14 důvodů, proč jste neustále vyčerpaní

14 důvodů, proč jste neustále vyčerpaní

Přijde vám, že ať spíte, jak spíte, vždycky se probudíte stejně unavení a bez chuti do nového dne? Projděte si našich 14 důvodů, proč to tak může být a zkuste změnu!

  1. Když jste unavení, nejdete si zacvičit

    Je logické, že když se cítíme vyčerpaní, na trénink nebývá síla ani chuť. Jenže! Cvičení zbavuje naše tělo stresu i únavy, takže nějaký alespoň lehčí trénink je přesně to, co nám pomůže od únavy. Navíc se nám díky cvičení zlepšuje kardiovaskulární systém, čímž se nám po celém těle roznese více kyslíku i živin. Pokud jste úplně grogy, přemluvte se alespoň na svižnější procházku na čerstvém vzduchu.

  2. Nepijete dost vody

    A zase ta hydratace! Už naše maminky nám neustále vtloukaly do hlavy, abychom pravidelně pili vodu. Vědci by s nimi souhlasili – je dokázáno, že i malý nedostatek vody okolo 2 % oproti normálu vede ke značnému  zvýšení spotřeby energie. Navíc kvůli dehydrataci máte hustší krev, čímž se sníží činnost srdce a tím i zpomalení toku kyslíku a živin do všech vašich tkání. Zkrátka – pitný režim opravdu nepodceňujte, může mít velký vliv na vaši energii a fungování.

  3. Trpíte nedostatkem železa

    Nedostatkem železa můžete trpět i pokud máte pocit, že přijímáte dostatek potravin, které železo obsahují. Jeho vstřebávání je totiž velice citlivé a narušují ho čaj a káva, mléčné výrobky, vláknina apod. Naopak ho podporuje vitamin C. Pokud se tedy cítíte stále unavení, podráždění a nejste schopni se soustředit, nechte si hladinu železa zkontrolovat u svého praktického lékaře.

  4. Jste perfekcionista

    Pokud pokaždé, když se do něčeho pustíte, zabředáváte na nejmenších detailech, trvá vám poté jakákoliv činnost daleko déle a sebere vám spoustu energie. Pokud si navíc kladete cíle, které nejsou splnitelné, namísto uspokojení z výsledku vás čeká pouze frustrace, že jste nesplnili cíl. Zkuste si proto spíše vyhradit čas, za který chcete daný úkol splnit a snažte se ho dodržet. Uvidíte, že vám zbývá daleko více času a přesčasy v práci můžete hodit za hlavu a věnovat se sami sobě nebo rodině.

    Perfectionism_0_0

  5. Děláte  z komára velblouda

    Pokud trpíte neustálými úzkostmi z toho, co by se mohlo stát nebo neustále přemýšlíme nad věcmi, jejichž průběh nemůžete ovlivnit, váš mozek je neustále přetížen a vy jste v permanentním stresu. Zkuste se vždy zastavit a pokud vás přepadává tento stresový úzkostný stav, šestkrát se zhluboka nadechněte. To přeruší vaši stresovou reakci a budete schopni racionálně přemýšlet. Zamyslete se nad tím, jaká je pravděpodobnost, že se opravdu stane nejhorší scénář, jaký si představujete (nejspíše malá) a hoďte tyto myšlenky za hlavu. Dlouhodobě vám s tímto problémem mohou pomoci relaxace či meditace, které vás naučí zklidnit mysl.

  6. Nesnídáte

    Po noci, kdy také vaše tělo spotřebovává energii na procesy v těle je třeba doplnit energii. Jinak se budete cítit bez energie a vyčerpaní. Navíc snídaní nastartujete váš metabolismus, který tak začne fungovat na plné obrátky. Zkuste si dát k snídani kombinaci vlákniny, bílkovin a tuků – ideálně ovesné vločky, ovoce, nízkotučné mléko či jogurt, mandlové či burákové máslo nebo si usmažte vajíčka s celozrnným chlebem.

  7. Špatně jíte

    Zkuste se zamyslet nad složením vašeho jídelníčku. K snídani si dáte oblíbené sušenky, k obědu se odbudete rychlým občerstvením či svíčkovou se šesti a večer si namažete chleba s máslem a se šunkou? Odpovězte si na otázky, zda každé jídlo, které jíte, má nějaké živiny – vitaminy a minerály, vlákninu, zdravé sacharidy a tuky a bílkoviny. Pokud váš jídelníček neobsahuje tyto důležité látky, nejen že tělu nedodají potřebné živiny, ale jejich trávení vám bude ještě spotřebovávat to málo energie, které máte na odbourávání škodlivin z jídla.

  8. Neumíte říct „ne“

    Chcete se každému zavděčit a proto plníte nároky svého okolí bez mrknutí oka a večer padáte do peřin naprosto bez energie? Je čas naučit se říct „NE“! Nemusíte odkývat každý přesčas v práci, o který vás šéf požádá ani každý den vařit teplé večeře na přání svého protějšku. Trénujte si říkání NE nejprve sami před sebou a naučte se odmítat požadavky okolí, o kterých předem víte, že nestíháte nebo i nechcete vyplnit.

  9. Máte všude nepořádek

    Jestliže máte nepořádek v životě, snižuje to vaši schopnost soustředit se na jednotlivé úkoly. Začnete svou kanceláří – naučte se vždy ke konci pracovního dne věnovat 5 minut úklidu vašeho pracovního místa. Budete se tak moci lépe soustředit na svěřené úkoly místo přehrabování se v hromadě papírů a přeskakování od jednoho úkolu k druhému. To samé proveďte postupem času v domácnosti – vytvořte si systém úklidu, který vám pomůže udržet si čistou domácnost místo každodenního hledání věci po celém bytě.

    office-clutter

  10. Jste na dovolené a pracujete

    Pokud jste na dovolené a přitom pracujete (i kdyby jen 30 minut denně), nedovolí vám váš mozek správně vypnout a přestat se zaměstnání věnovat. Berte to tak, že na dovolenou máte ze zákona nárok a váš zaměstnavatel se na tuto dobu zkrátka musí obejít bez vás. Po dovolené, na které si skutečně odpočinete, budete po návratu do zaměstnání navíc výkonnější a získáte nový „drive“, čímž zabráníte syndromu vyhoření.

  11. Pijete alkohol před spaním

    Je sklenka vína či piva před spaním vaším denním rituálem? Máte pocit, že po ní lépe a rychleji usnete? Ano, sklenička alkoholu může působit jako lehké sedativum a pomůže vám utlumit centrální nervový systém, ale také ovlivní kvalitu vašeho spánku. Po usnutí totiž vaše tělo začnete odbourávat alkohol, které je spojeno s vylučováním adrenalinu a jiných podpůrných hormonů, které brání kvalitnímu spánku. Alkohol proto konzumujte nejdéle 3 – 4 hodiny před tím, než jdete spát.

  12. Používáte mobil či tablet před spaním

    Obliba telefonů a tabletů je zřejmá, ale světlo, které vyzařují narušují tvorbu hormonu spánku – melatoninu. Hůře se vám poté usíná nebo dokonce spí. Proto by se chytré telefony ani tablety neměly používat 1 – 2 hodiny předtím, než jdete spát. Pokud to bez telefonu takovou dobu nevydržíte, snažte se alespoň snížit jeho osvětlení na minimum a držet ho od těla co nejdále. Pokud jste zvyklí z tabletu číst knihy před spaním, zamyslete se nad pořízením čtečky knih, která je na to uzpůsobena displejem i osvětlením.

    smartphone-use

  13. Pijete příliš kofeinu

    Pokud pravidelně překračujete únosnou mez 3 šálků denně, může se stát, že kofein začne narušovat váš spánkový cyklus. Vědecké výzkumy ukázaly, že kofein ovlivňuje náš spánek ještě 6 hodin po jeho konzumaci, proto si dejte poslední kávu v odpoledních hodinách. Kofein blokuje adenosin, což je látka, která u nás vyvolává únavu a potřebu spánku. Proto po požití kofeinu nejsou lidé občas schopní usnout.

  14. Chodíte spát pozdě o víkendu

    Ve všední dny poctivě dodržujete spánkový cyklus a o víkendu rádi popustíte uzdu, jdete se bavit nebo koukáte na filmy do dvou do rána? Žádný problém! Akorát poté není vhodné spát do oběda. V neděli večer nebudete schopní usnout a v pondělí do práce budete nastupovat s pořádným deficitem spánku. Zkuste se proto i přes pozdní usínání probudit dříve. Z hlediska kvality spánku je daleko lepší dopřát si v sobotu či v neděli přes den 20 minutového šlofíka než vyspávat do oběda a rozhodit si tak celý spánkový cyklus.

Autor: Martina Doubravová | Rubrika: Jídlo Pohyb Tipy | Přidáno: 20.02.2018 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio