Cheat day - dopřejte si

Cheat day – dopřejte si „volno“ od diety!

Cheat day, cheat meal, prasečí den, hřešící den….všechny tyto názvy vyjadřují jediné – den, kdy si lidé „odpočinou“ od svého zajetého zdravého stravovacího režimu či dokonce diety. Zařazení takového dne do zdravého stravování nebo jídelníčku na hubnutí má daleko větší význam, než si myslíme.

Naše tělo má totiž schopnost přizpůsobit se po čase změnám, které jsme mu nachystaly. Například jste se rozhodli, že byste rádi zhubli pár kilogramů. První měsíc a půl jde všechno krásně, ručička na váze klesá, každý týden 1-2 kg shodíte. Ve svém plánu pokračujete dál a najednou se změny přestanou projevovat. Vy byste i přesto rádi ale pokračovali v hubnutí dál. Naše tělo si ale již navyklo na nový režim, zdravé stravování a pravidelný pohyb a nereaguje na naše snahy o hubnutí, jako dříve. Právě zde nastává čas na zařazení „cheat day“ do našeho běžného života. Cheat day znamená, že po tom, co např. 6 dní, od pondělí do soboty dodržujete vše podle plánu – zdravě jíte, sportujete a v neděli si povolíte, že můžete sníst, co chcete. Dáte si oblíbený zákusek nebo párek v rohlíku, zkrátka to, co máte rádi, ale nepasuje to do vaší diety. Tímto úkonem překvapíte svůj metabolismus, vyjede ze zajetých kolejí, na které již správně nereagoval a zjistí, že je něco jinak. Po takovém dni se opět „nastartuje“ a začne pracovat jako předtím.

cc8b4f4ede9b2f36648be11572d861b2

Cheat day ale nemá význam pouze pro znovunastartování metabolismu a obnovení hubnutí. Ještě důležitější je totiž dopad, který má na naši psychiku. Pokud se rozhodnete začít jíst zdravě, vidíte před sebou pouze nekonečný počet dní plný počítání kalorií, vaření jídla, připravování do krabiček…bez konce. To může mnohokrát vést k tomu, že naše chutě, pohodlnost nebo nedostatek motivace nás svedou z naší cesty úplně. Jednou se neudržíte, začnete jíst vše, na co jste měli doteď chuť a na několik týdnů zapomenete na svůj původní cíl – zdravý životný styl. Cheat day tak funguje jako psychická „berlička“. Daleko jednodušší je vědět, že stačí vydržet například 4 dny stanoveného režimu a poté přijde „odměna“. Mnoho lidí toto vědomí zachrání před tím, aby se vzdali, zatnou zuby a do soboty či neděle vydrží.

Nebojte se tedy jednou za čas se odměnit, může to být jednou týdně nebo třeba jednou za 14 dní. Pokud budete z 80 % dodržovat zdravé zásady životního stylu a ve 20 % si dopřejete něco dobrého, stále budete dosahovat lepších výsledků než většina ostatních! A zároveň vám zbude stále nějaká ta radůstka ve formě dobrého dortíku.

Autor: Lucie Kovandová | Rubrika: Jídlo Tipy | Přidáno: 13.05.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio