Nefungují břišní svaly? Často je za tím diastáza!

Nefungují břišní svaly? Často je za tím diastáza!

Ptáte se, co je to diastáza?

Břišní diastázu lze charakterizovat jako rozestup přímého břišního svalu (musculus rectus abdominis). Ve fyzioterapeutické praxi je to velmi častý fenomén, s kterým ale primárně přicházejí většinou jen ženy.

A proč? Mnoho žen se setká s diastázou po porodu. Mnohdy je na problém založeno již před těhotenstvím. Avšak v průběhu těhotenství a po porodu se břišní svalstvo začne ještě více rozestupovat, což pak ženy vnímají jako estetický problém. Problém je to ale pro celé tělo… To však neznamená, že by se jí měly obávat výlučně nastávající maminky. Diastáza se může objevit i u žen, které nerodily, a také u mužů. Bohužel však není výjimkou ani malé dítě.

Pojďme se na vznik diastázy podívat blíže

Diastáza přímého břišního svalu je výsledkem roztažení svalů a ztenčení vazivového pruhu (linea alba) a fascie přímého břišního svalu. Pokud se svaly rozestoupí, je prostor mezi nimi tvořen jen pobřišnicí (peritoneem), povolenou fascií, podkožním tukem a kůží. Diastáza může být po celé délce vazivového pruhu či kdekoli v jeho průběhu.

Přímý břišní sval začíná na chrupavčitých koncích pátého až sedmého žebra a na mečovitém výběžku hrudní kosti (processus xiphoideus), táhne se jako silný svalový pruh směrem dolů a jeho svalové snopce končí na kosti stydké (os pubis) a na symfýze. Průběh svalových vláken je přerušen třemi horizontálními pruhy šlachových linií (intersectiones tendineae), které jsou nad pupkem a vytvářejí pak obraz „pekáče buchet“. Uprostřed jsou pak svaly srostlé v podélném vazivovém pruhu (linea alba abdominis). A právě v tomto místě dochází k rozestupu.

1

Co má přímý břišní sval na starost?

Hraje jednu z klíčových rolí ve stabilitě trupu a tvoří přední stěnu břišní dutiny. Je jedním z hlavních svalů účastnících se předklonu trupu, mění sklon pánve, účastní se na břišním lisu a je také pomocný výdechový sval. Přímý břišní sval se aktivuje a získává svou funkčnost v prvních 3 měsících života novorozence. Pokud se tedy již na počátku vývoje nezapojí kvalitně břišní svalstvo, lze v dalším životě očekávat komplikace. Proto se doporučuje miminka polohovat na zádech na rovné ploše.

Další faktory vzniku

Během těhotenství často dochází k výpadku hlubokého stabilizačního systému trupu v oblasti bránice, břišních svalů a pánevního dna. Svaly jsou mechanicky natahovány, aby umožnily normální růst dítěte. Důležité je v co největší míře zachovat právě správné posturální funkce (dobré fungování svalů trupu) i v těhotenství, protože mají na vliv nitrobřišní tlak, který se mimo jiné účastní na kontrakcích ve druhé době porodní. Příčinou vzniku diastázy u těhotných jsou i hormonální změny. Celé tělo nastávající maminky se připravuje na průchod dítěte porodními cestami a tak dochází působením hormonů k rozvolnění vaziva.

Ke vzniku diastázy přispívá také obezita, stejně jako rychlý pokles tělesné hmotnosti. Často je diastáza spojena i s konstituční hypermobilitou (enormní kloubní pohyblivost). K rozdělení svalů může přispět každý faktor, který zvyšuje tlak v dutině břišní: úporný kašel, těžká práce, chronická zácpa. Nezřídka se diastáza objevuje i u lidí s vývojovou vadou hrudníku (vpáčený nebo ptačí hrudník) nebo u pacientů se skoliózou.

Lze však diastázu podpořit i špatně vedeným cvičením nebo sporty, při kterých se zvedají těžká závaží. Stručně řečeno společným jmenovatelem je nedostatečná koordinace břišních svalů a také špatné zapojení pánevního dna a bránice.

Co vás na přítomnost diastázy může upozornit?

Vystouplé bříško (i přes pravidelné cvičení), bolest v zádech, stresová inkontinence (při kašli, smíchu, cvičení, smrkání), špatné držení těla, vystouplý pupík, trávicí a střevní problémy.

Jak ji můžu diagnostikovat?

Lehněte si na zem s pokrčenými dolními končetinami, chodidla opřená o podlahu. Zvedněte hlavu tak, abyste se podívali na břicho. Jemně zamáčkněte (nejlépe druhá osoba) prsty nejprve tak 0,5 cm nad pupík. Vydechněte a zvedněte pomalinku hlavu a ramena nad podložku. Po okrajích prstů budou cítit tvrdé okraje přímého břišního svalu, pod prsty ucítíte měkkou tkáň (mezera mezi břišními svaly). Za diastázu se považuje rozestup již od 1 cm (otvor na jeden prst). Diastázu lze poznat i tak, že se při zvednutí od podložky vytvoří v místě linea alba „stříška“.

Přesná diagnostika se provádí ultrazvukem.

Jak se diastáza řeší?

Jak již bylo uvedeno, všechny břišní svaly fungují v koordinaci a mají významnou posturální funkci, na které se podílejí s bránicí a se svaly pánevního dna. Vše je tak jedna spojená nádoba. Cvičení sed-lehů je tedy v této fázi nejhorší volbou. Při cvičení se pak zaměřujeme na posílení hlavně hlubokého břišního svalu, ale i na jeho zapojení v koordinaci se svaly povrchovými. Zároveň pracujeme na správném dýchání a na zapojení svalů pánevního dna.

2

V rámci terapie využíváme i měkké techniky pro relaxaci nebo kinesiotaping. U diastázy se tapuje do hvězdice 4-6 pruhy a dále je dobré podpořit funkci břišních svalů vytvořením kříže přes celou břišní stěnu.

Jak cvičit?

Lehněte si na záda s pokrčenými dolními končetinami, nohy opřené o chodidla, horní končetiny podél těla. Provedení: Vtáhněte konečník (k aktivaci pánevního dna) a stáhněte dolní část břicha směrem k páteři. Zhluboka se nadechněte do břicha, a pak jednou rukou vytvořte dlaní tlak na spodní břicho. Poté co pomalu a plynule vydechujete přes pootevřené rty, snažíte se o udržení konstantního tlaku v břišní dutině. Břicho by se nemělo vyklenovat a diastáza zvětšovat. Chirurgickou cestou je to abdominoplastika. K chirurgickému řešení se přistupuje z kosmetických důvodů nebo pokud konzervativní léčba diastázy není účinná. Při plastice se sešívá linea alba a tím se tvoří pevnější břišní stěna.

Nenechte to ale dojít až k chirurgickému zákroku a řešte diastázu včas a poraďte se s odborníkem (lékařem/fyzioterapeutem).
Autorka článku: Mgr. Petra Krtičková, Re-forma, www.re-forma.cz

Autor: Marek Řípa | Rubrika: Pohyb Tipy | Přidáno: 08.06.2020 0

Partneři

Vitatrend.cz

Všechna práva jsou vyhrazena © 2015

Vytvořilo: Internetová agentura Beneficio