Protein pro hubnutí
V poslední době se zvedl zájem o použití proteinů při hubnutí. Stojí za tím zejména masivní reklama na tzv. „ketodiety“ ale i postupně se zlepšující informovanost o problematice hubnutí. Použití kvalitního proteinu při hubnutí má totiž několik přínosů:
1/ Di a tri peptidy v kvalitním proteinu přímo působí na organismus a stimuluji ho k lepšímu spalování tuků*,
2/ doplnění kvalitního proteinu mezi jídla dále pomáhá udržet proces hubnutí*,
3/ samotný vyšší příjem bílkovin během celého dne pomáhá celkově k hubnutí*
4/ a nakonec – dva drinky plné proteinů denně pomáhají srovnat jídelniček.
Rozhodl jsem se tedy shrnout své zkušeností a napsat něco více o tom, jaký protein pro hubnutí nejlépe zvolit. Na trhu je spousta informací a také finančních zájmů a tak se pozornost odvádí k docela nedůležitým parametrům, jako je příslušnost k nějaké dietě, nápis diet na produktu, obrázek štíhlé dívky anebo nějaká konkrétní značka. Přitom proteiny jako takové jsou díky fitness použití dotaženy na velmi vysokou úroveň a jsou zcela samozřejmě to nejlepší i pro hubnutí. V reálu jsou tedy hlavní parametry kvalita a potom (při dostatečné úrovni kvality) chuť a konzistence.
Kvalita proteinu
Další velmi masivní reklama stojí za vysokou oblíbenosti nekvalitních proteinů. Je jasné, že je pro výrobce lepší vyrobit protein z levné suroviny a peníze investovat do reklamy, ale to spotřebiteli nic nepřinese – kromě dobrého pocitu, že kupuje známou značku. Přitom je dnes už dostupná vysoce kvalitní technologie CFM za velmi rozumnou cenu. Při absenci masivní reklamní kampaně dokonce za podobnou cenu. Obyčejné koncentráty jsou totiž jen lehce upravená surovina (většinou syrovátka) a stále v ní zůstává většina nestravitelných části a výsledný produkt je tak ne dost dobře stravitelný, zatěžuje organismus a takový protein pak nemá ono potřebné působení na organismus. Naopak kvalitně odfiltrovaný a zpracovaný protein je nejen vyčištěný, ale i rozložený na menší řetězce
bílkoviny, dokonce na di a tri peptidy a tak se nejen mnohem lépe vstřebá, ale i jeho působení je mnohem silnější.
Cross Flow Microfiltration (CFM) technologie toto zajistí. Jedná se o mechanické čištění proteinů na speciálních, mikrotechnologii vyrobených, keramických deskách, které na sebe navazuji nečistoty a postupně zanechávají jen čistý protein. Tato technologie má tu výhodu, že proteiny se nedostávají do styku s žádnými chemickými médii, filtruje se za studena a protein si tedy ponechává více svých přírodních vlastností. Díky tomu mají takto vyrobené proteiny i vysokou biologickou hodnotu. A nikdy neříkejte, já jsem začátečník, já kvalitu nepotřebuji. Je opravdu lepší dát 600Kč za funkční a kvalitní produkt než 550Kč za nefunkční a občas až nestravitelný produkt. Protože kvůli těm posledním 50Kč, jste těch 550Kč doslova vyhodili z okna.
Surovina proteinu
Surovina proteinu má také velký vliv na výslednou kvalitu proteinu. Nejpoužívanějšími zdroji pro výrobu proteinů jsou dnes syrovátka, hovězí maso a rostlinné zdroje.
syrovátka (whey)
Syrovátka má přirozeně nejlepší konzistenci a hlavně aminokyselinové spektrum, tím už sama o sobě zajišťuje náskok ve kvalitě. Pro většinu je to nejlepší volba. Má sama o sobě nejvyšší index využitelností = nejvíc se z ní dostane až do svalů a je velmi rychle a bezproblémově stravitelná. Proto se používá hlavně přes den a po tréninku. Náhlý příjem 30g vysoce kvalitních proteinů dokáže tělo okamžitě přepnout do anabolického stavu. Dnes se jedná o drtivě nejvíc prodávanou formu proteinu právě pro její nejvyšší účinek-
hovězí (beef)
V překladu jsem dal beef – hovězí, protože ty jsou z nich nejčastější. Spolu s nástupem kvalitní hydrolýzy a snížením jejich ceny se opět dostaly na výsluní zájmu. Obsahuji jiné aminokyselinové spektrum a také látky, které přispívají k růstu. Některým lidem tedy právě tyto proteiny sednou lépe než syrovátkové právě pro silnější účinek na regeneraci. Tyto proteiny se vyrábějí hydrolyzaci a pro kvalitu je rozhodující právě stupeň hydrolyzace, ten ovšem protein často opět prodraží a navíc má výsledný produkt stále jinou/spíše gelovou konzistenci a to má vliv i na chuť.
Různé rostlinné zdroje
Většinou mají oproti živočišným neúplné spektrum aminokyselin- Po čase může dojít k nedostatku některé aminokyseliny a bohužel i jedna jediná chybějící aminokyselina dokáže zcela zastavit pokrok. Na trhu jsou většinou jen lacině vyrobené koncentráty, bez nějaké lepší filtrace. Je to dáno tím, že klienti zaměřující se na tyto suroviny nepožaduji technickou kvalitu. Teoreticky by tedy šlo vyrobit kvalitní rostlinný protein, ale na trhu jsou bohužel jen zajímavě popsané nekvalitní produkty.
Směsi různých zdrojů
Na ty obzvlášť pozor, dle mých subjektivních pocitu to není šťastné řešení. Výrobci sice tvrdí, že komplexnost a vyváženost především. Ale na druhou stranu jiná situace vyžaduje jiný protein a zde směsky umí převzít vždy vlastnost toho nejhoršího obsaženého proteinů. Například kdybych smíchal čistou syrovátku a sušený bílek tak výsledek bude špatně stravitelný a převezme většinu vlastností toho horšího zdroje. Takže je sice pravda, že ve směsi syrovátky a mléka syrovátka o kousíček zlepší a zrychlí strávení mléčného proteinů, ale mnohem spíše ten mléčný zabrzdí a znehodnotí tu syrovátku. A tak sice existuji vynikající směsi CFM a vyšší kvality, ale mnohem častější jsou pokusy ušetřit na surovině a pak to zákazníkovi „vysvětlit“.
V praxi lze tedy pro drtivou většinu hubnoucích doporučit kvalitní CFM syrovátkový (Whey) protein. Tím máte jistotu dostatečné kvality a můžete se soustředit na další parametry proteinu.
A kolik procent by měl protein pro hubnutí obsahovat?
To je další logická otázka při správném výběru proteinu pro hubnutí. Pokud se někdo začne
orientovat v tom, že protein pro hubnutí opravdu potřebuje, nastane další otázka – jakou koncentraci zvolit. Z této otázky se někdy dělá docela zbytečně přísná věda a doporučuji se proteiny okolo 85 až 90%. Takové proteiny jsou nutné pro závodníky s nízkým podílem tuků (třeba 10%). Pro běžné hubnutí stačí zajistit, aby protein v jedné dávce neobsahoval moc tuků a sacharidů. V běžné dietě se gram, dva či tři ztratí. A takové kritéria splňuji proteiny od cca 60%. Tato informace je důležitá, protože proteiny s vyšší koncentraci jsou přirozeně velmi hořké a ta chuť se pak musí přebíjet (což se ne vždy povede). Navíc proteiny s vyšší koncentraci jsou mnohem dražší. Lze tedy bez obav zvolit protein s nižší koncentraci. Protože už od těch cca 60% bílkovin je v proteinu jen pár gramů sacharidů o tuků. Samozřejmě se zvyšující se koncentraci množství sacharidů a tuků klesá. Ale je různé i podle konkrétní receptury proteinu, protože různé přísady pro lepší chuť a konzistenci můžou být ve složení zařazeny pod tuky nebo sacharidy.
Otázka koncentrace tedy není až tak kritická, může být mezi 60 až 90 procenty, a dá se volně vybírat Whey CFM podle jeho posledních parametrů – chutě a konzistence.
Takže co vybrat?
Když si to shrneme, tak optimální je kvalitní CFM nad cca 60%. CFM proteiny mají většinou CFM přímo v názvu anebo najdete formuli CFM ve složení.
A pozor – nepodceňujte ani konzistenci a chuť proteinu. Chuť může začátečník podceňovat, ale po čase zjistíte, že je rozdíl, zda se do proteinu nutíte a vynecháváte ho – anebo zda se na protein těšíte a nedělá Vám potíže s chuti vypít všechny (až) tři denní dávky. Není třeba se dusit drsnými prohlášeními, že hlavní je kvalita a něco vydržíte. On špatně rozpustný protein může dělat hrudky a to se opravdu špatně pije. Stejně tak špatná, nepříjemná konzistence nebo vysoká pěnivost dělá s pití drinku úplné peklo. Jsou i případy, kdy je příchuť opravdu divoká a po delší sobě se znechutí. A pokud si shrneme, co jsem zatím napsal zjistíte, že na trhu je obrovský výběr přesně takových proteinů. To není náhoda, i výrobci ví, že toto je nejlepší a tak to vyrábí všichni, někteří dokonce mají v nabídce několik CFM proteinů různé kvality či koncentrace. Takže je z čeho vybírat. Kvalitu máme podobnou a najdeme si tu nejlepší chuť a konzistenci. A nelekněte se případně drsného kulturisty na obale, to je dané tím, že marketing cílí na hlavní skupinu, ale kvalitní CFM je samozřejmě to nejlepší i pro hubnutí.
Takže až si najdete pár kvalitních CFM proteinů, tak se nebojte si mezi nimi vybrat ten, který Vám bude chutnat nejvíce.
Jak protein brát?
A když už máte vybraný ten svůj protein, pojďme se ještě podívat na to, jak ho co nejlépe využit. Proúčely tvarování a hubnutí se většinou bere jedna dávka dopoledne mezi jídly a jedna na noc. A to každý den. V tréninkové dny se dá použít protein i jako drink po cvičení. Jedna dávka proteinu by u žen měla obsahovat cca 20g bílkovin a u mužů 30g bílkovin. A protože proteiny jsou velmi užitečný doplněk, tak se dají použít i k jídlu, pokud Vám nevyšlo správně nějaké jídlo během dne (obsah bílkovin) anebo se z něj dají i připravovat různé jídla se zvýšeným obsahem bílkovin.
— — — — — — — — — — — — — — -
sepsáno na základě článků:
Nejlepší protein pro hubnutí: http://www.f-sport.cz/print.php?id=216
Proteiny – vše co o proteinech potřebujete vědět: http://www.f-sport.cz/print.php?id=10
* působení di a tri-peptidů v organismu je složitější, stimuluje přirozenou a správnou tvorbu hormónů a tím pomáhá při regeneraci svalů. Dále zásobuje organismus bílkovinami pro onu regeneraci. A právě ve svalech se spaluje tuk. Pokud nějaká hladová dieta způsobí destrukci svalové hmoty, pak tím ihned zablokuje spalování tuků – prostě se nemají kde spalovat. Proteiny tedy takto, prostřednictvím ochrany svalů, pomáhají udržovat spalovnu tuků v optimálním chodu.
Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 05.02.2018 0