Alternativa kávy, která boostne vaše zdraví

Alternativa kávy, která boostne vaše zdraví

Káva je natolik zažitým a rozšířeným nápojem, že si bez ní většina populace nedokáže představit ráno. Není výjimkou, že lidé pijí každý den 3 až 5 šálků kávy denně. Možná si říkáte, no a co? Vždyť káva je přece zdravá (pokud ji ovšem pijete bez cukru a mléka). Jenže pravdou je, že káva nemusí být vhodnou volbou pro každého. Vše totiž závisí na naší genetické výbavě.

Každý jsme jiný a nemůžeme proto zobecnit tvrzení, že pití kávy je vhodné pro všechny. Vědci totiž zjistili, že naše genetická výbava ovlivňuje, jak rychle kofein metabolizujeme. Pokud patříte mezi jedince s genem CYP1A2 A1, jejichž organismus si s kofeinem poradí rychleji, je pro vás káva zdravá. Dokonce snižuje riziko infarktu myokardu před 50. rokem života o 60%!

V případě, že patříte do druhé skupiny, která si vylosovala gen CYP1A2 1F, měli byste ale s konzumací kávy přibrzdit. Tento gen totiž nedokáže kofein zpracovávat dostatečně rychle a pití už jednoho šálku denně vám zvyšuje riziko infarktu myokardu o neuvěřitelných 112%. 

Teď si možná kladete otázku, jak poznáte, do které skupiny patříte. Zjistit to můžete s jistotou pomocí genetického testování. Jestli se vám ale do toho z jakýchkoliv důvodů nechce, stačí, když poslechnete své tělo. Pokud účinky kávy cítíte ještě dlouhé hodiny po její konzumaci, vnímáte propady nitrožilního tlaku, motá se vám hlava, třesou ruce nebo dokonce nemůžete večer usnout, ačkoliv jste poslední šálek měli po obědě, pravděpodobně patříte do skupiny, která by se měla konzumaci kávy úplně vyhnout. Čím jí ale nahradit?

Jako skvělá alternativa kávy se nabízí funkční nápoj Makoma, který v sobě snoubí Masala chai (ajurvédský černý čaj, který obsahuje skořici, zázvor, kardamon, hřebíček a černý pepř) a kakao. V tomto nápoji najdete také extrakty funkčních hub, které se hojně využívají při léčbe pomocí tradiční čínské medicíny – konkrétně chagu, cordyceps a hericium (známý také jako lion´s mane – lví hříva) a adaptogenyashwagandhu, rhodiolu rosea (rozchodnici růžovou) a kurkumu. A to vše v bio kvalitě!

ezgif-5-e53873d482

V čem je Makoma lepší než klasická černá káva?

Energie

Kromě příjemné chuti nejčastěji pijeme kávu proto, abychom získali více energie pro všechny činnosti, které se snažíme každý den stihnout. Díky obsahu kakaa a černého čaje assam, vám nápoj Makoma tuto energii zajistí. A oproti černé kávě vám tato energie vydrží. Problémem černé kávy je, že u ní ucítíte sice rychlý nástup jejího účinky, stejně rychle ale také většinou vyprchá. Energie z nápoje Makoma nastupuje postupně, ale její účinek trvá daleko déle. Pomůže vám tak se lépe soustředit, zbaví vás úzkosti (kterou mimochodem někteří konzumenti cítí právě po vypití kávy) a zatočí s tzv. brain fog – mozkovou mlhyou, kdy nedokážete jasně přemýšlet.

Zdravotní přínosy

Díky tomu, že nápoj Makoma obsahuje také funkční houby a adaptogenní rostliny, má mnoho zdravotních benefitů, o kterých si můžeme u obyčejné kávy nechat zdát.

Chaga například dokáže aktivovat váš imunitní systém v případě, že se o vás pokoušejí nějaké viry nebo bakterie. Reguluje váš cholesterol i krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém. Napomáhá také pročištění trávicího traktu a působí protizánětlivě. Dokonce se použivá i jako podpůrný lék v případě určitých druhů rakoviny.

Hericium (lví hříva) se často používá pro její účinky na trávicí soustavu. Dokáže si poradit s pálením žáhy, refluxem, gastritidou a dokonce i s helicobacter pylori, na který jsou obvykle lékaři předepisovány antibiotika. Kromě trávení má ale také pozitivní účinky na mozek, podporuje mentální funkce, paměť a soustředění a pomáhá při problémech jako je Alzheimerova choroba, Parkinson, roztroušená skleróza a dále.

Cordyceps se v posledních letech dostal do hledáčku sportovců a to velice z dobrého důvodu. Dokáže totiž zvýšit tvorbu energie, protože podporuje tělo v tvorbě ATP (adenosintrifosfátu), který je zodpovědný za tvorbu energie na buněčné energii. Cordycepsu také vděčíme za rychlejší regeneraci svalů a často také podporuje kvalitnější spánek. Cordyceps je také využíván lékaři čínské medicíny při oslabení plic kašlem, astmatem a jiných respiračních onemocnění.

Ashwagandha je vědecky nejprobádanější adaptogenní rostlinou a díky tomu vám můžeme garantovat tyto účinky:

  • zlepšuje funkci štítné žlázy (vhodná především při hypofunkci štítné žlázy)
  • podporuje nadledvinky
  • snižuje únavu, deprese a stres
  • zvyšuje fyzickou výdrž a vytrvalost
  • podporuje regeneraci mozkových buněk
  • stabilizuje hladinu cukru v krvi
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • podporuje imunitní systém
  • zlepšuje sexuální funkce a plodnost, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu

Rhodiola rosea (rozchodnice růžová) je další rostlinou, která díky snížení hladiny kortizolu ve vašem těle utlumí účinky každodenního stresu – na psychické i fyzické úrovni. Pokud se potýkáte s hormonálními problémy způsobené stresem (nedostatek progesteronu, problém s početím), tato rostlina bude velkým pomocníkem.

Kurkuma patří mezi základní léčiva ajurvédy a tradiční čínské medicíny po tisíce let. Kurkuma je silný antioxidant (některé zdroje uvádí, že je až 5x silnější než vitamin E), díky čemuž chrání naše orgány před poškozením. Podporuje imunitní systém, metabolismus, trávení a má také silné protizánětlivé účinky. Účinky kurkumy navíc umocňuje černý pepř, který je v nápoji Makoma také obsažen.

Chuť

Když vezmeme v potaz, že kávu můžeme považovat za zdravou pouze pokud ji pijeme bez cukru a mléka, chuť je většinou hořká až nakyslá. Samozřejmě jsou nadšenci, kteří na tuto chuť nedají dopustit. Jestli mezi ně nepatříte, možná vás potěší, že chuť nápoje Makoma je převážně kakaová a na pozadí cítíte skořici a kurkumu. A jestli se bojíte houbové chuti, nemusíte – žádná cítit není. Nápoj je velice lahodný a můžete si ho připravit buď ve studené či teplé verzi – čajovou lžičku prášku smícháte s vodou nebo např. ovesným  mlékem, které chuť nápoje příjemně zjemní.

Společně s www.makoma.co jsme si pro Vás připravili slevový kód na Váš nákup. Slevu 10 % získáte po zadání slevového kódu: ENERGIE10

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 07.03.2024 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio