Běh nebo chůze?
Být či nebýt, toť otázka! Stejně tak jako zvolit pro své hubnutí běh nebo chůzi? Pokud běhání milujete a netrpíte výraznou nadváhou, vy máte volbu za sebou! Ale po světě chodí i velká část lidí, která běhání ze srdce nenávidí. Mnoho lidí trpí traumatem z běhu již z dětství, ze základní školy, kdy nás přede všemi nutili sahat na dno svých sil a to až do chvíle, než jsme omdleli přímo před tělocvikářem.
Pokud běh zkrátka není váš šálek kávy, nezoufejte. Chůze je totiž pro udržení si zdraví a hubnutí také velice prospěšná! A jaké klady hovoří právě pro ni?
- Pokud trpíte nadváhou, je chůze pro vaše klouby zdravější – u běhu dopadáme silou 3 x vyšší než je naše hmotnost, u chůze pouze 1,8 x vyšší.
- U chůze máte menší pravděpodobnost zranění (u ležení také, ale takhle nezhubnete :) )
- Lidí, kteří začnou pravidelně chodit, zůstane u této činnosti 60 %. U běhání pouze 4 %.
- Pokud jdete chůzí 7 km/hod nebo běháte rychlostí 7 km/hod, je váš energetický výdej stejný.
Pravidla chůze
Pokud trpíte nadváhou, je jasné, že se zrovna neženete do posilovny v obepnutých legínkách a funět před svědky. Chůze se tak jeví jako ideálním začátkem pro vaši cestu k hubnutí. Ale i pro jedince, kteří nadváhou netrpí a chtějí se starat o své zdraví, je chůze naprosto ideálním řešením. Kolik kroků bychom za den měli udělat, aby nám chůze přinášela zdravotní benefity a udržovala nás fit? Za tento mezník se uvádí 10 000 kroků za den. Jednoduše si pořiďte krokoměr nebo stáhněte aplikaci do vašeho telefonu a sledujte, kolik kroků vám ještě zbývá za den udělat! Dostáhnete tak pozvolného zdravého hubnutí a vaše zdraví a srdce vám poděkuje.
A jak jste na tom vy? Podle počtu kroků, které za den uděláte poznáte, jak jste aktivní:
- méně než 5 000 kroků denně = sedavý způsob života
- 5 000 – 7 499 kroků denně = málo aktivní
- 7 500 – 9 999 kroků denně = nedostatečně aktivní
- 10 000 – 12 499 kroků denně = aktivní
- nad 12 500 kroků denně = vysoce aktivní