Byliny neléčí nemoci, ty uzdravují člověka. V tom je síla přírody -rozhovor-

Byliny neléčí nemoci, ty uzdravují člověka. V tom je síla přírody -rozhovor-

„Nemoc je dar,“ říká Jana Kubíčková, spolumajitelka Přírodní lékárny, kamenného a internetového obchodu, který své produkty nabízí už od roku 2003. Své poslání ale nevidí jen v prodeji kvalitních přírodních produktů. Učí širokou veřejnost přijmout odpovědnost za své zdraví.

Pro své zdraví toho sami můžete udělat mnohem více než váš lékař. To je motto Přírodní lékárny. Jak?

Na tuto otázku bych se mohla složitě rozpovídat, řeknu však jediné, převzít odpovědnost. Nic jiného není potřeba. Jakmile převezmeme odpovědnost a nebudeme čekat, že někdo vyřeší něco za nás, budeme přesně vědět, co a jak dělat. Tato slova se stala naším mottem již při založení Přírodní lékárny v roce 2003. Za ta léta jsem v nich viděla již mnoho významů a cest, jak to udělat. Nyní odpovídám převzít odpovědnost, ale třeba za rok může být moje odpověď jiná.

Alternativní/přírodní/celostní jedno jest?

Ano i ne. Jsou to jen slova, za kterými každý vidí něco jiného. Alternativní je alternativa k něčemu. Přírodní znamená léčbu pomocí bylin a přírodních praktik, zároveň ale vůbec nemusí být celostní ani alternativní. Celostní tak trochu zahrnuje obojí předchozí.

Co všechno podle vašeho vnímání zahrnuje přírodní medicína?

Přírodní medicína je naše medicína. Lidská. Jsme součástí přírody. Jsme buňkou ve vesmíru a podléháme stejným zákonům jako strom, na který se právě dívám. Krásně kvete a dává do toho sílu, kterou načerpal při zimním spánku. Přírodní medicína je tedy ta, která na nás působí přirozeně, bez závažných vedlejších účinků či potlačování příznaků. Její součástí jsou byliny, vitamíny a minerály, kvalitní netoxická kosmetika, přiměřené a pravdivé emoce a netoxické chování vůči dalším článkům této přírody. To je můj celostní pohled.

Kudy vedla vaše cesta k přírodní medicíně? Odehrál se ten rozhodující krok v „hlavě“, nebo přes nějaký zdravotní problém, který jste potřebovala vyřešit?

Když se ohlédnu, moje cesta byla asi tak trochu připravená. Čirou „náhodou“ jsem dostala možnost dovážet k nám jeden produkt z Japonska. Šla jsem do toho jako obchodník. Po dvou letech jsem skončila s totálním vyčerpáním a narůstajícími zdravotními problémy. Tento produkt mě následně dovedl na praxi na kliniku celostní medicíny, kde jsem poprvé uviděla, že nemoc je dar. Nazvala bych to probuzením. Je to asi třináct let a stále se vidím, jak tam stojím, pusu otevřenou, a říkám sama sobě, kde jsi doteď byla? A pak už to začalo, studium akupunktury, studium fytoterapie. K tomu mnoho rozvojových seminářů a experimentů s regresí, konstelacemi, ženskými kruhy… To byla moje cesta sem, na schod TEĎ A TADY. A doufám, že tím nekončí. Ne všechny moje zdravotní problémy se vyřešily, mám je stále. Jen je nepovažuji za nemoc. Mám nad nimi moc, protože jsou zvědomělé. A když se na sebe podívám před těmi třinácti lety, věděla jsem, že takto je to správně, že to je moje cesta.

Když se člověk rozhodne jít přírodní cestou, naslouchat svému tělu, vnímat, co
organismus potřebuje, čím začít, jak na to?

Na to neexistuje konkrétní odpověď. Každého cesta vede jinudy. Důležité je začít. Nenechat se ovládat strachem a názory druhých. Když otevřete oči, přijde k vám přesně to, co potřebujete. To mě nepřestává udivovat. Prostě když je žák připraven, mistr přijde. Lidé často chtějí konkrétní rady, tak pro ty, co čtou tento rozhovor, jednu mám: navštivte první přednášku na toto téma, která vás cvrkne do nosu.

Kdy je vůbec čas na sílu přírody – už jako prevence, nebo až když má tělo nebo duše
problém?

Na sílu přírody je čas od početí. Kdyby jí nebylo, tak se buňka nerozdělí a nezačne vznikat život. Na to zapomínáme a v přírodní medicíně často hledáme pomoc, až když nám lékař řekne, že pro nás víc udělat nemůže. I to je dobrý začátek. Lidé ke mně do prodejny přicházejí s tím, že by chtěli něco na tlak, cholesterol či na ekzém. Byliny však neléčí nemoci, ty uzdravují člověka. V tom je síla přírody. Často také vidím, že se lidé lékařů bojí. Mají strach si říci o vyšetření, mají strach přiznat, že některý lék neužívají. Chápu je a cítím s nimi, nebyla jsem jiná. Vysvětluji jim, že lékař není ten, kdo odpovídá za jejich uzdravení. Jsou to jen oni sami. Nestačí řešit vysoký krevní tlak, ale jeho příčinu, a tu odstranit.

A co vztah přírodní ke klasické medicíně? Měly by se podle vás doplňovat, nebo ta přírodní na pomyslných miskách vah u vás jednoznačně vítězí?

Neexistují žádné váhy. Je jen cesta každého z nás. Je správné, pokud člověk zvolí západní medicínu, je správné, pokud zvolí kombinaci, a je správné, pokud zvolí tu přírodní a lékaře vyhledá jen v případě úrazu. V oblasti traumatologie západní medicína jednoznačně nemá konkurenci. Ačkoli… Mohli bychom diskutovat o příčině či poslání úrazu, o tom, zda to byla náhoda. Pokud bychom žili v souladu sami se sebou, potažmo s přírodou, toho úrazu by možná nebylo potřeba. To se ale dostávám na tenký led úvah.

Sortiment Přírodní lékárny čítá stovky položek. Jak je vybíráte a můžete ručit za kvalitu?

Vybírám intuicí a zkušenostmi. Většinou znám lidi, kteří za těmi výrobky stojí. Když mě něco nadchne, vím, že to mám do sortimentu vzít. Když se ale nechám přemluvit neodbytným prodejcem a jdu proti svým pocitům, většinou mi produkt projde spotřební lhůtou. Znám ceny surovin, takže moc dobře vím, kolik může ten či onen produkt stát. Takže nepodporuji levné náhražky, ale ani předražené výrobky. Vidím produkty jako komplex, ne jen jako položku či účinnou látku.

Vybíráte stejně i svůj tým? Projevuje se kvalita kolektivu navenek, ve vztahu k zákazníkovi?

Doufám, že ano. Jsme tři: já, můj bratr a kolegyně Petra, která k nám skvěle zapadá. Práce je hodně, někdy nad hlavu, ale snažíme se stále usmívat, a to od srdce, ne z povinnosti. Bratr do firmy vnáší mužský element a mě drží nohama na zemi, což je někdy fuška. Představuje hnací sílu a rozhodnost. Petra zase umí řešit detaily a má přehled o běžných provozních věcech. Řekla bych, že se doplňujeme. 

V e-shopu Přírodní lékárny určitě zaujme, že vám jde o komunikaci se zákazníkem, nechcete například, aby jim odpovídal robot. Jak náročné je zajistit tento individuální přístup?

Velmi. Lidé jsou zvyklí na doručení zboží často už v den, kdy objednali, takže když nemají zboží druhý den, nemají pro to porozumění. Dříve mě to hodně mrzelo, ale teď prostě vím, že to není naše vina a netrápím se tím. Lidský kontakt je pro mě důležitější než vyhovět všem. Jedno mě ale mrzí, a to že naše služby lidé berou jako samozřejmost. Například za mé on-line rady z formulářů mi poděkuje tak každý desátý člověk. S tím jsem se ještě nevyrovnala.

Poskytujete jak on-line, tak osobní poradenství, jaká je vaše kvalifikace a jak se dál vzděláváte?

Jak už jsem zmínila, studovala jsem akupunkturu a nyní se zabývám fytoterapií, hodně využívám právě východní filozofii a její přístup ke zdraví a člověku. Snažím se ji však vždy upravovat na českého člověka, který má trochu jinou konstituci než Číňan či Korejec. Ale zákony přírody na nás platí stejně. Hodně studuji, hledám hlavně v zahraničních zdrojích, navštěvuji různá celostní centra, diskutuji s kolegy a také věřím své vlastní vnitřní moudrosti, ke které mám přístup. Takže moje kvalifikace? Prostě jsem.

Náš rozhovor vzniká pro web Chceme jíst zdravě. Jak významnou roli hraje stravování pro
naše zdraví? Máte nějaké klíčové zásady co ano, co ne?

Ano i ne. Tohle je hodně ošemetná otázka. Co je zdravá strava? Já to ještě nerozklíčovala. Už přílišná fixace na zdravé stravování je určitý druh obsese, tedy ne-moci. Já osobně jsem gurmán a jakékoliv omezení v tomto směru je pro mě obrovský stres. Takže dodržuji své pravidlo – jídlo z kvalitních zdrojů a v souladu s přírodními cykly. V zimě u mě proto salát nenajdete.

Když už jsme u jídla. Co považujete za „nej“ potravinu?

Lásku k jídlu a pohodu ve chvíli, kdy člověk jí. 

Doporučujete jíst, na co má člověk chuť? Zkrátka o co si „tělo řekne“?

Tělo si řekne, pokud ho umíme správně poslouchat a klást mu ty správné otázky. Jinak si bohužel říká o to, na čem je závislé. Často to jsou cukry nebo hodně slané jídlo. Nejsem odborník na výživu. S celostním přístupem to sice souvisí, ale nemohu být odborník na vše, a proto vím, za kým klienty s těmito otázkami poslat.

Je jaro, je nyní vhodná doba na očistu a hubnutí?

Ano, je to doba na očistu jater. Provádí se pomocí bylin i prostřednictvím našeho chování. Je jaro, co ve vás evokuje? Chovejte se podle toho. Jděte s přírodou. Letos je jaro hodně teplé, doporučuji tedy většinou byliny, které játra zchlazují a uvolňují, například kořen pampelišky, kurkumu či měsíček. Játra a jejich energie jsou však tématem na samostatný článek.

V čem spatřujete svoje poslání, potažmo poslání Přírodní lékárny?

Byla bych moc šťastná, kdyby to bylo právě to, že učíme lidi převzít odpovědnost za své zdraví. Protože když přijmou odpovědnost za své zdraví, přijmou ji i za svůj život a pak nebudeme potřebovat, aby byl volen politik, který tu „konečně udělá pořádek, protože povede stát jako firmu“.

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Rozhovory Tipy | Přidáno: 04.06.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio