Žlučníková dieta
Příznaky onemocnění žlučníku
Jak zjistíme, že i my patříme mezi lidi, kteří mají se žlučníkem problémy? Dost pravděpodobně se náš žlučník ozve sám, po konzumaci určitých nevhodných potravin. Začne vás bolet pod pravým žebrem, někdy i v nadbřišku a to dost intenzivně. Bolest může doprovázet zvracení nazelenalých šťáv a horečka. Ve většině případů se bude jednat o žlučníkové kameny, které se dnes již dají jednoduše operativně odstranit a tyto problémy tak časem odezní. Do té doby a chvíli po operaci ale budete muset dodržovat žlučníkovou dietu.
Pokud vás žlučníkový záchvat postihne, připravte se na to, že může trvat i tři hodiny. Úlevovou polohu naleznete na levém boku, když se stočíte do klubíčka. Pomůže vám hořký čaj a jinak hladovka. Po záchvatu zkuste začít na suchých rohlících (starších). Pokud to vaše tělo přijme s povděkem, můžete druhý den zkusit jíst netučnou bramborovou kaši (bez másla) nebo suchou rýži.
A jak se člověk ke žlučníkovým kamenům vůbec dopracuje? Většinou k tomu napomohou genetické dispozice. Ale samozřejmě na to má největší vliv náš životní styl – vysoký cholesterol, častá konzumace tučných smažených jídel a obezita.
Zásady žlučníkové diety
Lidé, kteří mají jakékoliv problémy se žlučníkem, by se měli vyvarovat především tučným, hodně kořeněným, nadýmavým jídlům a vyhnout se konzumaci alkoholu a perlivých nápojů. Je vhodné jíst vícekrát denně v menších porcích. Dalším důležitým faktorem, který bývá často podceňován je obyčejné dodržování pitného režimu. Voda ředí žluč a můžeme tak předejít žlučníkovým kamenům.
Příprava pokrmů
Fakt, že byste neměli konzumovat tučná a smažená jídla bohužel zužuje okruh, jak tepelně upravovat své pokrmy. Nejvhodnější formou tepelné úpravy tak pro vás bude pečení a dušení bez tuku na vodě nebo příprava pokrmů v páře. Pára má i velkou výhodu v tom, že zachová v potravě největší podíl živin a vitaminů.
Výhody žlučníkové diety
Je nám jasné, že jsme vás právě nepotěšili. Lidé mají tendenci představovat si všechna omezení, která budou muset dodržovat. Věřte ale, že si brzy zvyknete a přinese vám to i své výhody! Jíst totiž budete lehce stravitelná jídla, která nebudou zatěžovat vaše trávicí ústrojí. To s sebou přinese pár kilogramů dole a budete se cítit daleko vitálněji. Díky této dietě si udržíte nízký cholesterol a budete dodržovat zásady zdravé výživy.
Potraviny vhodné při žlučníkové dietě:
- nízkotučné mléčné výrobky
- obilniny – rýže, ovesné vločky, těstoviny
- pšeničný chléb
- med
- bílý, hroznový a třtinový cukr
- koření pouze nedráždivé a nepálivé – petrželka, kopr, pažitka, bazalka, majoránka, kmín, bobkový list, červená sladká paprika
- zelenina – nenadýmavá, nepálivá, bez semínek
- ovoce
- ryby – libové
- libové maso – hovězí, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, vepřové
- uzeniny – pouze nízkotučná libová šunka
- polévky
- rajský protlak (jemný)
- tuky – málo olejů, margaríny
Nevhodné potraviny při žlučníkové dietě:
- tučné mléčné výrobky
- majonéza, tatarská omáčka, dresingy, horčice
- uzeniny (kromě libové šunky)
- tučné maso a tučné ryby
- žloutky
- čerstvé, sladké a smažené pečivo
- čerstvý chléb
- celozrnné pečivo a chléb
- káva, alkohol, perlivé nápoje
- sladkosti, kakao
- zelenina – česnek, cibule, pálivá paprika, zelí, luštěniny, sója
- ovoce – rajčatová semínka, jablečná slupka, kokos
- dráždivé a pálivé koření
- nadýmavé potraviny
- tučné omáčky
- tučné vývary
- polévky ze zakázané zeleniny
- smažená a obalovaná jídla
- jídla připravovaná na tuku
- oříšky
Reakce žlučníku na výše zmiňované potraviny jsou samozřejmě i dost individuální záležitost. Někomu problém dělat nemusejí, druhý za to tvrdě zaplatí v podobě žlučníkového záchvatu. Časem si tak sami musíte přijít na to, co váš žlučník snese a v jakém množství.
Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 20.12.2016 0