Sýry v redukčním jídelníčku – ano nebo ne?
Nejste si jistí, zda je vhodné zařadit sýry do vašeho redukčního jídelníčku? Na tuto otázku se podíváme v dnešním článku, který je věnovaný sýrům a jejich místu ve výživě člověka.
Největším otazníkem ve zdravé výživě bývá u sýrů obsah tuku. V sýru najdeme nasycené mastné kyseliny, které podporují ve vyšším množství kornatění tepen a růst cholesterolu. Proto je na místě dávat přednost sýrům s menším obsahem tuku. Jak se určitému typu sýru podívat na zoubek a zjistit, zda je pro nás vhodný? K výpočtu, kolik tuku vlastně určitý sýr obsahuje, budeme potřebovat znát dva údaje – obsah tuku v sušině a podíl sušiny v sýru. Ne vždy sýr, který má obsah tuku 60 % musí mít zákonitě více tuku než sýr s 40 %. To právě záleží na podílu sušiny v sýru. Pokud si koupíte sýr, který má podíl sušiny 60 % a podíl tuku 40 %, bude na 100 g obsahovat 24 g tuků. Sýr, která má obsah sušiny pouze 30 % a v této sušině obsahuje 60 % tuku, bude mít ve výsledku ve 100 g 18 g tuku.
Když je to s tukem v sýru takto složité, nebylo by jednodušší vynechat ho z jídelníčku úplně?
Ne, to rozhodně nedoporučujeme. Správně vybraný sýr má totiž mnoho kladných vlastností, které se hůře nahrazují. Jeho velkým benefitem je obsah vápníku. Ve 100 g sýra (což odpovídá cca 5 plátkům) zkonzumujeme až 1000 mg vápníku, který je navíc velmi dobře využitelný. To odpovídá denní doporučené dávce vápníku pro ženy mezi 25 – 50 lety, což je opravdu nezanedbatelná hodnota. Nutno podotknout, že se zde nebavíme o tavených sýrech, které bychom jako zdravou výživu rozhodně nedoporučili – obsahují velké množství tuku a především tavících solí, které výrazně snižují vstřebatelnost vápníku.
Kromě obsahu vápníku obsahují sýry také velké množství fosforu (350 – 1000 mg/ 100 g), dále zinek a draslík. Z vitaminů jsou to pak A, D, E, vitamin B2 a B12.
Sýry jsou i významným zdrojem bílkovin – čím méně tuku sýr obsahuje, tím více bílkovin v něm najdeme. I proto je lepší upřednostňovat sýry s menším obsahem tuku. V pěti plátcích 30 % eidamu najdeme 30 g bílkovin, což je opravdu velké množství. Navíc sýry a mléčné výrobky obsahují bílkovinu kasein, která se vyznačuje svojí pomalou vstřebatelností. To dělá ze sýru kvalitního adepta na večeři – vaše tělo bude kasein vstřebávat přes noc a tím se urychlí regenerace svalové hmoty a také ji ochrání před využíváním jako zdroje energie, až vám během noci dojde glukóza.
Co si u sýrů kromě tuku ale musíme pohlídat je obsah soli. Oblíbené olomoucké tvarůžky sice obsahují ve 100 g 28 g bílkovin a téměř žádný tuk, ale obsah soli může až dvojnásobně převýšit doporučené denní množství soli.
Za zmínku také stojí fakt, že je důležité, z jakého mléka jsou sýry vyrobeny. V různých řetězcích lze sice zakoupit např. kravské sýry za poměrně nízké částky, můžete se však spolehnout, že jsou vyrobeny z mléka od krav, které jsou krmeny různou chemickou náhražkou, místo sena a trávy, což je pro krávy samozřejmě přirozenějším zdrojem potravy, zatímco u chemických náhražek se samozřejmě tyto chemikálie v nějakém množství dostávají i do mléka a tedy i do Vašeho těla.
Pokud tedy uvidíte, že sýr je vyroben z takzvaného senného mléka, znamená to, že krávy jsou krmeny pouze z toho, co je pro ně přirozené a výrobky z jejich mléka jsou tedy zdravější. Můžeme doporučit sýry od Bodamského jezera v Rakousku, vyráběné firmou Rupp a Alma, které jsou k zakoupení i v ČR.
Pro gurmány a milovníky ovčích sýrů máme skvělou zprávu – obsahují totiž 2x více vitaminů a minerálů než sýry z kravského mléka. Kozí sýry se nám zase lépe tráví – jsou totiž svým složením více podobné tomu lidskému.
Pro alergiky na laktózu jsou řešením bezlaktózní sýry , díky kterým se nemusíte své oblíbené pochoutky vzdávat.
Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 07.11.2019 0