Jak skladovat brambory, ovoce a jinou zeleninu, aby vám vydržela co nejdéle?

Jak skladovat brambory, ovoce a jinou zeleninu, aby vám vydržela co nejdéle?

Všichni jistě známe, když si nakoupíme brambory nebo jinou zeleninu či ovoce a nestihneme ji z různých důvodů spotřebovat. Poté nám nezbývá nic jiného, než ji se špatným svědomím vyhodit do koše. Trápí nás peníze, které jsme za tyto produkty zaplatili a také fakt, že se pro nás někdo se zeleninou pěstoval a dovezl nám ji proto, aby skončila u nás v koši. Pokud je to váš případ, máme pro vás tip, jak skladovat brambory, ovoce a zeleninu, abyste tento pocit již nemuseli zažít.

Jak skladovat brambory

Ať už si pěstujete vlastní brambory nebo si je chodíte kupovat, pokud nemáte vlastní sklep, nejspíš si kladete otázku, jak brambory uskladnit, aby nezačaly hnít nebo klíčit. Stejnou otázku si položila i firma Terpenix, která chtěla umožnit dlouhodobě uskladnit brambory, ale i jinou zeleninu či ovoce, lidem, kteří bydlí v bytech nebo rodinném domě bez sklepa. Odborníci z této firmy dali hlavy dohromady společně s vědci z České zemědělské univerzity a díky tomu spatřil světlo světa Zembag. Neobyčejný pytel na brambory, díky kterému již nemusíte plýtvat jídlem. Firma se díky originálnímu a ekologickému nápadu stala firmou roku v Ústeckém kraji.

2019-06 zembag 14 (2)

Jak Zembag funguje?

Tento pytel na brambory je ušitý ze 3 vrstev. Vnější vrstvu tvoří bavlněná látka a jutovina, dno je ušité z nepropustné textilie. Tmavá netkaná textilie ve střední vrstvě nepropustí k bramborám (nebo jiné zelenině) žádné světlo a konečně, poslední vnitřní vrstva je z hliníkové fólie, která u brambor udržuje ochrannou atmosféru a vlhkost, která je pro ně důležitá, aby nevysychaly.

U brambor je ale narozdíl od jiné zeleniny ještě jedna potíž a tou je klíčení. Vyklíčené a nebo zelené brambory již rozhodně nekonzumujte. Obsahují zdraví nebezpečné látky – chakonin a solanin, které mohou být ve větším množství prudce jedovaté. I na to ale u Zembagu mysleli a zjistili, že kmín obsahuje aromatické látky, které zamezují klíčení.

2019-06 zembag 23

Samotný kmín těchto látek nemá dostatečné množství a proto do Zembagu na brambory neodmyslitelně patří sáček s kmínovou silicí, která obsahuje 20x více těchto aromatických látek než samotný kmín. Sáček vložíte k bramborám do Zembagu a díky tomu vám brambory nevyklíčí celých 5 měsíců. Pokud po této době začnete pozorovat známky klíčení, stačí sáček vyměnit a brambory si můžou dál hovět v pytli, než si z nich připravíte nějakou pochoutku.

Zembag uchová i cibuli a česnek

Pěstitelé vlastní cibule a česneku ocení i verzi Zembagu pro 2 kilogramy cibule a Zembag pro uchování 0,75 kg česneku. Tyto pytle jsou také ze 3 vrstev, ale obsahují jiné silice. O uchování cibule a česneku po dobu 5 měsíců se vám postará náplň s obsahem oregánové silice.

Jak uskladnit další zeleninu a ovoce?

Chcete prodloužit život také jinému ovoci a zelenině? Přes to je tu odborník menší bráška Zembagu na ovoce a zeleninu. Ten je složený pouze ze dvou vrstev, vnější a střední, netkané textilie, díky které zamezí přístup světla k ovoci a zelenině, která tak vydrží déle než při jiném skladování. Jestli vás také v létě otravují hejna octomilek, díky Zembagu budou mít tyto všetečné mušky utrum. Do Zembagu na ovoce a zeleninu můžete vložit například jablka, hrušky, ale také banány, pomeranče a jiné ovoce. Ze zeleniny třeba kořenovou zeleninu nebo brokolici. Do tohoto pytle patří i nové brambory, které se kvůli jejich nevyvinuté slupce nedají dlouhodobě skladovat ani ve sklepě, ani v Zembagu na brambory, protože jsou velice náchylné k hnilobě a jsou určeny k okamžité spotřebě.

Přidaná hodnota Zembagu

Kromě toho, že vám Zembag účinně ubrání obsah peněženky, protože už nebudete zbytečně vyhazovat jídlo, má také ekologický a sociální přesah. Celá produkce potravin, od začátku pěstování až do finálního dodání produktů do obchodů, kam si jdete nakoupit potraviny má samozřejmě vliv na životní prostředí a zanechává za sebou uhlíkovou stopu. A poslední, co bychom měli dopustit je to, aby celý proces přišel vniveč kvůli tomu, že potraviny budeme vyhazovat. Zembag je velice kvalitní výrobek, který vám při správném používání vydrží celý život a společnost Terpenix na ní poskytuje 5letou záruku.

Kopie souboru Kopie souboru AGY_6576

Zembag se vyrábí v chráněných dílnách (konkrétně v dílnách Daneta, Výměník a Kopeček), kde pytle šijí zdravotně znevýhodnění pracovníci, kteří by si jinak těžko vydělávali na živobytí. Koupí Zembagu tak tyto chráněné dílny podpoříte. Díky ekologické udržitelnosti firmy a jejímu smýšlení o sociální odpovědnosti tak plně naplňuje cíle ESG. 

 

 

 

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Tipy | Přidáno: 19.10.2023 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio