinovaných cereálií, ovoce a zeleniny, střední až vysoká konzumace ryb a střídmá konzumace vína a mléčných výrobků (většinou jako sýr nebo jogurt) a nízká konzumace masa a masných výrobků. 

Olivový olej a jeho účinky na naše zdraví

Olivový olej je označován za tekutý zázrak, jehož původ sahá do Středomoří. Tamní obyvatelé požívají lžíci olivového oleje každý den na lačno před snídaní a možná i díky tomu a spojení větší konzumace mořských ryb tyto národy patří k těm  nejzdravějším v Evropě.

10 hlavních účinků

  1. Zpomaluje stárnutí
  2. Skvělé antioxidační účinky
  3. Podpora funkce žlučníku
  4. Výrazně snižuje hladinu cholesterelu v krvi
  5. Napomáhá trávení
  6. Pomáhá ostatním vitamínům ke vstřebávání do organismu ( díky obsahu vitamínů A,D,E,K )
  7. Snižuje riziko kardiovaskulárních a nádorových onemocnění
  8. Bojuje proti zánětům mozku
  9. Působí proti zácpě a nadýmání
  10. Čistí mozek od škodlivých bílkovin, které podporují rozvoj např. Alzheimerovy choroby

 

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 17.08.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio