Kváskový chléb: kde ho sehnat?

Kváskový chléb: kde ho sehnat?

Dnes už v každém supermarketu najdete chléb, který deklaruje obsah tzv. tradičního kvásku. Ve skutečnosti téměř jistě obsahuje také droždí, jak ostatně dokazují laboratorní testy prováděné nezávislými odborníky. Jak si zajistit poctivé kváskem kynuté pečivo?

Proč v supermarketu zatím nenajdeme kváskový chléb?

Aby se pekárenský průmysl vůbec uživil, je nucen reagovat na zákazníkovy požadavky na cenu i dostupnost pečiva v regálech po celý den. Návratu k tradičním postupům při pečení se proto jen tak nedočkáme. Moderní postupy přitom dělají z chleba potravinu, která nám nedodá téměř žádné živiny a pro každodenní konzumaci je nevhodná i z dalších důvodů. Kvůli pokrytí poptávky není pro pekárny proveditelné, aby nechala každý chléb přirozeně kynout 4 hodiny, a tak do těsta musí přidávat droždí. Kynutí je díky tomu rychlejší a levnější než s kváskem a také méně náročné na znalosti pekaře. Každý dobrý chléb ale potřebuje svůj čas – a pokud mu ho pekař ubere, musí ho uměle dohánět zlepšujícími látkami. A asi si sami domyslíte, že zdraví prospěšné určitě nebudou.

Variety of baked products at a supermarket

Čím droždí škodí?

Chléb kynutý droždím dá našemu trávení pěkně zabrat. Droždí na rozdíl od kvásku totiž nedokáže správně rozložit lepek a tím ho učinit bezpečným pro trávicí systém. Každodenní konzumace takového pečiva může vést k zanesení a narušení střeva, nepřímo způsobovat zahlenění těla a tím spoustu zdravotních potíží. Kromě toho má chléb s droždím sníženou využitelnost živin, a to i v případě, že je z celozrnné mouky. Je tedy jedno, kolik má v sobě vitamínů a minerálů – tělo je beztak využije jen v omezeném množství.

Opravdu je kvásek až takový zázrak?

Standardní chléb z obchodu nemá ve srovnání s kvalitním kváskovým chlebem žádné výhody, tedy kromě té nižší ceny a rychlé dostupnosti. Bochník kynutý kváskem představuje hodnotnou potravinu, která dodává organismu cenné látky, uzdravuje ho a chutná jako pravý poctivý chléb. Může být klidně pšeničný, protože tradiční kvásek z mouky a vody obsahuje kyselinu mléčnou, která zatěžující pšeničný lepek rozloží do stravitelnější formy. Kváskové pečivo tak často snesou i ti, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu. Kváskový chléb vydrží čerstvý i 7 dní a je odolný vůči plesnivění. Naopak drožďový chléb hned druhý den po upečení tvrdne a třetí den v něm začínají bujet plísně, přestože jsou zatím okem neviditelné.

Black bread with sesame seeds

Kde sehnat kváskové pečivo?

Pro spoustu domácností je tento úkol prakticky nerealizovatelný. V obchodech je těžko k sehnání i celozrnné pečivo, natož kváskové. Takže pokud nemáte to štěstí, že byste měli malou rodinnou pekárnu s kváskovým pečivem přímo před domem, popřemýšlejte, jestli se nepřipojit k další spoustě lidí, kteří si začali péct chléb sami. Pro naše zdraví i peněženku je domácí pečení opravdu nejvýhodnější. Internet je plný receptů a blogů o pečení a také tu najdete fóra, kde si pekaři vzájemně předávají zkušenosti. Každý, kdo chce začít, má tak skutečně dostatek informací. Díky kváskové mapě se navíc můžete vyhnout i zakládání kvásku.

Tip na nejlepší pekárnu pro kváskové pečení

Ne každý má na domácí pečení čas a chuť, zejména pokud by měl péct třeba 3x týdně. Proto se rozšiřuje nabídka domácích pekáren, které nám vše usnadní. Za všechny vybíráme pekárnu Sana, která byla jako jediná na trhu zkonstruovaná přímo na kváskové pečení. Má program pro přípravu kvásku a umožňuje libovolné nastavení času a teploty, takže ji nezaskočí téměř žádný recept. Upečete v ní jakýkoli chléb (ať už je kváskový nebo ne), připravíte marmeládu, pečený čaj, škvarky, jogurt, upečete maso a sekanou. Zdravě smýšlející zaujme nízkoteplotní pečení amožnost přípravy amasaké, tempehu a natta.

3-sana-pekarna

Podívejte se na video!

Ve videu model pekárny Sana Smart Bread Maker Standard a mlýnek na obilí Sana.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 21.11.2016 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio