7 tipů od jogínů, jak se dostat zpátky do formy

7 tipů od jogínů, jak se dostat zpátky do formy

S nástupem nového roku mnozí z nás hledají cesty k obnovení a posílení svého fyzického zdraví, kondice, ale také celkové pohody a duševní rovnováhy. S obojím může pomoci jóga a další techniky staré tisíce let. Pro jogíny je jejich praktikování samozřejmostí, není ovšem tak těžké inspirovat se jimi a některé prvky tohoto směru přenést i do své každodenní praxe. V tomto článku se podíváme na sedm tipů, které vám pomohou cítit se v novém roce skvěle. 

Pravidelná jóga: Stačí 15 minut denně

Jóga zahrnuje cvičení pozic (ásan) spojené s dechem a meditací. Pravidelná jóga posiluje tělo, zvyšuje flexibilitu a zlepšuje duševní pohodu. Pokud nemáte s jógou zatím zkušenosti, nezoufejte. Vyražte do nejbližšího jógového studia na lekci pro začátečníky, nebo si vyhledejte jednoduché jógové sestavy online a cvičte doma. 

Již 15 minut denně znamená velký prospěch pro vaše zdraví. 

Pro začátek si vystačíte s kvalitní jógovou podložkou, která vám dodá pocit jistoty a stability, a také vám nějakou dobu vydrží.

image3-2

Meditace: Klíč k vnitřnímu klidu

Jak praví jedno známé rčení, ve zdravém těle zdravý duch. Ale platí to i naopak. Pokud nejsme vyrovnaní a dlouhodobě se cítíme napjatí, pocítí to brzy pravděpodobně i naše tělo. 

Meditace je základním prvkem jógové praxe.
Může být účinným nástrojem pro zklidnění mysli a snížení stresu. 

Ten se mimo jiné velkou měrou může podílet na váhových výkyvech a dalších zdravotních potížích. Pro začátek bude stačit, když se na pár minut denně ideálně ve stejnou denní dobu pohodlně posadíte na meditační polštář, který udrží vaši páteř napřímenou a stane se součástí vašeho nového rituálu. Pozornost zaměřte na svůj nádech a výdech. 

TIP: Délku meditací můžete postupně zvyšovat podle svých potřeb a možností.

image5

Akupresurní podložka: Probuďte energetické body v těle

Akupresurní podložka je nástrojem pro relaxaci vycházející z indické tradice, kde se tyto podložky používaly nejen pro relaxaci, ale i meditaci a jógu po tisíce let. Stimulací akupresurních bodů dochází k aktivaci produkce endorfinů, uvolnění svalů, a podpoře krevního oběhu. Akupresurní podložky bývají také využívány ke zmírnění problémů s celulitidou nebo při problémech se spánkem.

image2

Detoxikace: Podpora těla zevnitř

Jogíni zdůrazňují význam detoxikace těla. Kromě dostatečného pitného režimu, který je tvořen převážně pitnou vodou, můžete zvážit také bylinné doplňky stravy, které byly sestavené podle tradice ajurvédy, což je starý indický léčebný systém. 

TIP: S očistou nosní sliznice si poradí výplachy nosu solným roztokem s konvičkou Neti. Jedná se o výbornou prevenci nemocí horních cest dýchacích. 

image1

Čaje: Léčivá síla bylin

Vychutnejte si různé bylinné čaje při chvílích odpočinku a pohody. Například čaje s levandulí nebo mátou mohou pomoci uvolnit napětí a podporovat klidný spánek. Zelený čaj je známý svými antioxidanty a prospěšnými vlastnostmi pro celkové zdraví. Mezi koření a byliny podporující metabolismus patří třeba lékořice, zázvor, skořice, rozmarýn a kopřiva a oregano. 

Masážní pomůcky: Uvolnění svalů a kloubů

Není nad profesionální masáž, ale ne vždy nám to náročný časový program umožní. Někdy je mnohem jednodušší dopřát si krátkou automasáž v pohodlí domova. Praktickými pomocníky jsou speciální masážní pomůcky, jako jsou korkové míčky nebo válce.

Mindfulness: Žijte v přítomnosti 

Vědomé žití, neboli mindfulness, je klíčem k harmonii těla a mysli. Zaměřte se na přítomný okamžik během každodenních činností. Buďte si vědomi svého dechu, jídla a pohybu. Praktikováním mindfulness snížíte pocit úzkosti a zlepšíte celkový stav mysli.

Pamatujte, že každý jsme jedinečný, a co funguje pro jednoho, nemusí být ideální pro druhého. Inspirujte se těmito tipy a pokud se vám některé budou zamlouvat, zařaďte je do vaší rutiny. Pomůcky pro praxi jógy, meditaci, relaxaci a zdravý životní styl seženete u české značky Yogashop. 

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 17.01.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio